Blog IT, Blog Marketing

Visual Copilot zmienia projekt z Figmy w czysty kod

Visual Copilot zmienia projekt z Figmy w czysty kod

Aleksandra Golenia , 06.11.2023 r.

Z artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego Figma jest tak popularna
  • Co to jest Visual Copilot
  • Jak sztuczna inteligencja wpłynęła na zmianę projektu w Figmie w czysty kod
  • Jakie są funkcje Visual Copilot
  • Jak zmiana projektu w kod wygląda w praktyce

Figma na zawsze zmieniła warsztat pracy zespołów projektowych

To niewiarygodne, jak proste i jednocześnie funkcjonalne może być narzędzie do projektowania i prototypowania stron www i aplikacji mobilnych. Figma pozwala na tworzenie interaktywnych widoków, a nie statycznych makiet. Program ma niewielką wagę, a to dlatego, że zawarto w nim tylko najpotrzebniejsze funkcje i narzędzia najczęściej wykorzystywane przez Web Designerów. Nie oznacza to, że czegoś Figmie brakuje. Wręcz przeciwnie, jej struktura jest na tyle przemyślana, że można w niej tworzyć zaawansowane projekty. Mała waga skutkuje szybkością działania, nawet jeśli masz otwartych kilkanaście widoków jednocześnie. Figma ceniona jest też za wszechstronność – można w niej w łatwy sposób edytować pliki wektorowe.

To, co stało się jednym z największych wyróżników Figmy, to możliwość pracy całkowicie zdalnie. Co ciekawe, jest oparta na przeglądarce, więc jest zawsze online, nawet jeśli stracimy łączność internetową. Chodziło o to, żeby maksymalnie ułatwić i usprawnić pracę zespołów, które tworzą ludzie nie zawsze mający możliwość spotkania się w realu i pochylenia się nad projektem. Członkowie pracują na Figmie w czasie rzeczywistym. Każdy ma dostęp do projektu i może wprowadzać w nim zmiany, które są automatycznie zapisywane. Takie możliwości pozwalają za zsynchronizowanie pracy Web Designerów, ale również firmy z klientami. Jeśli pracujesz w Figmie, to wszystkie zmiany wprowadzone przez innych użytkowników, widzisz na żywo. To stwarza lepsze warunki do kontroli nad projektami.

To oczywiście nie wszystko. Środowisko Figmy zostało tak zaprojektowane, aby możliwa była integracja z innymi przydatnymi narzędziami. Bez problemu możesz importować projekty z Adobe XD i Sketch. Poza tym możesz zintegrować Figmę z narzędziami przeznaczonymi do zarządzania projektami w zespole, jak Trello czy Asana. Wszystko to sprawia, że Figma może pochwalić się dużą rzeszą fanów, którzy doceniają ją za prostotę, funkcjonalność, łatwość wprowadzania zmian w projektach i usprawnioną współpracę zdalną nawet w większych zespołach.

Visual Copilot usprawnieniem pracy dla frontendowców

Ok, ale co dalej, co w momencie, kiedy projekt w Figmie jest już gotowy i chcemy go przekształcić w stronę internetową? 70% frontendowców, jak wynika z badania Builder.io, twierdzi, że zajmuje to więcej niż jeden dzień. Postanowiono więc nad tym popracować, aby ten czas nieco skrócić. Tak powstał Visual Copitol, czyli specjalna wtyczka pozwalająca na przekształcenie projektów w Figmie na czysty kod. Ile frontendowiec może zaoszczędzić w ten sposób czasu? Nawet do 80%, czyli zamiast 12 godzin poświęci temu tylko 2,5 godziny. Trzeba przyznać, że to niezły timing.

Konwertowanie projektu na kod, podobnie jak wszystkie inne działania w Figmie, odbywają się w czasie rzeczywistym. Nad wszystkim masz przez cały czas kontrolę, widzisz i wiesz, co się dzieje. Visual Copitol pozwala przeprowadzić konwertowanie projektu na kody HTML, React, Angular, Vue, Solid, Svelte i Qwik. Wystarczy jedno kliknięcie, aby uruchomić cały proces.

Sztuczna inteligencja generuje w Visual Copilot czysty kod

Ale właściwie jak to się dzieje, że kod pisze się praktycznie sam? Nie do końca tak się dzieje, „coś” za tym jednak stoi – to sztuczna inteligencja, której rola jest tutaj nieoceniona. To kolejny dowód na to, że AI to nie zagrożenie a wsparcie dla zaawansowanej technologii. Odpowiednio wykorzystana potrafi usprawnić pracę i nadać jej zupełnie innego wymiaru – człowiek jest niezbędny, ale nie musi wszystkiego robić sam. W efekcie jego czas pracy skraca się kilkakrotnie, a to z kolei przekłada się na jego większą wydajność pracy, może w tym samym czasie wykonać więcej zadań. To chyba dobrze, prawda?

Ale do rzeczy… Aby sztuczna inteligencja mogła zostać „zatrudniona” w ramach Visual Copilot, wcześniej musiała przejść skomplikowane szkolenie. Dzięki temu nie ma potrzeby wprowadzania zmian w plikach projektu w Figmie, aby możliwe było przekształcenie ich w kod pasujący do konkretnego stylu. Głównym narzędziem Visual Copilot jest kompilator typu open source, który przyjmuje przekształcone płaskie struktury projektowe w hierarchię kodu i kompiluje ją w kod. Na koniec kod zostaje udoskonalony tak, aby pasował do konkretnych preferencji stylistycznych i środowiska.

To wieloetapowy proces, ale przebiegający w bardzo krótkim czasie. Zawdzięczamy to sztucznej inteligencji, która została wyszkolona na podstawie 2 milionów punktów danych. Jest ona w stanie przejąć częściowo obowiązki frontendowca i tym samym wesprzeć go w jego pracy. Całość zajmuje zdecydowanie mniej czasu, co przyspiesza realizację projektu. Sztuczna inteligencja robi więc to, co wcześniej należało do obowiązków człowieka, oszczędzając tym samym do 80% czasu. Figma od początku istnienia była uważana za rewolucjonistę wśród programów przeznaczonych do projektowania interfejsów. Teraz ma szansę umocnić swoją pozycję, udowadniając, że jej potencjał nie został jeszcze w pełni wykorzystany. Visual Copilot już na zawsze zmieni pracę w tym programie.

Co właściwie potrafi Visual Copilot?

A jak to właściwie wygląda w praktyce? Co możesz zrobić dzięki wtyczce Visual Copilot? Jej podstawowa funkcja to oczywiście konwersja jednym kliknięciem – łatwiej się już nie da. Wystarczy jedno kliknięcie w odpowiednim miejscu, aby Visual Copilot rozpoczął proces konwertowania projektu w Figmie na pełnowymiarowy kod. Programowanie nagle staje się łatwiejsze, nawet dla prawdziwego laika. To dobry patent na start, kiedy chcesz programować, ale dopiero raczkujesz w tej branży. Projekt szybko zmienia się w stronę internetową lub aplikację mobilną. To, co robiłeś kiedyś kilka dni, teraz potrwa kilka godzin. Sprytnie, co?

Oprócz tego, Visual Copilot inteligentnie dostosowuje poszczególne komponenty do poszczególnych rozmiarów ekranu. Co to oznacza dla Ciebie? A no mianowicie to, że nie musisz tego robić ręcznie, a responsywność strony www zostaje dopracowana automatycznie. Wszystko to odbywa się płynnie – zmienia się rozmiar ekranu i tym samym zmienia się projekt.

