Blog IT, Blog Marketing

Kariera PHP developera. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kariera PHP developera. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Zuzanna Kochel , 07.01.2022 r.

Popularność, jaką cieszy się branża IT, jeszcze nigdy nie była tak ogromna. Dzięki temu, że obecnie możesz pracować z dowolnego miejsca na świecie, rynek IT jeszcze szerzej otworzył się na osoby, które do tej pory nie miały wiele wspólnego z programowaniem. Stale rosnące zarobki oraz przystępny próg wejścia sprawiają, że osób chcących się dostać do firm IT jest coraz więcej. Wśród języków programowania, które wybierają osoby zmieniające branżę, dość wysoko plasuje się język PHP. Co musisz widzieć, zanim rozpoczniesz karierę PHP Developera?

Najważniejsze cechy języka programowania PHP

PHP jest językiem skryptowym, interpretowanym. Po raz pierwszy powstał w 1994 r. Został zaprojektowany projektowania stron internetowych i budowy aplikacji webowych w czasie rzeczywistym. PHP stwarza możliwość współpracy z systemami baz danych oraz serwisami www. Od 1994 doczekał się ośmiu wersji, z czego najnowsza (z listopada 2020) rozwiązała wiele problemów, z którymi do tej pory mierzyli się programiści PHP. Język ten jest także na licencji open source, co oznacza, że każda osoba może go pobrać i korzystać z jego możliwości bez ograniczeń.

Chociaż PHP powstał 27 lat temu, a niektórzy specjaliści IT nie widzą sensu w uczeniu się tego języka, jego struktura wciąż jest rozwijana, wciąż powstają now wersje, coraz bardziej przystosowane do wymagań nowoczesnej technologii. Najnowsza wersja (PHP 8) jest już bardzo podobna do C#. Obecnie największą konkurencję dla języka PHP jest Python, choć oba języki działają w podobny sposób. W PHP napisano m.in. Wikipedię, Facebooka, IBM, WordPress.

Czy i Ty możesz zostać developerem? Sprawdźmy!

Czy masz predyspozycje do bycia developerem? To pytanie powinien sobie zadać każdy, zanim w ogóle siądzie do nauki programowania. Jeżeli nie masz w sobie samozaparcia, analitycznego podejścia do rozwiązywania problemów i chcesz zmienić zawód jedynie ze względów finansowych, może Ci być trudno przyswoić naukę języków programowania, nie wspominając o zrobieniu kariery jako PHP developer. W nauce programowania ważna jest samodzielność, systematyczność i zrozumienie kodu. Dlatego, zanim ostatecznie podejmiesz decyzję o radykalnej zmianie zawodowej, upewnij się, że to jest właściwy kierunek.

Od czego zacząć naukę języka PHP?

Jeśli na pytanie o właściwy kierunek Twojej nowej drogi zawodowej odpowiedziałeś, że chcesz rozwijać się w branży IT, sprawdźmy, jakie powinny być Twoje następne kroki, które przybliżą Cię do spełnienia marzeń o pracy jako PHP Developer. Na tym etapie, bardzo ważna będzie pomoc znajomych, którzy pracują w branży już jakiś czas, To właśnie od nich masz szansę dowiedzieć się o najatrakcyjniejszych rekrutacjach do IT w Twojej okolicy, a także jakich firm unikać, jeśli Twoje podstawy programowania nie są jeszcze dobrze przez Ciebie przyswojone. Znajomi z branży są najczęstszym źródłem informacji dla osób, które dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z IT.

Kurs programowania czy samodzielna nauka?

Na samym początku nauki masz dwie drogi: albo skorzystasz z kursu, który da Ci pewne podstawy programowania, dzięki którym wyznaczysz sobie kierunek rozwoju, albo zdecydujesz się na samodzielną naukę (tę opcję wybierają częściej osoby, które w przeszłości miały jakiś kontakt z programowaniem lub znają podstawy programowania, ale chcą sobie odświeżyć wiedzę). Oczywiście, w Internecie znajdziesz darmowe webinary, filmiki na YT, dzięki którym dowiesz się o teorii związanej z programowaniem i oswoisz się z pewnymi przykładami.

Kursy programowania są dobrą opcją dla początkujących, ale są dość kosztowne. Dobre bootcampy pozwolą na zdobycie niezbędnych podstaw, by rozpocząć swoją karierę PHP developera. Jakie podstawy musisz opanować, aby móc składać pierwsze aplikacje? Będą to np. pętle, algorytmy sortowania oraz programy obiektowe. Ucząc się podstaw języka PHP, powinieneś również poznać HTML, CSS, bazy danych SQL oraz frameworki takie, jak: Symfony czy Magento. Jak możesz zauważyć, kompleksowa nauka języków programowania wiąże się z ogromnym nakładem pracy.

Gdzie składać pierwsze aplikacje jako Junior PHP Developer?

Niezależnie od stereotypów, jakie usłyszysz, po zdobyciu wymaganego doświadczenia praktycznego z językiem PHP, możesz składać pierwsze podanie o pracę. Gdzie warto składać CV? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeżeli masz znajomych w IT, wypytaj ich o aktualny stan kadrowy w ich firmach. Być może będą mogli polecić Cię na stanowisko juniora lub interna. Warto też przeglądać oferty pracy na popularnych portalach z ogłoszeniami o pracę oraz na stronach agencji rekrutacyjnych.

Korzystasz z mediów społecznościowych? Świetnie! Ogłoszenia z pracą dla programistów często pojawiają się także w tematycznych grupach na Facebooku lub bezpośrednio jako oferty pracy publikowane przez firmy na ich stronach. Inną opcją jest LinkedIn, gdzie firmy IT bezpośrednio rekrutują kandydatów. Ta biznesowa platforma umożliwia także bezpośredni kontakt z przedstawicielami konkretnej firmy IT, najczęściej z działu HR. Jeżeli czujesz się na siłach, możesz spróbować dowiedzieć się od nich czy potrzebują junior developera i zaproponować swoją kandydaturę.

Ostatnią, najczęściej wybieraną opcją jest regularne przeglądanie ogłoszeń o pracę na popularnych portalach ogłoszeniowych. Jest to jednak dość żmudny i długotrwały proces, dlatego warto wykorzystać najpierw inne opcje.

Na co powinieneś być przygotowany, wysyłając pierwsze CV na stanowisko Junior PHP Developera?

Jeżeli kiedykolwiek usłyszałeś, że znalezienie pracy w IT zajmuje mniej niż godzinę, weź poprawkę na tę informację. Rzeczywiście, doświadczeni deweloperzy bardzo często dostają oferty pracy od headhunterów, dzięki czemu mają dużo większą szansę na pacę, która spełni ich oczekiwania. Jednak na samym początku tej drogi, gdy nie masz jeszcze żadnego doświadczenia zawodowego, nie licz na propozycję, które będą „znajdowały się same”. Na co powinieneś się przygotować, wysyłając pierwsze CV na stanowisko juniora?

Wydłużony czas oczekiwania na odpowiedź

Zaczynając przygodę z karierą w IT, nie będziesz miał wielu rekomendacji i doświadczenia. Twoje CV może więc zostać pominięte w procesie rekrutacyjnym, niekoniecznie z Twojej winy. Przeciętna osoba zajmująca się rekrutacją przegląda dziennie setki CV i wybiera spośród nich te, które jej zdaniem spełniają najwięcej wymagań na określone stanowisko. W związku z tym czas oczekiwania na odpowiedź może się wydłużyć lub Twoje CV może nie zostać zakwalifikowane do procesu rekrutacji. Chcesz zwrócić na siebie uwagę? Stwórz wyróżniające się CV!

Odrzucenie w drugim etapie rekrutacji

Wyobraźmy sobie, że dostałeś się do drugiego etapu rekrutacji, którym najczęściej jest rozmowa z team liderem, który sprawdzi Twoje umiejętności techniczne. Zazwyczaj jest to kilka prostych zadań do rozwiązania, z którymi powinieneś sobie poradzić bez problemu, o ile faktycznie udało Ci się opanować podstawy języka programowania. Niektóre firmy stosują jeszcze metodę testu z zadaniami matematyczno-logicznymi, choć obecnie odchodzi się od niej na rzecz sprawdzenia umiejętności technicznych kandydata na juniora.

Często bywa tak, że po drugim etapie rekrutacji przychodzi odpowiedź na maila z podziękowaniami za udział w procesie rekrutacyjnym, która wiąże się z odmową przyjęcia na stanowisko juniora. Dlaczego tak się dzieje? Ze względu na rosnące zainteresowanie branżą IT, konkurencja na stanowiska juniorskie jest ogromna. Dlatego, nawet jeśli kilka razy dostaniesz maila z podziękowaniem za udział w rekrutacji, zamiast wymarzonej oferty pracy, nie zrażaj się! Zastanów się jednak, nad czym powinieneś popracować, żeby następnym razem wypaść lepiej niż konkurencyjni kandydaci.

Niższa stawka niż podana w ogłoszeniu

Zakładając, że uda Ci się pomyślnie przejść oba procesy rekrutacji, przed Tobą będzie jeszcze rozmowa dotycząca wynagrodzenia w Twojej przyszłej pracy. Na tym etapie mogą pojawić się pewnego rodzaju zaskoczenia, a mianowicie, możesz otrzymać propozycję wynagrodzenia niższą niż podana w ogłoszeniu. Jest kilka czynników, które mogą zadecydować o tym, że przyszły pracodawca będzie gotowy Cię zatrudnić, ale za niższą stawkę. Pierwszy z nich to ocena Twoich umiejętności technicznych w 2 etapie rekrutacji.

Jeżeli pracodawca uzna, że będziesz świetnym programistą PHP, ale musisz podszkolić się w programowaniu, może zatrudnić Cię na stanowisko juniora, ale z niższym wynagrodzeniem, które zostanie wyrównane, jak tylko opanujesz pożądane umiejętności. Oczywiście, niższe wynagrodzenie nie przekreśla szans na awans i podwyżkę w przyszłości. Kolejnym czynnikiem, jest fakt, że często w ogłoszeniach o pracę podawana jest kwota brutto na określonej umowie (UoP lub B2B).

Z tego względu, zawsze warto dopytać na rozmowie kwalifikacyjnej (o ile nie wynika to jasno z ogłoszenia) czy kwota wynagrodzenia jest brutto, czy netto i na jakiej umowie. Dzięki temu będziesz w stanie podjąć decyzję o dalszym udziale w rekrutacji już po pierwszym etapie. Kolejną rzeczą, która zdarza się ekstremalnie rzadko, jest ludzka pomyłka w ogłoszeniu, dlatego zawsze w razie jakichkolwiek wątpliwości możesz dopytać o nie osobę rekrutującą.

Szkolenia przed powierzeniem zadań związanych z programowaniem

Niektóre firmy (z reguły są to duże korporacje) wraz z decyzją o przyjęciu pracownika na stanowisko juniora oferują mu kilka tygodni wewnętrznych szkoleń, zanim junior developer zaprojektuje swój pierwszy kawałek kodu. Choć nie jest to częsta praktyka, możesz się spotkać z takim podejściem, biorąc udział w rekrutacji do różnych firm. Szkolenia liczą się jak normalne dni robocze, dlatego wliczają się do pełnego wynagrodzenia za pracę.

Jak wygląda standardowa ścieżka kariery na stanowisku Junior PHP Developera?

Zacznijmy od zarobków. Na stanowisku juniorskim możesz zarobić ok. 3800 zł, regular zarobi ok. 6700 zł, a senior ok. 10.000 zł. Standardowa ścieżka kariery zajmuje ok. 2 lat pracy, aby przejść ze stanowiska juniora na regulara, a ok. 5-10 lat pracy potrzeba, by zostać seniorem. Co można zrobić, by zwiększyć swoje zarobki? Nauczyć się frameworków. W zależności od wybranych frameworków Twoje zarobki znacznie wzrosną. Na wysokość wynagrodzenia wpływa także branża, dla jakiej wykonują projekty PHP developerzy — najlepsze wynagrodzenie mają programiści współtworzący projekty software i w branży bankowej, najniższe w branży handlowej.

Do najważniejszych obowiązków programisty PHP należą m.in.:

• projektowanie oprogramowania zgodnie z zasadami firmowymi,

• rozwój i optymalizacja istniejących funkcji,

• zintegrowanie oprogramowania PHP z wewnętrznymi systemami,

• naprawa zgłoszonych błędów,

• współpraca z innymi zespołami projektowymi,

• testowanie i optymalizacja zaprojektowanego kodu.

Czy warto rozpocząć karierę w IT jako junior PHP Developer?

Ze względu na w miarę prostą składnię, język programowania PHP jest prosty do nauki dla osób początkujących, toteż trudno się dziwić, że najwięcej programistów PHP znajduje się w przedziale wiekowym 19-30 lat. Na wysokość ostatecznego wynagrodzenia na tym stanowisku, oprócz ww. czynników wpływa także region (najkorzystniejsze oferty pracy dla PHP Developerów są z Warszawy), a także cechy jednostkowe kandydata, takie jak:

• nabyte umiejętności,

• doświadczenie zawodowe (staż),

• wiedza o środowisku, w którym tworzy się projekt,

• umiejętność analitycznego myślenia i obserwacji,

• chęć rozwoju zawodowego i wytrwałość w ciągłym przyswajaniu wiedzy.

Co, jeśli w trakcie rozwoju zawodowego stwierdzisz, że język PHP nie jest kierunkiem, w którym chcesz kontynuować swoją karierę w IT? Wykorzystaj nabyte umiejętności i doświadczenie, aby nauczyć się innego języka programowania np. Java Script lub C#. Pamiętaj, że branża IT jest elastyczna i nic nie stoi na przeszkodzie, by rozwinąć się w jakimś kierunku, a następnie wybrać inny język programowania. PHP da Ci solidne podstawy, dzięki którym nauka kolejnego języka nie będzie już tak trudna, jak na początku. Co więcej, ze względu na to, że jest to obecnie dynamicznie rozwijający się język programowania, może się okazać, że za jakiś czas średnie zarobki programistów PHP znacznie wzrosną.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej