Blog IT, Blog Marketing

Za stary do IT? 7 wskazówek, jak zminimalizować problemy związane z wiekiem

Za stary do IT? 7 wskazówek, jak zminimalizować problemy związane z wiekiem

TeamQuest 11.12.2016 r.

Świat IT zdominowany jest przez ludzi młodych. Średnia wieku osób pracujących w międzynarodowych koncernach technologicznych to w przeważającej mierze trzydzieści lat, a w przypadku Facebooka nawet poniżej. Choć oficjalnie do dyskryminacji ze względu na wiek podczas rekrutacji nikt się nie przyznaje, trudno zaprzeczyć temu, że ageizm w tej branży jest faktem. Rosnąca ilość siwych włosów na głowie sprawia, że z obawą myślisz o swojej dalszej karierze w IT? Oto kilka wskazówek, które mogą ci pomóc.

Nie pogarszaj problemu

Przede wszystkim, nie chowaj głowy w piasek. Uciekanie od rzeczywistości to najgorsza rzecz, jaką można zrobić. Trudno w takiej sytuacji wyobrazić sobie jakiekolwiek inne działania. Tylko intensyfikując wysiłki, zwiększasz swoje szanse na zdobycie takiej pracy w IT, na której ci zależy. Niezależnie od tego, z kim będziesz konkurować.

Na bieżąco uzupełniaj wiedzę

Na bieżąco uzupełniaj wiedzę

Stałe aktualizowanie wiedzy, to w przypadku tak szybko rozwijającej się branży, jaką jest IT, sprawa bezdyskusyjna. Starszych pracowników, którzy z wyboru lub z konieczności ponownie trafili na rynek pracy, dotyczy to w szczególności. Bez biegłości w aktualnie stosowanych technologiach trudno myśleć o dalszej karierze w tym sektorze.

Oczekuj realnego wynagrodzenia

Choć wydawałoby się, że wraz z doświadczeniem pensja powinna wzrastać, w rzeczywistości wysokość wynagrodzenia kształtowana jest bardzo różnymi czynnikami. Choć może trudno to zaakceptować, nie jest powiedziane, że ze względu na długie doświadczenie, należą ci się jakieś szczególne przywileje. Dlatego bądź realistą pod kątem oczekiwań finansowych, bo niektórzy pracodawcy twojego stażu pracy w ogóle mogą nie brać pod uwagę.

Eksponuj swoje osiągnięcia a nie przepracowane lata

Zamiast podkreślać swój staż pracy, skoncentruj się na umiejętnościach, jakie dzięki niemu udało ci się uzyskać. Stwierdzenie „Mam 20 lat doświadczenia” nic nie powie pracodawcy o jakości twojej pracy. Inaczej zabrzmi, gdy powiesz o swoim kilkuletnim doświadczeniu w prowadzeniu konkretnych rodzajów projektów, które będą dla niego istotne.

Aktualizuj swoje CV i rozwijaj sieć kontaktów, nawet jeśli obecnie masz pracę

Jeden z najczarniejszych scenariuszy, jaki może spotkać doświadczonego specjalistę IT, który po kilku latach ciągłego zatrudnienia znajduje się ponownie na rynku pracy, to nie tylko zdezaktualizowane CV, ale przede wszystkim sieć kontaktów ograniczająca się do ostatniego pracodawcy. Zwrócenie się do kogoś o pomoc po kilku czy kilkunastu latach milczenia może być dość niezręczne, dlatego dbaj o swoje kontakty tak, jak gdybyś szukał pracy, nawet jeżeli w tej chwili masz stałe zatrudnienie.

Bądź wobec siebie uczciwy

Bądź wobec siebie uczciwy

Nie oszukujmy się, wiele firm używając w ogłoszeniach o pracę IT takich zwrotów jak „dynamika” czy „energia” czy „dopasowanie do zespołu” w subtelny sposób daje do zrozumienia, ze szuka ludzi młodych. Zaufaj swojej intuicji. Jeżeli masz wrażenie, że kultura organizacyjna danego miejsca nie pasuje do ciebie, prawdopodobnie tak właśnie jest. Odpuść. Nawet jeżeli jesteś wyjątkowo utalentowany, nie warto się pchać, gdzie nas nie chcą.

W ostateczności bądź gotów na zmianę specjalizacji

Za stary do IT? 7 wskazówek, jak zminimalizować problemy związane z wiekiem

Jeżeli dojdziesz do wniosku, że mimo starań wszystkie drzwi są dla ciebie zamknięte, weź pod uwagę modyfikację swoich kwalifikacji. Specjaliści IT mają o tyle łatwiej, że dzięki szerokiej ofercie kursów online, mogą się kształcić w zaciszu własnego domu. Wybierz jeden obszarów, w których zapotrzebowanie na specjalistów już teraz jest bardzo duże i, według ekspertów, będzie rosło, takich jak technologie mobilne, bezpieczeństwo czy systemy chmurowe. A może umiejętności nabyte w czasie wieloletniej pracy w branży sprawią, że sprawdzisz się jako analityk biznesowy lub project manager?

Niezależnie czy z konieczności czy z wyboru, odnalezienie się na rynku pracy IT w pewnym wieku może być trudne. Na szczęście nie niemożliwe. Przykłady osób, którym się to udało (a takich nie brakuje) są dowodem na to, że nowe technologie to branża otwarta dla wszystkich, którzy są dostatecznie zdeterminowani, aby w niej pracować.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej