Blog IT, Blog Marketing

Co to jest backend. Jakie są najważniejsze technologie backendowe?

Co to jest backend. Jakie są najważniejsze technologie backendowe?

Joanna Wasiak , 04.07.2022 r.

Czym jest backend? To wszystkie elementy kodu, którego nie widać gołym okiem, a są niezbędne do działania aplikacji czy strony internetowej. Backend dotyczy wszystkiego, co znajduje się na serwerze, a do czego użytkownicy nie mają dostępu. Skrypty backendowe są niezbędne do działania i zarządzania całym systemem, który zapewnia poprawne działanie strony internetowej czy aplikacji. Jakie są najważniejsze technologie backendowe i czy warto rozwinąć swoją karierę w IT jako Backend Developer? O tym przeczytasz w dzisiejszym artykule.

Jak właściwie działa backend? Sprawdź, czy wiesz, kto znajduje się po drugiej stronie serwera:

 • Codzienna praca programisty Backendu w pigułce
 • Przydatne narzędzia w pracy Backend Developera
 • Średnie wynagrodzenie na stanowisku Backend Developera
 • Jak wybrać odpowiednią technologię do projektu backendowego?
 • Najważniejsze technologie backendowe – czy je znasz?

Jak działa backend?

Backend jest w rzeczywistości tą częścią strony www czy aplikacji, w której znajduje się serwer, czasem też baza danych, która odpowiada za dostarczenie informacji potrzebnych do operacji po stronie serwera. Backend, czyli serwer odbiera zapytanie wysłane przez użytkownika strony internetowej lub aplikacji i identyfikuje je. Następnie serwer pobiera z bazy danych informacje na temat tej konkretnej czynności i wysyła odpowiedź z serwera do strony internetowej. Tę odpowiedź odpowiednio identyfikuje, przetwarza i wyświetla użytkownikowi Frontend.

Taki sam proces zachodzi za każdym razem, gdy użytkownik wykonuje jakąkolwiek akcję w aplikacji lub na stronie www. Skuteczność tych akcji, szybkość odpowiedzi serwera na zapytania oraz sprawność reagowania to kluczowe czynniki po stronie serwera (backendu), które wpływają na zadowolenie odbiorców i efektywny remarketing. Żaden użytkownik nie wróci do sklepu internetowego, w którym akcje nie generują się szybko i poprawnie.

Jak wygląda codzienna praca Backend Developera?

Backend Developer jest osobą odpowiedzialną za budowanie i rozwój stron www, opiekę nad bazą danych, naprawę błędów oraz zarządzaniem akcji wykonywanych po stronie serwera. Aby jego praca była spójna i przynosiła efekty, na co dzień współpracuje z Frontendowcami oraz specjalistami QA. Najczęściej Backend Developerzy pracują w konkretnych zespołach projektowych. Za jakie działania odpowiada programista Backend?

Tester Automatyzujący

Warszawa
Aplikuj

Senior Account Manager

Warszawa
Aplikuj

Java Developer 15000 - 22000 PLN

Praca zdalna
Aplikuj

ERP Implementer

Marki
Aplikuj

Integration & Test Engineer 15000 - 24000 PLN

Ulm
Aplikuj

1. Rozwój stron www

Strony www powinny się rozwijać, zwłaszcza jeśli są stawiane jako sklepy internetowe. Nie da się maksymalizować zysków, bez odpowiednich funkcjonalności, optymalizacji działania e-sklepu, czy wprowadzania szeregu UX/UI rozwiązań, które znacznie ułatwiają nawigację. To właśnie Backend Developer musi dopilnować, by w trakcie migracji strony, czy wprowadzania zmian, nie ucierpiało SEO.

2. Naprawianie błędów

Często naprawa błędów w backendzie jest mocno intuicyjna i programista musi zgadywać, z jakim problemem ma do czynienia oraz jak go rozwiązać w najbardziej efektywny sposób. Wiele z nich jest na tyle unikalnych, że ich rozwiązanie nie zostało wcześniej opisane w żadnym user manualu, a programista musi sam je odkryć. Praca Backend Developera jest pełna takich wyzwań, dlatego chcąc robić karierę w IT na tym stanowisku, przyda się niestandardowe myślenie out of the box i kreatywność, a także dużo cierpliwości.

3. Aktualizowanie i wdrażanie zabezpieczeń

Jednym z codziennych zadań programisty backend jest odpowiednie filtrowanie danych, przesyłanych przez użytkownika na serwer. Choć ich działania w zakresie utrzymania bezpieczeństwa są ograniczone, jednak mogą wykorzystać pewne funkcje języków programowania (np. PHP) w celu wyczyszczenia tabel informacyjnych, by uniknąć uszkodzenia baz danych, znajdujących się na serwerze.

Oprócz ww. obowiązków Backend Developera osoba pracująca na tym stanowisku testuje nowe rozwiązania i usprawnienia oraz monitoruje i zarządza bazami danych, umieszczonymi na serwerze. Praca na tym stanowisku wymaga cierpliwości, determinacji, nieszablonowego podejścia do rozwiązywania zadań i kreatywności. Jest równie wymagająca, co satysfakcjonująca, chociaż na pierwszy rzut oka działań programistów backend nie można zauważyć, ze względu na ograniczenia.

Jakie narzędzia są przydatne w pracy Backend developera?

Oczywistą informacją jest fakt, że programiści backend powinni sprawnie operować wysokopoziomowymi językami programowania, takimi jak: Java, języki C, PHP, czy Python. Podstawą ich pracy jest też znajomość SQL i HTML. Najpopularniejszymi frameworkami, które wykorzystują backendowcy są: Symphony i Laravel. Warto też zna obsługę CMS-ów, takich jak WordPress, Magento czy PrestaShop, a także korzystać z GiTa. Jako najlepszy system operacyjny do pracy w backendzie, często wybierany jest Linux.

Co ciekawe, pracodawcy często wymagają znajomości frameworków takich jak: Ruby, Hibernate i Spring – wszystkie frameworki znajdują się w środowisku Java.

Średnie wynagrodzenie Backend Developera

Ile zarobisz na stanowisku programisty ? Zarobki są zróżnicowane, ale można je podzielić ze względu na staż zawodowy. I tak oto:

 • Junior Backend Developer zarobi średnio 4500 zł;
 • Mid Backend Developer zarobi średnio 8000 zł;
 • Senior Backend Developer z kolei może liczyć na wynagrodzenie powyżej 12.000 zł.

Wybór technologii do projektów webowych. Jak zacząć?

Wybór właściwej technologii do projektów webowych jest kluczowy dla jej efektywnego działania. Istnieją sposoby, dzięki którym łatwiej jest podjąć decyzję, o tym, która z nich będzie najlepsza do konkretnego projektu, a są to:

1. Wybór technologii musi być dostosowany do rodzaju projektu

Jeśli Twój zespół projektowy zna dokładne potrzeby klienta oraz założenia projektowe (cele), to znacznie ułatwi wybór właściwej technologii. Nie każdy stos technologiczny można zastosować w dowolnym projekcie, a dobrze opracowane założenia i cele sprawią, że jego wybór będzie bardziej precyzyjny.

2. Wybór technologii jest uzależniony od wielkości projektu

Jeśli pracujesz nad dużym i złożonym projektem, dobrym wyborem będzie Java. W projektach związanych z AI i Machine Learning dobrze sprawdza się Python, którego biblioteki są specjalnie dostosowane pod Data Science. Pracujesz nad aplikacją w modelu SaaS? Wybierz Javę Script lub PHP. Jeśli rozwijasz małe projekty, warto byś skupił się na dostępnych gotowych komponentach, które znacznie uproszczą Twoją pracę i przyspieszą procesy projektowe.

3. Wybór technologii do projektu jest zależny od budżetu

Budżet to podstawa. Zarówno powodzenia samego projektu, jak i wyboru technologii. Im większy budżet, tym większe możliwości, ale też bardziej wymagający i pracochłonny projekt. Najkorzystniejszą technologią projektową jest PHP, które pozwala na zoptymalizowanie kosztów bez straty na jakości wykonywanych działań.

4. Wybór technologii a bezpieczeństwo

To, co jest najważniejsze w wyborze odpowiedniej technologii do projektu, jest jej długoterminowość, dostępne wsparcie, rozwój i dostępność aktualizacji. Jeśli zależy Ci na technologii z długoterminowym rozwojem, wybierz którąś z oznaczeniem LTS oraz regularnie sprawdzaj informacje o nowych aktualizacjach, zmianach i wprowadzanych usprawnieniach, by móc na bieżąco dostosować do nich procesy projektowe, bez konsekwencji w postaci zwiększonej ilości błędów lub całkowitego przestoju, spowodowanego brakiem wsparcia dla wybranej wcześniej technologii.

Najważniejsze technologie, z którymi pracuje Backend Developer

Poznaj kilka najważniejszych technologii w pracy Backend Developera:

 • Java – uniwersalny, obiektowy język programowania, który często jest wybierany do czasochłonnych, dużych projektów w korporacjach;
 • C#, czyli nowoczesna wersja języka C od Microsoftu, który też chętnie wykorzystują w swojej pracy programiści backend;
 • Ruby – chętnie używany w software house’ach i startupach, w których szybkość dostarczania poszczególnych komponentów decyduje o efektywności produktu. Często łączy się go z popularnym frameworkiem Ruby on Rails;
 • Python, który szczególnie poleca się osobom początkującym ze względu na prostą i intuicyjną składnię. Pythona używa się najczęściej w projektach Data Science;
 • PHP to język, który jest jednym z najczęściej wybieranych języków programowania do projektowania stron www;
 • Node js oraz JavaScript, którą wykorzystywano do niedawna jedynie w technologiach frontendowych.

Oprócz tego, do pracy z Backendem dobrze jest znać także bazy danych – Oracle, MySQL, PostgresSQL, MongoDB.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej