Blog IT, Blog Marketing

Backend Developer – wszystko, co warto wiedzieć

Backend Developer – wszystko, co warto wiedzieć

Joanna Wasiak , 08.02.2023 r.

Rozważasz ścieżkę kariery w IT jako Backend Developer? Sprawdź, czy na pewno masz odpowiednie umiejętności wymagane w tym zawodzie! Jeśli jesteś dopiero na początku tej drogi, musisz wiedzieć, jakiego języka programowania uczyć się najpierw, by móc aplikować na stanowiska junior backend developera. Jedno jest pewne – zapotrzebowanie na programistów Backend tak szybko nie wygaśnie, dlatego możesz śmiało próbować swoich sił!

W artykule wymieniono:

 • Czym zajmuje się Backend Developer?
 • Jak najszybciej nauczyć się programowania Backend?
 • Jakie języki programowania musi znać Backend Developer?
 • Ile możesz zarobić jako Backend Developer?

Czym zajmuje się Backend Developer?

Efekty pracy Backend Developera nie są widoczne na pierwszy rzut oka, bo nie wiążą się z projektowaniem kodu elementów widocznych dla użytkowników. Backend Developer zajmuje się tworzeniem architektury aplikacji lub strony www, od strony serwera. Co to znaczy? Zajmuje się programowaniem baz danych, w których zawierają się informacje o produktach lub dane klientów, odpowiada za zabezpieczenie tych danych przed ewentualnym wyciekiem lub skradzeniem oraz odpowiada za wszystkie procesy wydajnościowe strony www lub aplikacji.

Pracę Backend Developera można porównać do działania antybiotyków na chorobę – nie widać, w jaki sposób oddziałuje na nią i co robi, ale po kilku dniach regularnego przyjmowania jesteś już zdrowy.

Jak najszybciej nauczyć się programowania Backend?

W tej sytuacji najlepsze byłyby studia kierunkowe z programowania backend, które dostarczą niezbędnych podstaw i ułatwią start w branży IT. Można również skorzystać z kursów programowania dla osób, które chcą się przebranżowić, jednak mimo tego, wciąż warto postawić także na samodzielną i systematyczną naukę i rozwój programistycznego portfolio.

Można także znaleźć podcasty, szkolenia, webinary, które są całkowicie darmowe, a pozwolą Ci się zorientować, czy to na pewno jest kierunek, w którym chcesz rozwijać się zawodowo.

Jakie języki programowania musi znać Backend Developer?

Technologie, których używa backendowiec, muszą ściśle współgrać z frontendendem, by razem tworzyć spójną i wydajną całość. Do najczęściej wymienianych technologii, jakie musi znać programista backend zalicza się:

 • Python;
 • JavaScript;
 • Node.JS;
 • Ruby;
 • C# i C++;
 • PHP
 • SQL do zarządzania bazami danych.

Ile możesz zarobić jako Backend Developer?

W zależności od wielkości firmy, miasta i posiadanych umiejętności możesz zarobić jako junior backend developer do 5000 zł brutto, w kolejnym progu – na stanowisku mid/regular backend developer zarobisz już do 8000 zł brutto, a jako senior Twoje zarobki mogą wynieść nawet do 15.000 zł netto, w zależności od rodzaju umowy (B2b/UoP).

Czy warto pójść w programowanie backend? Jeśli szukasz unikalnego zawodu, lubisz mieć poczucie, że to, co robisz, ma wpływ na rzeczywistość, możesz śmiało spróbować swoich sił jako Backend Developer. Nie jest to łatwa praca i wymaga naprawdę wielu umiejętności analitycznych, samozaparcia i systematyczności, ale na efekty warto czekać!

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej