Blog IT, Blog Marketing

Jak zacząć karierę w logistyce?

Jak zacząć karierę w logistyce?

Aleksandra Golenia , 02.11.2023 r.

Z artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego warto się zdecydować na logistykę
  • Jakie umiejętności są wymagane od logistyka
  • Jakie są obowiązki pracownika na tym stanowisku
  • Czy lepiej wybrać technikum logistyczne czy studia logistyczne
  • Jakie kursy i szkolenia zrobić, aby pracować w logistyce
  • Ile zarabia specjalista ds. logistyki

Dlaczego logistyka to dobry kierunek?

W ostatnim czasie bardzo głośno się o niej zrobiło. Logistyka wyszła z cienia innych branży, szczególnie IT. Wpływ na to miały wydarzenia na świecie w ostatnich latach, jak pandemia czy wybuch wojny na Ukrainie. Miały one znaczący wpływ na gospodarkę i transport towarów. Kiedy inne branże walczyły z kryzysem, logistyka przeżywała jedynie trudniejszy moment, ale doskonale sobie radziła i nawet w ostatnich miesiącach wyraźnie się umocniła. Polska z perspektywy zagranicznych inwestorów stała się jednym z ważniejszych obszarów, które można uznać za atrakcyjne pod względem lokowania centrów logistycznych i magazynowych. Jest to spowodowane tym, że nasz kraj w pewnym sensie wytycza granicę Zachodniej i Wschodniej Europy. Graniczymy też z Ukrainą, na terenie której obecnie trwa wojna. Wszystko to ma ogromny wpływ na napływ inwestorów do naszego kraju.

W następstwie powstaje wiele nowych miejsc pracy. Mniejsi gracze są zmuszeni ustąpić miejsca gigantom lub się dostosować i rozwijać, co także ma wpływ na tworzenie się nowych wakatów. Wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów ds. logistyki o wysokich kwalifikacjach. Jednym z większych problemów dzisiaj jest deficyt specjalistów, którzy doskonale rozumieją zmieniające się realia w branży i mają wiedzę na temat nowoczesnych technologii, potrafiąc ją przy tym wykorzystać w praktyce. Polskiej branży logistycznej jest potrzebna świeża krew, aby pchnąć ją do przodu.

Logistyka zmaga się obecnie z dużym problemem – braki kadrowe hamują jej postęp, co sprawia, że Polska może stracić swoja szansę awansu na główny punkt łańcucha dostaw w Europie. Aktualnie generuje aż 9,3% PKB, a więc jest ogromnym wsparciem dla naszej krajowej gospodarki. Jeśli ten wynik ma się utrzymać lub poprawić, to potrzebuje ona prężnego rozwoju. Jest więc to branża z potencjałem, która w najbliższych latach z dużym prawdopodobieństwem będzie potrzebowała wielu rąk do pracy.

Czy odnajdziesz się w logistyce?

Logistyka koncentruje się na tym, aby dany towar dostarczyć z punktu A do punktu B we właściwym czasie, uwzględniając przy tym możliwie jak najniższe koszty. Oznacza to, że specjalista ds. logistyki odpowiada za zarządzanie łańcuchem dostaw i wszystkimi procesami, jakie są z tym związane. Chodzi o wspieranie procesu dostawy, którego celem jest opracowanie i stosowanie ekonomicznie opłacalnego systemu przepływu towarów.

Tak naprawdę jednak zakres obowiązków logistyka zależy od zajmowanego stanowiska i specyfiki firmy. Może on koncentrować się tylko na opracowywaniu i kontrolowaniu całego procesu dostaw, jak również dodatkowo zajmować się negocjowaniem cen z kontrahentami, nadzorem nad magazynem i tworzeniem dokumentacji przewozowej.

Logistyka jest więc bardzo ogólnym pojęciem. Na pewno jednak wymaga dobrej organizacji pracy, analitycznego umysłu, umiejętności zarządzania zespołem, kreatywności, dobrych predyspozycji do komunikacji z innymi ludźmi i obsługi programów analitycznych i kalkulacyjnych. Decydując się na pracę w branży logistycznej, możesz pracować jako:

  • Specjalista ds. logistyki – do Twoich obowiązków należeć będą m.in. zarządzanie łańcuchem dostaw, magazynowanie i planowanie transportu
  • Pracownik w sektorze transportowym – będziesz odpowiedzialny za planowanie tras i zarządzanie przesyłkami
  • Konsultant ds. logistyki – do Twoich zadań należeć będą: analiza procesów w firmach transportowych i logistycznych, a także opracowywanie indywidualnych rozwiązań dla przedsiębiorstw w celu poprawy wybranych procesów
  • Pracownik w gospodarce magazynowej – będziesz zajmował się organizowaniem przestrzeni magazynowej i zarządzaniem jej zapasami

Jeśli zależy Ci na pracy w międzynarodowej firmie, musisz zadbać o swoje predyspozycje językowe. W takich przedsiębiorstwach wymaga się bardzo dobrej znajomości języka obcego, szczególnie angielskiego. Mile widziane są inne języki, których znajomość zwiększa Twoje szanse na pracę w ciekawym środowisku i za lepsze pieniądze.

Technikum i studia logistyczne dla ambitnych

Szczęściarzami są Ci, którzy już w wieku 16 lat wiedzą, co chcą robić w życiu i podejmują świadomą decyzję o swojej dalszej edukacji. Już na tym etapie można wytyczyć swoją drogę zawodową. W wielu, szczególnie dużych miastach, młodzi ludzie mogą wybrać technikum logistyczne lub inną szkołę średnią z klasą o takim profilu. W ten sposób już na tym początkowym etapie swojej kierunkowej edukacji można nauczyć się podstaw, które przydadzą Ci się na rynku pracy. Pojawia się jednak pytanie, czy po technikum logistycznym można pracować w tej branży. Czy wiedza ze szkoły wystarczy, aby dobrze odnaleźć się w tej branży? Tak, technikum logistyczne wystarczy, aby pracować jako logistyk, przynajmniej na początku. Należy jednak potraktować tę szkołę jako dobry fundament dla swojej kariery zawodowej. Jeśli zależy Ci na dobrym, wysoki, stanowisku, przydadzą Ci się dodatkowo studia logistyczne.

Aby się na nie dostać, nie jest jednak wymagane ukończenie technikum logistycznego. Studia może rozpocząć każdy, kto posiada maturę z wymaganych na tym kierunku przedmiotów. Najczęściej liczy się matura z matematyki, geografii, informatyki i języka obcego. Studia obejmują już zdecydowanie szerszy zakres materiału niż technikum. Możliwy jest wybór bardziej sprecyzowanej dziedziny, w której chcesz się kształcić. Masz szansę bliżej poznać branżę logistyczną i specjalistów w tej dziedzinie, odbyć praktyki w cenionych firmach i przy wyróżniającym się zaangażowaniu zapewnić sobie dobry start po zakończeniu edukacji.

Kursy i szkolenia z logistyki dla zmotywowanych

A co jeśli nie skończyłeś technikum i studiów logistycznych, nie chcesz poświęcać 5 lat nauki i zależy Ci na szybkim przebranżowieniu do logistyki? Nie jesteś na straconej pozycji. Zamiast długich lat kształcenia możesz wybrać kilkutygodniowe lub kilkumiesięczne płatne kursy i szkolenia. Są one prowadzone w trybie stacjonarnym lub online w zależności od wybranego wariantu. Ich zakres jest jednak bardzo zróżnicowany. Zakres tematyczny należy więc sprawdzić, zanim jeszcze zdecydujesz się na ten konkretny, aby zwyczajnie nie przepalić swojego budżetu.

Jeśli chodzi o szkolenia ukierunkowane na węższy zakres wiedzy, to są one skierowane raczej do pracowników, którzy już znaleźli się w szeregach branży logistycznej, ale chcą się rozwijać i nabywać nowych umiejętności. Dlaczego to takie ważne? Technologia postępuje, realia rynku się zmieniają, a wymagania pracodawcy ze względu na modyfikację standardów w firmie stają się coraz większe. Kursy są więc doskonałym dodatkiem zarówno do wiedzy, którą zdobyłeś na studiach, jak też w technikum logistycznym czy na szkoleniu. Możesz zdecydować się m.in. na kurs z zarządzania łańcuchem dostaw, magazynem i zapasami, z obsługi systemów informatycznych i obsługi celnej, z zakresu transportu i obsługi klienta w logistyce.

Istnieje więc co najmniej kilka dróg, które prowadzą do pracy w branży logistycznej. Dużo zależy od tego, na jakim etapie swojego rozwoju zawodowego jesteś i jaki cel ostatecznie chcesz osiągnąć. Warto jednak pamiętać, ze edukacja na technikum czy studiach logistycznych się nie kończy. Dlaczego, doskonale obrazują obecne realia, kiedy branża logistyczna zmaga się ogromnymi brakami kadrowymi. Chodzi jednak nie o zwykłych pracowników, a o specjalistów, którzy są na bieżąco z aktualnymi trendami na rynku. Coraz częściej wymaga się od nich znajomości obsługi zaawansowanych programów informatycznych, co z kolei jest związane z automatyzacja i robotyzacją w logistyce.

Zarobki specjalisty ds. logistyki. Na ile możesz liczyć?

Pracujemy po to, żeby zarabiać. Owszem, powinno być to zajęcie, które daje nam poczucie spełnienia oraz pozwala robić nie to, co musimy, ale to, co chcemy. Priorytety związane z pracą zawodową są bardzo różne i to indywidualna sprawa, jednak każdemu zależy, aby jego comiesięczna pensja pozwalała na zaspokojenie jego potrzeb. Trudno jest więc mówić o wyborze kierunku zawodowego bez uwzględnienia zarobków, jakie są z nim związane.

Jeśli więc chodzi o logistykę, to z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń wynika, że specjalista ds. logistyki średnio zarabia 6000 zł brutto miesięcznie. Dużo zależy od doświadczenia i kwalifikacji. 25% pracowników na tym stanowisku może liczyć na wypłatę na poziomie powyżej 7 240 zł brutto. Takie wynagrodzenie może już zadowalać. Pamiętaj, że im więcej masz do zaoferowania od siebie, tym na więcej możesz liczyć od swojego potencjalnego pracodawcy.

Niektórzy od razu, od najmłodszych lat wiedzą, co chcą robić w życiu i sukcesywnie realizują swój plan. Inni próbują i testują, błądzą, aż w końcu znajdują ścieżkę swojego rozwoju zawodowego. W logistyce możesz zacząć pracować zarówno po ukończeniu technikum i studiów logistycznych, jak i branżowych kursów oraz szkoleń. Obecnie jest to bardzo przyszłościowy kierunek, w którym do obsadzenia jest tysiące wakatów, a w przyszłości może być ich jeszcze więcej.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej