Blog IT, Blog Marketing

5 strategii na znalezienie pierwszej pracy w IT

5 strategii na znalezienie pierwszej pracy w IT

TeamQuest 31.01.2017 r.

Każdego roku dziesiątki tysięcy studentów i absolwentów kierunków informatycznych w Polsce staje przed niełatwą decyzją wybrania swojej ścieżki kariery. I choć rotacja w tym sektorze należy do jednych z najwyższych a statystyczny specjalista z tej branży spędzi w jednej firmie zaledwie dwa lata, wybór pracodawcy, u którego zdobędziemy pierwsze doświadczenia zawodowe, nie powinien być przypadkowy. Tylko, jak go szukać? Oto kilka sprawdzonych strategii na to, aby twoja pierwsza praca w IT okazała się strzałem w 10!

Poczuj siłę mediów społecznościowych

Nie masz jeszcze profilu na LinkedIn? Jak najszybciej napraw ten błąd i dołącz do blisko 500 milionów użytkowników, którzy mają już tam swoje wirtualne CV. Oprócz aktualnego profilu, twórz sieć kontaktów, obserwuj konta ekspertów z branży i angażuj się w dyskusje na grupach tematycznych. Jest bardzo prawdopodobne, że twoja aktywność zostanie zauważona np. przez jednego z profesjonalnych rekruterów. Nie lekceważ również Facebooka. Zapisz się do grup tematycznych dotyczących pracy IT i… przebieraj w ofertach.

Postaw na networking

Postaw na networking

Co może być cenniejszego dla osoby szukającej pracy niż rekomendacja znajomego? Jeśli jesteś studentem lub absolwentem kierunku IT, z całą pewnością znasz wielu ludzi związanych z branżą. Rozpuść wśród nich wici z pytaniem, czy nie znają godnej polecenia firmy, która aktualnie rekrutuje. Nie poprzestawaj na osobach, które już znasz, ale dbaj o to, by twoja sieć kontaktów stale rozwijała się. Bywaj na spotkaniach, konferencjach i branżowych eventach. Rozmawiaj i wymieniaj się doświadczeniami z jak największą ilością osób. Zawiązane w ten sposób znajomości mogą zaprocentować szybciej niż ci się wydaje.

Nie bagatelizuj portali z ogłoszeniami

Choć mogłoby się wydawać, że firmy IT nie szukają już pracowników tradycyjnymi metodami, wielu pracodawców wciąż chętnie publikuje swoje oferty w serwisach ogłoszeń. Rozglądając się za pierwszą pracą, warto wziąć je pod lupę. Nie ograniczaj się jednak tylko do największych i najbardziej znanych z nich. Szukaj mniejszych serwisów, ale specjalizujących się w ofertach pracy IT. Dobre efekty może przynieść również przeglądanie regionalnych portali z ogłoszeniami, a także serwisów, które są na rynku od niedawna. Niższe stawki za publikację, sprawiają, że niejednokrotnie można w nich znaleźć niezwykle interesujące oferty.

Aplikuj bezpośrednio do pracodawcy

Aplikuj bezpośrednio do pracodawcy

Jeżeli już od pierwszego roku studiów marzysz o pracy w konkretnej firmie lub w wyniku researchu wybrałeś sobie kilku pracodawców, z którymi chciałbyś się związać, nic nie stoi na przeszkodzie, by wysłać swoją aplikację, nawet jeżeli w tej chwili nie prowadzą oni żadnej rekrutacji. Część firm nie zawsze bowiem publikuje swoje ogłoszenia poszukując kandydatów innymi kanałami, np. licząc na rekomendacje pracowników. To również dobry sposób, by trafić do bazy kandydatów, jakie działy HR w wielu firmach prowadzą. Poza tym nigdzie nie jest powiedziane, że pracodawca, który otrzyma szczególnie interesującą aplikacje, nie zdecyduje się na utworzenie nowego stanowiska, aby nie stracić obiecującego juniora.

A może staż?

Innym sposobem na dostanie się do wymarzonego pracodawcy, może być udział w stażu lub letnich praktykach. Ofert tego typu na rynku pracy jest coraz więcej i są coraz ciekawsze. Co istotne, propozycje dla studentów każdego roku przygotowują firmy uznawane za najbardziej pożądanych pracodawców, takie jak Google, Microsoft czy IBM, które umożliwiają zdobycie pierwszych zawodowych doświadczeń w swoich polskich biurach. Jeżeli więc marzysz o pracy u jednego z technologicznych gigantów, warto opcję stażu wziąć pod uwagę. Kto wie, może okaże się on przepustką do zatrudnienia na stałe?

Wybór firmy, w której będziemy zdobywali pierwsze doświadczenia zawodowe ma niebagatelne znaczenie. To tam w końcu kształtują się nasze nawyki i standardy pracy. Dlatego zanim przystąpimy do poszukiwań warto dokładnie przemyśleć, w którą stronę chcemy pokierować swoją karierą. A wy, w jaki sposób znaleźliście swoją pierwszą pracę w IT?

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej