Blog IT, Blog Marketing

Networking – siła kontaktów

Networking – siła kontaktów

TeamQuest 18.09.2016 r.

Zajmujesz się rekrutacją specjalistów IT i potrzebujesz narzędzia, które wesprze cię w tym trudnym wyzwaniu? Jesteś programistą i chciałbyś wynegocjować lepsze warunki zatrudnienia u swojego pracodawcy? Właśnie rozglądasz się nad zmianą pracy? W każdym z tych przypadków nieocenioną pomocą może okazać się networking. Co się kryje za tym odmienianych przez wszystkie przypadki w ostatnim czasie słowem?

Wzajemność i długotrwałość

Kiedy przychodzi nam po raz pierwszy zmierzyć z jakimś tematem, obojętnie czy chodzi o skorzystanie z porady prawnika czy zakup samochodu, pierwsze co najczęściej przychodzi nam do głowy, to odnalezienie wśród znajomych osoby, która mogłaby nam pomóc. Działa to też w drugą stronę. Jeśli sami jesteśmy specjalistą w danej dziedzinie, w razie potrzeby, sami chętnie służymy ekspercką radą zaufanym znajomym. Nie inaczej jest w świecie biznesu. Networking to nic innego jak sztuka poznawania ludzi, z których wiedzy będziemy mogli skorzystać na gruncie zawodowym, i którym sami będziemy mogli zaoferować pomoc. Właśnie ta wzajemność niesionego wsparcia jest istotą networkingu i odróżnia go od chęci czerpania ze znajomości z kimś jednostronnych korzyści. Wymiana wizytówek, dodanie do kontaktów na LinkedIn czy krótkie, płytkie spotkania to jednak nie wszystko. W networkingu chodzi o długotrwałe relacje, które należy pielęgnować w taki sposób, aby zwrócenie się o pomoc nie było problemem. Tylko wtedy posiadanie siatki kontaktów będzie wartościowe dla obu stron.

Warto mieć znajomych

Warto mieć znajomych

Korzyści płynące z networkingu trudno przecenić. Jego główną zaletą jest zwiększona widoczność na rynku i rozbudowana sieć godnych zaufania i polecenia kontaktów biznesowych. To z kolei często bezpośrednio przekłada się za zyski finansowe, bo oznacza oszczędność czasu, który poświęcilibyśmy na szukanie odpowiedniej osoby lub firmy, i pieniędzy. Działania networkingowe podnoszą ponadto wiarygodność firmy. Brak wzajemności i postawa roszczeniowa szybko pozbawia bowiem partnerów do współpracy. Posiadanie szerokiego grona znajomych w branży może się okazać niezwykle pomocne podczas szukania pracy. Już co trzeci Polak znajduje zatrudnienie dzięki rekomendacji! A osoby z rozbudowaną siecią kontaktów są wręcz zasypywane propozycjami zawodowymi. Można to wykorzystać nie zamierzając opuszczać aktualnej firmy, ale np. starając się o podwyżkę czy awans. Networking ma ponadto niebagatelny wpływ na personal branding. Dzięki pamięci osób, którym pomogliśmy budujemy sobie markę osoby życzliwej, otwartej i pomocnej. A kto nie chciałby polecić kogoś takiego potencjalnym klientom, partnerom czy pracodawcom?

Jak skutecznie networkować?

Jak skutecznie networkować

Głównym narzędziem do nawiązywania znajomości biznesowym jest oczywiście Internet, który dzięki wyspecjalizowanym portalom społecznościowym (jak LinkedIn czy Goldenline) oraz dużej dostępności jest najbardziej rozpowszechnionym miejscem prowadzenia działań networkingowych. Ale, aby dotrzeć do jak najbardziej różnorodnej bazy kontaktów (nigdy nie wiadomo, w jakiej sprawie będziemy potrzebowali pomocy), nie warto na tym poprzestawać. Z pomocą przychodzą tu wszelkiego rodzaju spotkania, wydarzenia, konferencje czy warsztaty związane z daną branżą. Niezależnie od wartości merytorycznej, niektórzy bywają na nich jedynie ze względu na możliwość nawiązania nowych znajomości. Warto pamiętać, że networking nie ogranicza się jedynie do konwencjonalnych spotkań biznesowych. Zawieranie znajomości wyłącznie ze względu na pracę w danej firmie czy zajmowane stanowisko, również nie przyniesie pozytywnych skutków. Najlepsze efekty przynosi utrzymywanie koleżeńskich relacji z partnerami. Długofalowych, bo na zdobycie zaufania często pracuje się przecież latami.

Aby networking okazał się skuteczny, trzeba włożyć w niego wiele wysiłku, ale jak pokazuje praktyka – warto. Szczególnie przy prowadzeniu rekrutacji z obszaru IT budowanie i utrzymywanie sieci kontaktów jest niezwykle cenne. Jaka będzie przyszłość tradycyjnych ogłoszeń o pracę w tej branży wobec rosnącej popularności szukania pracowników za pomocą tych metod? TeamQuest z ogromnym zainteresowaniem przygląda się tym zmianom.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej