Firmowe Christmas Party – jak zachować pracę, reputację i dobrze się bawić

08.12.2016 r.
Firmowe Christmas Party – jak zachować pracę, reputację i dobrze się bawić

Bożonarodzeniowe przyjęcia dla pracowników nie tylko na stałe wpisały się w grudniowy kalendarz wielu polskich firm, ale realizowane są z coraz większym rozmachem. Starannie wybrane miejsce, wykwintne menu a przede wszystkim huczna zabawa na koszt pracodawcy w coraz mniejszym stopniu przypominają tradycyjny firmowy „opłatek”. Luźna konwencja spotkania w połączeniu z alkoholem sprzyja niestety wielu wpadkom, których skutki mogą narazić na szwank naszą karierę. O czym pamiętać podczas świątecznej imprezy, by tak się nie stało?

Ubierz się stosownie

Ubierz się stosownie

Choć Christmas Party to niewątpliwie spotkanie towarzyskie, nie zapominaj o tym, że mimo wszystko będziesz na nim wśród swoich współpracowników i szefa. Niech twój strój będzie bardziej zbliżony do tego, co na co dzień nosisz w pracy niż do ubioru, który zakładasz na spotkanie z bliskimi znajomymi czy do klubu. Nie sil się też na przesadną oryginalność. Zawsze najbezpieczniej jest postawić na elegancję i klasykę. Lepiej wypaść zbyt zachowawczo niż zostać zapamiętanym z niewłaściwych powodów.

Nie plotkuj

Nieformalna atmosfera w połączeniu z kieliszkiem wina rozwiązuje język i może sprawić, że w przypływie zaufania poczujesz potrzebę podzielenia się z niektórymi osobami firmowymi newsami. To zły pomysł. Bez względu na okoliczności wszelkie plotki zachowaj dla siebie, zwłaszcza jeśli rozmawiasz z kimś, kogo dobrze nie znasz. Istnieją duże szanse, że wpadną w ucho niepowołanej osoby, na przykład twojego szefa. Zdecydowanie lepiej na tym wyjdziesz pilnując, by to ciebie nie wzięto na języki.

Senior Systems Administrator

Analityk systemowy/biznesowy

DevOps Cloud Engineer (AWS)

Senior Software Architect

Project Manager (m/f)

Znaj umiar

Darmowy alkohol bywa wyjątkowo mocny. Jeden drink pomoże ci wprawić się w dobry nastrój, ale nigdy nie wiesz, który z kolei może postawić na szali twoją karierę. To właśnie procenty są najczęściej przyczyną różnego rodzaju incydentów, które mogą sprawić, że, często w najlepszym wypadku, przez kolejne kilka miesięcy koledzy będą wytykać cię palcami. Może być też dużo gorzej. Zanim postanowisz „zabawić się na całego” przypomnij sobie o tym, że dziś każdy ma kamerę w telefonie, a Internet ma potężną moc…

Nie narzekaj

Nie narzekaj

Jedni na Christmas Party czekają cały rok, dla innych to zmora i przykry obowiązek. Nawet jeżeli należysz do tych drugich, tego dnia pod żadnym pozorem nie narzekaj. Być może jesteś rozczarowany tym, że w zeszłym roku impreza przewidziana była do rana a tym razem to tylko kilkugodzinna kolacja. Może obsługa w restauracji pozostawia wiele do życzenia a jedzenie nie jest w twoim guście. Zachowaj te spostrzeżenia dla siebie. Niezależnie od wszystkiego, ktoś włożył swój wysiłek w organizację tego przyjęcia a twój szef wydał na nie pieniądze. Nie krytykuj, bo nie wiesz, kto może stać na twoimi plecami. Chyba nie chcesz, by uznano, że brakuje ci dobrych manier.

Nie rozmawiaj o pracy

Choć na firmowej imprezie praca wydaje się oczywistym wspólnym tematem, tego wieczoru staraj się go unikać. Wykorzystaj szansę, by poznać zarówno szefa jak i kolegów z zupełnie innej strony. Pamiętaj jednak o politycznej poprawności. Pohamuj wścibstwo a anegdoty na temat blondynek, Żydów czy gejów zachowaj na inne okazje. Zamiast tego skieruj rozmowę na bardziej bezpieczne tematy, trenując sztukę tzw. small talk. Kto wie, może niektóre z nawiązanych tu kontaktów w przyszłości okażą się dla ciebie owocne?

Firmowe przyjęcia śbożonarodzeniowe, mimo swojej specyfiki, przede wszystkim mają służyć temu, by wywołać uśmiech na twarzy pracowników. Niech zatem przesadne obawy o przyszłość twojej kariery nie odbierają ci okazji do relaksu i wprowadzenia w świąteczny nastrój. Po prostu baw się dobrze.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT: