Kwestia informowania kandydatów o odrzuceniu ich aplikacji to w zasadzie często poruszany temat. Chyba wszyscy zgadzamy się z tym, że powinno się informować kandydatów o ich statusie w projekcie rekrutacyjnym. Jednak jak to robić, aby nie zrobić sobie wroga w osobie kandydata?
Spersonalizowany adresat
Wiadomość, który wysyłamy do kandydata warto zacząć od pozdrowienia. Takie pozdrowienie może zaczynać się od słów: Szanowny Panie Robercie,… Witam Pani Agnieszko,… . Każdy z nas ceni sobie indywidualny kontakt, nie inaczej jest z kandydatami.
Podziękowanie
We wstępie wiadomości warto podziękować kandydatowi za udział w projekcie rekrutacyjnym. Kandydat poświęcił swój czas, aby przesłać CV i przyjść na rozmowę rekrutacyjną, tym samym należy mu się podziękowanie za to.
Powód odrzucenia
Wiadomość, jaką wysyłamy do kandydata powinna również zawierać powód odrzucenia jego kandydatury. Moim zdaniem należy być szczerym w opisie powodu odrzucenia. Bycie szczerym nie oznacza jednak bycie niemiłym, czy nieprofesjonalnym. To cenna informacja dla kandydata, jeżeli poinformujemy go, że powodem odrzucenia była nieznajomość danego języka programowania, być może nauczy się go i będziemy mogli zaproponować mu po pewnym czasie inne stanowisko pracy.
Opis przyszłych możliwości
Jako rekruter, a tym samym doradca personalny, powinieneś zdefiniować jakie są możliwości rozwoju kariery danego kandydata. Po opisaniu powodów odrzucenia, zdefiniuj możliwe drogi jego rozwoju zawodowego. Poinformuj również kandydata, pod kątem jakich projektów rekrutacyjnych będziesz się z nim kontaktował.