Visual Copilot miał ułatwiać pracę i to możliwie jak największej grupie projektantów. Aby tak było, należało uczynić go możliwie jak najbardziej elastycznym i uniwersalnym. Tak też się stało. Obsługuje on React, Vue, Svelte, Angular, Qwik, Solid, i HTML, a przy tym sprawnie integruje się z różnymi bibliotekami stylizacji, w tym Emotion i CSS. Masz gwarancję czystego, łatwego do odczytania kodu dzięki temu, że Visual Copilot obsługuje wiele frameworków.

Co dalej…kiedy kod zostanie już wygenerowany, to można mu nadać dowolną strukturę, to przekłada się na spójność w całej bazie kodu. Integracja z bazą kodu też jest bardzo łatwa. Nie wymaga to żadnej integracji. Synchronizacja komponentów odbywa się automatycznie bez konieczności ciągłego kopiowania i wklejania. To kolejny czynnik, który ma wpływ na to, że przejście od projektu do gotowej strony czy aplikacji jest płynne, a praca programistyczna bardzo intuicyjna i w wielu obszarach zautomatyzowana.

Tłumaczenie projektów w Figmie na kod jednym kliknięciem

To metafora i nieco naciągane stwierdzenie? Nie do końca, chociaż zanim faktycznie klikniemy ten jeden przycisk, trzeba wykonać kilka czynności. Chodziło jednak przede wszystkim o to, aby maksymalnie skrócić czas tłumaczenia projektów na kod, jak również przeniesienie projektów do „strefy produkcji” na żywo. To się właśnie udało zrobić.

Aby było to jednak możliwe, trzeba w zintegrowanej aplikacji Builder.io dodać ten jeden komponent, czyli Visual Copilot. W ten sposób jeszcze bardziej usprawnisz swoją pracę, jak i poprawisz integrację z innymi użytkownikami. W efekcie osiągniesz uproszczony przepływ pracy bez dodatkowych etapów pośrednich, które obowiązują w tradycyjnych systemach pracy nad projektami. Przykładowo – jednym kliknięciem importujesz projekt i publikujesz go na swojej stronie www, a to wszystko w relacji na żywo. Nie musisz ręcznie dostosowywać kodu – projekt zostaje automatycznie przekonwertowany na kod i jest dostępny do interakcji użytkownika na już działającej platformie. To Ty decydujesz, czy chcesz importować całą sekcję projektu czy jedynie wybrane komponenty.

Visual Copilot jest dostępny za darmo w wersji beta. Po fazie testowej jego twórcy wyciągnęli konkretne wnioski, które pozwalają im teraz na doskonalenie programu. Dostrzeżono problemy i zakłócenia w pracy zespołów nawet z bardzo dobrze utrzymanymi systemami projektowymi. Co więcej, użytkownicy Figmy podkreślają, że projekty w niej często się zmieniają. Aby więc cały proces miał sens, potrzebna była automatyczna aktualizacja środowiska w Builderze, po zmianach wprowadzonych w projektach w Figmie. Taka synchronizacja ma zostać wdrożona w ramach Visual Copilot. W ten sposób proces przekształcania projektu w gotowy produkt będzie jeszcze sprawniejszy, a praca nad stroną www i aplikacją mobilną w Figmie będzie zajmowała kilkakrotnie mniej czasu, niż ma to miejsce dzisiaj. Figma się rozwija, a to za sprawą kreatywnych rozwiązań.

UI/UX mają teraz frontendowca za darmo! To się już stało, chociaż na ostateczne efekty jeszcze czekamy. Visual Copilot zamieni projekt w Figmie w prawdziwy, pełnowartościowy kod, pozwalając tym samym w krótszym czasie postawić stronę www. Wystarczy tak naprawdę jedno kliknięcie, aby uruchomić całą machinę, potem pozostaje już tylko czekać. Od teraz przekształcenie projektu w Figmie w stronę internetową będzie trwało nie kilka dni, ale kilka godzin. Ktoś już testował Visual Copilot?

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej