Blog IT, Blog Marketing

Top 6 pytań, jakie kandydat powinien zadać na rozmowie o pracę

Top 6 pytań, jakie kandydat powinien zadać na rozmowie o pracę

TeamQuest 06.02.2017 r.

Czy ma pani/pan jakieś pytania? – pada w którymś momencie w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Co ciekawe, duża część kandydatów nie korzysta z przywileju zadania kilku pytań rekruterowi. Tymczasem to często jedyna okazja, aby z pierwszej ręki uzyskać informacje na temat firmy, do której aplikujemy i upewnić się, że nie będziemy szybko rozczarowani nowym pracodawcą. Dodatkowo, odpowiednio dobrane pytania pozwolą pozostawić po sobie wrażenie, co nie pozostanie bez wpływu na decyzję rekrutacyjną. O co zatem warto pytać?

Jakie cechy/umiejętności powinien posiadać idealny kandydat na to stanowisko?

Jakie cechy/umiejętności powinien posiadać idealny kandydat

Bardzo często w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej orientujemy się, że w gruncie rzeczy niewiele wiemy o danym stanowisku ponad to, co przeczytaliśmy w ogłoszeniu. Stawiając podobnie sformułowane pytanie, możemy oczekiwać, że rekruter określi wprost, osoba o jakich kompetencjach i umiejętnościach jest tak naprawdę przez niego poszukiwania. Z kolei rozumiejąc lepiej oczekiwania pracodawcy, masz większą szansę, by przekonać go, że to właśnie twoja kandydatura jest tą idealną.

Jakie wyzwania stoją przed firmą/zespołem w najbliższym czasie?

Zadanie podobnego pytania sprawi, że rekruter odbierze cię nie tylko jako osobę zainteresowaną stanowiskiem i rozwojem firmy. Prośba o wskazanie najbliższych planów i wyzwań, otworzy ci drogę do tego, aby opowiedzieć o tym, w jaki sposób mógłbyś pomóc, a także pozwoli się zorientować, jakie zadania będą stały przed tobą w ciągu pierwszych kilku miesięcy, jeśli rekrutacja zakończy się powodzeniem.

Jak wygląda typowy dzień pracy na tym stanowisku?

Typowy dzień pracy na stanowisku IT

Odpowiedź, jaką uzyskasz zadając takie pytanie, pomoże ci przyjrzeć się dokładniej obowiązkom na danym stanowisku i poznać bliżej oczekiwania, jakie ma wobec ciebie potencjalny pracodawca. Codzienne funkcjonowanie wiele mówi także o kulturze organizacyjnej panującej w firmie. W ten sposób możesz się przekonać, czy praca w takim miejscu będzie ci odpowiadać i czy sama oferta rzeczywiście jest tak interesująca, jak przedstawia to rekruter.

Ile osób liczy zespół? Gdzie jest umiejscowiony w strukturze firmy?

Otoczenie to niezwykle ważny element wpływający na zadowolenie z pracy. Koniecznie spróbuj dowiedzieć się zatem czegoś na temat ludzi, z którymi będziesz mieć do czynienia na co dzień. Jak liczna jest to grupa? Czym się zajmują? Jaka jest średnia wieku? Odpowiedzi na te pytania pozwolą ci ocenić, czy będziesz w stanie łatwo dopasować się do reszty zespołu. Próbując ustalić z kolei jego miejsce przyszłego w strukturze organizacyjnej firmy wykażesz zainteresowanie tym, w jaki sposób twoja praca przyczyni się do ogólnego sukcesu firmy.

Co pani/pan najbardziej lubi w pracy tutaj?

Pasja

Dzięki temu pytaniu, pozwalającemu przejść z rekruterem na mniej oficjalny poziom, być może uzyskasz informację, jak rzeczywiście wygląda kwestia zadowolenia pracujących tu osób. Jeżeli odpowiedź wprawi rekrutera w zakłopotanie lub zacznie on podkreślać aspekty pracy, które powinny być całkiem oczywiste, to sygnał, które powinien sprawić, że zapali ci się czerwona lampka. Być może atmosfera w pracy nie jest aż tak pozytywna, jak próbuje się ją przedstawić.

Jakie są dalsze etapy procesu rekrutacyjnego i kiedy mogę spodziewać się informacji zwrotnej?

To pytanie podsumowujące całą rozmowę zdecydowanie powinno paść. Pokazuje bowiem twoje zaangażowanie, rzeczywiste zainteresowanie danym stanowiskiem i gotowość, by przejść do kolejnych etapów rekrutacji. Odpowiedź, jaką uzyskasz, może również pomóc ci oszacować, ilu masz kontrkandydatów.

Każdy, nie wyłączając pracodawcy, lubi się czuć wyjątkowo. Nie pozwól zatem, by pracodawca odniósł wrażenie, że jest ci wszystko jedno, dla kogo będziesz pracować. Dociekliwość i zadawanie pytań pozwalają wyrazić autentyczne zainteresowanie konkretną firmą i stanowiskiem. Warto z tej szansy skorzystać.

O jeszcze warto zapytać potencjalnego pracodawcę na rozmowie rekrutacyjnej? Macie swoje pomysły?

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej