Blog IT, Blog Marketing

Benefity firmowe na miarę 2023

Benefity firmowe na miarę 2023

Joanna Wasiak , 10.02.2023 r.

Przyjmując się do nowej pracy, zawsze zwracamy uwagę na benefity. O ile jeszcze kilka lat temu wśród takich udogodnień przodowało ubezpieczenie medyczne (Luxmed, Medicover) oraz na przykład jeden dzień pracy zdalnej w tygodniu. Do tego jeszcze większość firm oferowała możliwość grupowego ubezpieczenia od NW, ale obecnie te benefity już nie są atrakcyjne. Nie są nawet minimum, którego szukają pracownicy, zmieniając pracę. Jakie są benefity firmowe na miarę 2023?

W artykule wymieniono:

  • Praca zdalna lub hybrydowa
  • Benefity wspierające rozwój
  • Czas to pieniądz, czyli pracownicy chcą więcej wolnego
  • Pomoc psychologiczna w aplikacji

Praca zdalna lub hybrydowa

Do roku 2020 nikomu nawet nie śniła się praca całkowicie zdalna i poza IT, które już wcześniej wprowadziło całkowicie lub częściowo taki model wykonywania pracy, wszyscy byli nastawieni na pracę stacjonarną. W 2023 mało kto chce pracować z biura. Wiąże się to z niewygodnymi dojazdami, które w czasie inflacji sporo kosztują. To właśnie dlatego firmy IT mimo braku uregulowania pracy zdalnej, pozwalają na całkowite lub częściowe świadczenie usług zdalnie. Jeśli ktoś nie chce, nie musi pokazywać się w biurze. Idea wolnego wyboru jest o tyle atrakcyjna, że mając wybór, pracownik sam z siebie może chętniej pokazywać się w biurze niż w przypadku, w którym jest mu to narzucane z góry.

Benefity wspierające rozwój

Do takich można zaliczyć kursy online, szkolenia, eventy branżowe dla pracowników, celem zwiększenia ich kompetencji. Obecnie niestety nie są aż tak popularne, ze względu na rosnącą inflację, ale to świetne opcje, które mogą nie tylko zainteresować nowego pracownika, ale również zostaną docenione przez innych, jako inwestycję w ich rozwój. Dlaczego najczęściej ludzie zmieniają pracę? Oprócz finansów, na drugim miejscu plasuje się brak możliwości dalszego rozwoju zawodowego.

Czas to pieniądz, czyli pracownicy chcą więcej wolnego

Praca zdalna oszczędza czas. Pomaga wygospodarować dziennie te dwie i więcej godzin, które spędza się na dojazdach do biura. To dlatego ludzie coraz chętniej wybierają tę opcję zamiast tradycyjnej pracy stacjonarnej. Wszystkie ankiety dotyczące zatrudnienia zawodowego mówią, że tym, czego najbardziej brakuje osobom zatrudnionym na etacie, jest wolny czas. W 2023 roku niektóre firmy IT wpadły więc na pomysł, jak podarować pracownikom jeszcze więcej wolnego i jako benefity oferują im usługi sprzątania domu, a nawet zlecenia kilku zadań w ciągu dnia uprawnionej osobie, za pomocą kilku kliknięć w aplikacji.

Jest to wciąż nieczęsty benefit, raczej eksperymentalny, ale… Wolny czas i spokojne popołudnia to złoty środek do zwiększenia produktywności, efektywności, zmniejszenia ryzyka wystąpienia depresji, przepracowania, wypalenia zawodowego itd. Szanuj swój wolny czas i korzystaj z niego, jak tylko możesz. Być może idąc tym tropem, stopniowo coraz więcej firm zdecyduje się na takie udogodnienia, dzięki którym pracownicy zyskają jeszcze kilka godzin wolnego w ciągu dnia.

Pomoc psychologiczna w aplikacji

Mimo że psychiatria i psychologia w Polsce to kontrowersyjny i smutny temat, dane z trzech lat mówią o tym, że coraz więcej Polaków potrzebuje tego rodzaju wsparcia. Pandemia znacznie wpłynęła na zwiększenie osób chorujących na depresję, lęki, a także inne choroby cywilizacyjne. Dostęp do lekarzy psychiatrów i psychologów jest mocno ograniczony i zarezerwowany dla uprzywilejowanych, ze względu na wzrost kosztów i zbyt małą ilość dostępnych terapeutów i psychiatrów, przypadających na jednego pacjenta. Ciekawym pomysłem jest aplikacja Mindgram, która zapewnia użytkownikom dostęp do szerokiej gamy usług związanych ze zdrowiem psychicznym i rozwojem – za jej pomocą można również zapisać się na psychoterapię w trybie zdalnym.

Ostatnie trzy lata pokazały, że oprócz złego stanu fizycznego Polaków, który wynika z wielu godzin pracy siedzącej, wielu z nich potrzebuje także opieki psychologicznej i psychiatrycznej, by wrócić do równowagi psychicznej i zdrowego balansu, a tym samym, wrócić do efektywnej pracy.

Rok 2023 będzie trudnym czasem dla wielu przedsiębiorców. Mimo wszystko zawsze warto pamiętać o tym, że komfort psychiczny pracowników przyniesie więcej korzyści niż strat. Dlatego warto umiejętnie wybrać takie benefity, które docenią pracownicy, a które przełożą się na późniejsze firmowe sukcesy.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej