Blog IT, Blog Marketing

Okres próbny w nowej pracy - jak przetrwać?

Okres próbny w nowej pracy - jak przetrwać?

TeamQuest 18.10.2016 r.

Wydawałoby się, że po przejściu przez gęste sito rekrutacji i otrzymaniu upragnionej oferty pracy, pozostaje już tylko otwierać szampana i świętować sukces. Nic bardziej mylnego. Niemniej ważnym etapem jest pozytywne zaprezentowanie się podczas okresu próbnego, który zgodnie z prawem może trwać do trzech miesięcy. Jak podbić serca współpracowników i przekonać szefa, że warto podjąć z nami współpracę na stałe?

Daj się polubić

Twój nowy pracodawca z pewnością bacznie będzie obserwował, jak dopasujesz się do reszty zespołu, dlatego tak ważne jest, aby od samego początku zadbać o dobre relacje ze współpracownikami. Bądź uprzejmy i przyjaźnie nastawiony do każdego, kogo spotkasz w nowej firmie, niezależnie od jego stanowiska. Z natury dobrze wypowiadamy się o osobach, które lubimy, a możesz być pewien, że szef będzie pytał swoją „starą załogę” o opinię na twój temat.

Zadawaj pytania

Zadawaj pytania

Kto pyta nie błądzi – zwłaszcza podczas okresu próbnego. Niezależnie od tego, na jakim stanowisku zaczynasz prace, zawsze znajdą się rzeczy, których warto się nauczyć. Zarówno szef jak i twoi współpracownicy zdają sobie sprawę z tego, że nowa osoba wymaga wprowadzenia w obowiązki i z pewnością oczekują pytań z twojej strony. Ich brak może wręcz być odczytywany jako objaw niezaangażowania. Chęć pomocy ze strony nowych kolegów wykorzystaj do budowania z nimi relacji.

Nie bój się przyznać do popełnionych błędów

Mało prawdopodobne, aby pracodawca zwolnił cię za błąd popełniony w czasie okresu próbnego. Potknięcia są nieodłącznym elementem pierwszych kroków w nowej pracy i twoi szefowie mają tego świadomość. Najważniejsze to nie chować głowy w piasek i kiedy zdarzy ci się błąd, przyznać się do niego, zaoferować jego naprawę i… wyciągnąć wnioski.

Bądź punktualny

Przychodząc do firmy o czasie pokazujesz, że respektujesz ustalone reguły i zależy ci na pracy. Regularne spóźnianie się jest zawsze źle widziane i może się skończyć nieprzedłużeniem umowy. To samo dotyczy końca pracy. Kiedy wybije 16, nie rzucaj się od razu do drzwi, ale obserwuj współpracowników i wyjdź razem z nimi.

Przejawiaj inicjatywę

Okres próbny nie oznacza mniejszego zaangażowania. Wręcz przeciwnie. Szefowie cenią inicjatywę. Jeżeli więc masz jakieś pomysły, nie bój się o nich mówić głośno i wykorzystuj okazje, żeby dzielić się swoją wiedzą. Nigdy nie siedź bezczynnie. Pokaż współpracownikom, że możesz być dla nich prawdziwym wsparciem i odciążeniem.

Unikaj brania urlopu

Urlop

Przyjmując ofertę pracy, poinformuj szefa o zarezerwowanych już wczasach czy innych zaplanowanych wcześniej wydarzeniach, które będą wymagały wzięcia urlopu. W innych wypadkach staraj się unikać brania wolnego podczas okresu próbnego. W razie choroby, pamiętaj o tym, żeby niezwłocznie powiadomić o tym szefa.

Bądź odpowiedzialny

Zaczynając nową pracę, oprócz obowiązków, zyskujesz także szereg uprawnień. Staraj się ich nie nadużywać. Pamiętaj, że będziesz pod baczną obserwacją szefa. Nie korzystaj więc ze służbowego komputera, żeby sprawdzić, co słychać na Facebooku czy Twitterze. Na imprezie integracyjnej nie pozwól sobie z kolei na przeholowanie z alkoholem. Daj się poznać jako osoba odpowiedzialna i taka, która zna granice.

Postępowanie zgodnie z tymi wskazówkami może okazać się przepustką do przedłużenia umowy i początkiem pełnej nowych możliwości pracy. Jeżeli dodatkowo dasz się poznać jako sumienny i zaangażowany pracownik, zaproszenie do dalszej współpracy z pewnością okaże się tylko formalnością.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej