Jak wygląda porównanie Angular i Angular JS? Jakie są podobieństwa i różnice pomiędzy nimi? Który framework wybrać do nauki w 2022 roku? Odpowiedzią na te pytania będzie dzisiejszy artykuł, który poświęcimy w całości porównaniu obu frameworków. Z tego wpisu dowiesz się również, który z nich warto wybrać, jeśli myślisz o zmianie branży i dopiero zaczynasz swoją przygodę z branżą IT.
- Krótka historia Angulara. Jak zmienił oblicze IT?
- Najważniejsze właściwości języka Angular
- Kiedy powstał framework AngularJS i co o nim wiadomo?
- Główne podobieństwa i różnice pomiędzy frameworkami Angular i AngularJS
- Zalety i wady programowania w Angular i AngularJS
Angular. Krótka historia
Po raz pierwszy ukazał się w 2014 r., a jego ostateczna wersja została zatwierdzona w 2016 r. Angular jest platformą do tworzenia aplikacji SPA (Single Page Application), w języku TypeScript i HTML. To język programowania na darmowej licencji, wspierany przez Google. Początkowo miał być frameworkiem Angular JS, jednak ze względu na m.in. brak kompatybilności wstecznej, został wydany jako osobny framework, Angular 2. W Angular 2 wprowadzono zmiany, które umożliwiły przepisanie koduy do TypeScript czy też lepsze wsparcie dla urządzeń mobilnych. Najnowszą wersją Angulara jest
Angular 13.3.6.
Najważniejsze cechy Angulara i jego zastosowanie
Angular jest używany nie tylko do aplikacji SPA, ma również szerokie zastosowanie w rozwiązaniach e-commerce, portalach internetowych i aplikacjach webowych. Może być używany do tworzenia niestandardowych znaczników HTML, które ułatwiają korzystanie z nowoczesnych widgetów. Jakie są najważniejsze cechy Angulara?
– można w nim projektować natywne aplikacje internetowe w modelu Ionic, Cordova lub NativeScript;
– dzięki narzędziom wierszy poleceń można szybko dodać do aplikacji testy i odpowiednie komponenty, a następnie równie łatwo je wdrożyć;
– umożliwia szybkie stworzenie intuicyjnego interfejsu użytkownika z czytelną składnią;
– w Angularze można tworzyć złożone, wysokowydajne animacje osi czasu i dokumentację przy mniejszym przyjęciu kodu dzięki wbudowanemu interfejsowi API.
AngularJS. Co o nim wiemy?
Angular JS jest starszy od Angulara o 6 lat. Powstał w 2010 roku, a jego twórcy kierowali się filozofią, że programowanie deklaratywne powinno mieć zastosowanie w projektowaniu interfejsów i łączenia komponentów oprogramowania, a programowanie imperatywne w biznesie. Główną rolą AngularJS jest przystosowanie i rozszerzenie możliwości HTML do obsługi treści dynamicznych, dzięki czemu możliwa jest automatyczna synchronizacja pomiędzy modelem i widokiem. To rozwiązanie skutecznie ogranicza manipulacje w DOMie i ułatwia testowanie.
AngularJS używa się do renderowania programu dla architektury kontrolera widoku modelu (MVC) i modelu widoku modelu (MVVM), oprócz komponentów, które są zwykle używane w dynamicznych technologiach internetowych. Najnowsza wersja AngularJS to 1.8.x.
Angular JS cieszy się ogromną popularnością, podobnie jak front-endowa część stosu MEAN, zawierająca programy strukturalne serwera aplikacji Express.js. Programy stosu MEAN łączą dynamiczne bazy danych MongoDB ze środowiskiem serwera Node.js i samym AngularemJS.
To jeden z najpopularniejszych frameworków, który wykorzystuje się do tworzenia aplikacji z prognozą pogody, aplikacji z recenzjami użytkowników (szczególnie popularnych w branży e-commerce), strumieniowego przesyłania wideo, czy aplikacji społecznościowych. Przykładami znanych aplikacji, które wykorzystują AngularJS są: LinkedIn, Netflix, PayPal, Freelancer.
Różnice pomiędzy Angularem a AngularemJS
Jakie są najistotniejsze różnice pomiędzy oboma frameworkami? Architektura Angulara składa się z komponentów i dyrektywów, podczas gdy architektura AngularaJS jest zaprojektowana w modelu MVC (Model-View-Controler). Angular wykorzystuje składnię języka programowania TypeScript, składnia AngularaJS opiera się na JavaScript. Składnia wyrażeń Angulara korzysta z atrybutów () oraz [] dla dwukierunkowego powiązania pomiędzy widokiem a modelem. W AngularJS są to atrybuty {}.
Podsumowując, najważniejszą różnicą pomiędzy Angularem a AngularemJS z perspektywy przyszłego programisty jest to, że kod Angulara ma bardziej czytelną strukturę i ułatwia zarządzanie dużymi aplikacjami. Im więcej kodu źródłowego w AngularJS, tym trudniej zarządzać taką strukturą.
Zalety języka programowania Angular
Do głównych zalet języka programowania Angular należą:
– dzięki obsłudze TypeScript w najnowszej wersji Angulara jest możliwa modułowość kodu i jego optymalizacja przy użyciu koncepcji OOPS;
Angular ma mobilną wersję supportu;
– Angular wspiera zmiany dla ulepszonego systemu zależności hierarchicznych wraz z modułowością;
– Anular Developer ma do swojej dyspozycji funkcje, takie jak: Dart, składnia sprawdzania typów, TypeScript, Angular CLI, ES5, iteratory, operatory lambda i ES6;
– Angular wspiera układ major-minor path;
– Angular umozliwia proste i łatwe trasowanie.
Zalety języka programowania AngularJS
Głównymi atutami języka programowania AngularJS są:
– zwiększenie wydajności aplikacji przez powiązanie danych w modelu MVC;
– AngularJS umożliwia wykrycie zmian i testowanie w dowolnym momencie;
– Angular JS wprowadza deklaratywny język szablonów stron www, by były bardziej intuicyjne dla użytkownika;
– platforma open source AngularJS nie wymaga dodatkowych wtyczek do działania;
– aplikację AngularJS można uruchomić z dowolnego urządzenia mobilnego z iOS lub Androidem.
Główne wady języka programowania Angular
Do głównych wad języka programowania Angular należą:
– większa złożoność architektury i funkcji w wersji Angular 2+;
– Angular nie jest dobrym wyborem do projektowania prostych aplikacji webowych;
– Angular nie obsługuje wszystkich nowych przeglądarek i potrzebuje dodatkowych skryptów wypełniania;
Największe wady języka programowania AngularJS
Jakie są największe wady języka programowania AngularJS, które mogą zniechęcić początkujących developerów? Sprawdźmy!
– skomplikowana składnia, która zawiera wiele różnych możliwości zapisu tego samego wywołania;
– słaba skala implementacji;
– interfejs użytkownika w AngularJS nie radzi sobie z zarządzaniem więcej niż 250 aplikacji jednocześnie;
– na oficjalnej stronie Angular JS pojawiły się informacje, że nie będzie dłużej wspierany przez społeczność.
Podsumowując, jeśli chcesz pracować jako programista, który zarządza dużymi aplikacjami, zdecydowanie wybierz Angulara, którego zoptymalizowany algorytm i architektura oparta na komponentach, świetnie sprawdzają się w budowaniu dużych i ciężkich aplikacji webowych. W Angular.JS dwukierunkowe wiązanie jest łatwiejsze i szybsze bez konieczności dodatkowego zaangażowania programisty w pisanie kodu. Jeśli chcesz zajmować się prototypowaniem i projektowaniem kodu, AngularJS sprawi, że zrobisz to dużo wydajniej niż za pomocą Angulara 2+.
Angular JS jest platformą, która służy do tworzenia skalowalnych aplikacji internetowych po stronie klienta przy mniejszym nakładzie pracy programisty. Jeżeli zależy Ci na tworzeniu stabilnych i wydajnych aplikacji, zdecyduj się na naukę Angulara, który posiada wiele przydatnych funkcji dla Front-End Developerów. To właśnie dzięki tej użyteczności wiele korporacji wciąż decyduje się na aktywne wykorzystanie Angulara 2+ w swoich projektach.