Z tego wpisu dowiesz się:
- jakie korzyści płyną z nauki programowania?
- dlaczego już przedszkolaków warto uczyć kodowania?
- czy każdy powinien umieć programować?
Programowanie w powszechnej opinii uważane jest za umiejętność przynależną wyłącznie profesjonalistom z odpowiednią wiedzą i wykształceniem kierunkowym. Tymczasem nauka kodowania szturmem wchodzi do szkół na całym świecie. Polska nie jest tu wyjątkiem. Można byłoby pomyśleć, czy to aby nie przesada. Owszem, widmo rosnących problemów z rekrutacją na stanowiska IT może przerażać, ale żeby z tego powodu dodatkowo obciążać i tak już przeładowane szkolne programy? Okazuje się jednak, że lista związanych umiejętnością kodowania korzyści jest długa i wcale nie o znajomość konkretnych języków tu chodzi. Dlaczego zatem warto już od najmłodszych lat uczyć dzieci programowania?
Rozwój logicznego myślenia
Jedną z najważniejszych korzyści, jakie niesie ze sobą nabywanie umiejętności kodowania jest nauka logicznego myślenia. Programowanie to nie tylko pisanie instrukcji i funkcji, ale również (a może przede wszystkim) proces rozważania wielu różnych aspektów i przewidywania skutków użycia określonych rozwiązań. Dla dzieci to cenna lekcja analizowania różnych wariantów wydarzeń, wysnuwania wniosków i planowania działań. Trudno przewidzieć, jak będzie wyglądał rynek pracy za dwadzieścia lat, ale umiejętność myślenia to cecha, której znaczenie z całą pewnością się nie zdezaktualizuje.
Kreatywność
Znajomość nawet podstaw programowania to świetne narzędzie do twórczej ekspresji. Stworzenie prostych animacji, gier, interaktywnych obrazów, czy prezentacji wymaga sięgnięcia do pokładów wyobraźni oraz uruchomienia niestandardowego myślenia. Proces ten niewiele różni się od tworzenia dzieł za pomocą pędzla i płótna. Poszukiwanie różnych dróg realizacji swoich pomysłów przy pomocy kodu to znakomite ćwiczenie rozwijające kreatywność, które na pewno zaowocuje w przyszłości.
Umiejętność rozwiązywania problemów
Przy tworzeniu kodu trudno uniknąć pomyłek. Z założenia programy powstają metodą prób i błędów i wymagają nieustannego testowania na każdym etapie. Niejeden doświadczony developer spędził wiele godzin na poszukiwaniach brakującego przecinka. Nabywanie umiejętności kodowania uczy, że pomyłki i potknięcia nie są niczym strasznym, ale to naturalne elementy towarzyszące zdobywaniu wiedzy. Sztuką jest tylko nauczyć się je w odpowiedni sposób rozwiązywać. Czy można wyobrazić sobie cenniejszą umiejętność, która przydaje się w życiu?
Umiejętność pracy w zespole
Poznawanie tajników programowania wspiera również umiejętności społeczne. Wbrew stereotypom, kodowanie niejednokrotnie wymaga współpracy w grupie i dobrej komunikacji z innymi członkami zespołu. Do problemów, jakie się nieuchronnie pojawiają podczas programowania zwykle można podejść na wiele różnych sposobów. Możliwość przedyskutowania potencjalnych rozwiązań i porównania zastosowanych metod z kolegami to ważna lekcja uważnego słuchania i formułowania myśli.
Umiejętność świadomego korzystania z nowych technologii
Komputery i zaawansowane technologie nieustannie wkraczają do coraz to nowych obszarów naszego życia. Bez nich już teraz trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie. Trend ten z całym przekonaniem będzie w przyszłości przybierał na sile. Zdolność do odnajdywania się w cyfrowej rzeczywistości to umiejętność, która w tym kontekście staje się kluczowa. Zgłębianie zasad programowania i odkrywanie możliwości, jakie stwarzają nowe technologie, sprawia, że przestajemy być biernym konsumentem cyfrowych rozwiązań, a stajemy się osobami, które wiedzą, w jaki sposób świadomie z nich korzystać.
Jak widać, nauczanie programowania już od przedszkola ma nie tylko zapewnić dostęp do wykwalifikowanych specjalistów oraz łatwiejszą rekrutację w branży IT w przyszłości. Wiążące się z tak wczesną edukacją korzyści wykraczają daleko poza przygotowanie do kariery zawodowej. Z pewnością nie wszystkie obecne maluchy będą zawodowo zajmować się kodowaniem, ale kreatywność, umiejętność logicznego myślenia, rozwiązywania problemów czy współpracy to narzędzia, które będą procentować jeszcze wiele lat później. O ile prostszy byłby świat, gdyby wszyscy posiadali takie kompetencje!