Blog IT, Blog Marketing

6 języków programowania, które warto znać. Który język programowania będzie na topie w 2022?

6 języków programowania, które warto znać. Który język programowania będzie na topie w 2022?

Tomasz Staśkiewicz , 23.12.2021 r.

Popularność języków programowania jest zmienna, dlatego warto śledzić najnowsze trendy, dzięki którym możesz dostać lepszą pracę w IT jako developer. Jeżeli wciąż jesteś na etapie zmiany branży i zastanawiasz się, który język programowania będzie dla Ciebie najłatwiejszy do nauki, również warto byś zapoznał się z trendami na rok 2022, zanim zdecydujesz się na naukę programowania.

Java

Język programowania Praca dla Javowca to język obiektowy, który powstał w 1991 roku i wciąż należy do jednego z najpopularniejszych języków programowania, ze względu na swoją wszechstronność. Można go wykorzystywać praktycznie wszędzie! Zarówno do tworzenia aplikacji webowych, korporacyjnych i aplikacji na Androida, jak i aplikacji desktopowych. Java to pierwszy język programowania, którego uczą się studenci informatyki.

Z oprogramowania w tym języku korzystają też wielkie korporacje, takie jak: Facebook, Google, Netflix czy Amazon. Jest atrakcyjna ze względu na różnorodność frameworków i bibliotek (do najpopularniejszych obecnie nalezą Spring i Hibernate). Wg ankiety przeprowadzonej przez StackOverflow, jest na 5. miejscu, jeśli chodzi o popularne języki programowania, a w Polsce na 1.

Szacuje się, że codziennie wykorzystuje ją nawet 9 mln developerów. Niestety, obserwuje się spadek zaangażowania społeczności odpowiedzialnej za rozwój Javy i tworzenie dla niej wsparcia np. najnowszych aktualizacji. Mimo wszystko, sam język programowania jest łatwy w nauce, a jego znajomość nawet w podstawowym stopniu, otworzy Ci drzwi do wielu firm w branży IT.

Dlaczego wciąż warto zainwestować w naukę tego języka programowania?

Jeśli opanujesz Javę przynajmniej w podstawowym stopniu, będziesz mógł wziąć udział w wielu ciekawych projektach i rozwijać swoje deweloperskie portfolio. Stanowisko Junior Java Developera jest obecnie jednym z najatrakcyjniejszych zarobkowo stanowisk, na którym w zależności od posiadanych umiejętności, możesz spodziewać się pensji od 6000 do 9000 złb brutto na UoP.

Jak już wspomnieliśmy, Java to główny język oprogramowania w Polsce, dlatego większość ofert pracy dla programistów to oferty z wymaganym językiem programowania Java. Ten konkretny język programowania wciąż wykorzystuje się w podstawowym nauczaniu programowania obiektowego czy to w ramach bootcampu, czy na studiach. Chociaż na podstawowym poziomie jest łatwy do przyswojenia, aby opanować zaawansowany poziom wykorzystywania Javy w codziennej pracy, będziesz musiał włożyć sporo czasu i energii w regularną naukę.

Python

Python jest obecnie w czołówce najpopularniejszych języków programowania, wyprzedza nawet Javę i C#. Co więcej, jest uważany za jeden z najbardziej wszechstronnych języków programowania, wykorzystuje go m.in. Instagram, Youtube, czy Dropbox. Python powstał w 1980 roku w Holandii, jako konkurencja dla rozwijającego się języka Java. Obecnie społeczność zaangażowana w rozwój tego języka programowania jest jedną z najbardziej zaangażowanych i otwartych społeczności.

Python posiada dużo rozbudowanych bibliotek, takich jak: Django, Flask, NumPy i SciPy, które są wykorzystywane przy tworzeniu technologii Machine Learning oraz w pracy z dużą ilością danych z obszaru Data Science. Dzięki tak szerokim bibliotekom i frameworkom zaoszczędzisz sporo czasu na nauce, a nawet przyspieszysz proces powstawania kodu. Wg rankingu języków IEEE Spectrum, znajduje się na szczycie języków programowania z wynikiem 100.

Java vs. Python

Mimo swojej wszechstronności Java narzuca użytkownikom pewne ograniczenia, które sprawiają, że musisz używać określonej struktury i zasad. Dla przykładu, aby napisać tzw. boilerplate (liczba linijek kodu dla konkretnych powtarzalnych zadań) trzeba użyć 3 tych samych sygnatur, do których należy przypisać dwie implementacje. Brzmi bardzo trudno i nudno, prawda? Aby uzyskać dokładnie ten sam efekt w Pythonie, wystarczy dosłownie kilka linijek kodu.

Nie da się ukryć, że na rosnącą popularność Pythona ma wpływ jego czysty i uporządkowany kod oraz łatwość, z jaką można nauczyć się składni. To właśnie dlatego Python jest polecany do nauki osobom, które chcą zmienić branżę i przejść do IT. Co zyskasz jako Python Developer?

Od zera do Python Developera

Ze względu na wszechstronność Pythona, szacuje się, że będzie on używany w wielu firmach i korporacjach przez co najmniej 15 lat. To właśnie dlatego inwestując w naukę Pythona, nie tylko łatwo opanujesz nieskomplikowaną i przejrzystą składnię, ale bezproblemowo znajdziesz wymarzoną pracę w IT. Średnia pensja na stanowisku Junior Python Developer wynosi ok. 4500 zł netto na UOP, na stanowisku seniora możesz zarobić już ok. 14.000 zł.

JavaScript

To kolejny język programowania, który w zeszłym roku został już po raz ósmy uznany za najczęściej używaną technologię wśród specjalistów z branży IT, wg badania przeprowadzonego przez StackOverflow. Skąd bierze się tak wielka popularność JS? Język ten powstał w 1994 roku, jest językiem skryptowanym dla przeglądarki Netscape Navigator. W 2008 roku specjaliści Google opracowali współczesną wersję JS, znaną jako V8 - silnik, na którym zbudowano przeglądarkę Google Chrome.

Można go używać zarówno do tworzenia aplikacji webowych, jak i do aplikacji mobilnych i desktopowych. JS posiada szeroką gamę bibliotek i frameworków np. Angular, Vue i React (frontend) do projektowania szkieletu i designu stron www oraz Node.js do pracy w backendzie. JS jest językiem wielofunkcyjnym i dość szybkim, dlatego też jego popularność nie spada, a sam język jest często nazywany „językiem internetu”. JS posiada także największą ilość pakietów wsparcia spośród wszystkich języków.

Zarabiaj jako JS Developer

Jak wyglądają średnie zarobki na stanowisku JS Developera? Na UoP JS Developer może zarobić ok. 6900 netto. Kwoty te będą się od siebie różnić, w zależności od specjalizacji. Będąc zatrudnionym na umowie o pracę w ramach tych specjalizacji, Twoje zarobki mogą kształtować się następująco:

  • Fronted Developer — ok. 12000-20000 zł brutto
  • Backend Developer — ok. 15000-25000 zł brutto
  • Fullstack Developer — ok. 15000-25000 zł netto.

Co ciekawe, nawet na stanowisku Juniora (przy umowie B2B) będziesz w stanie zarobić na start ok. 6500 zł netto na fakturze. Brzmi atrakcyjnie? Z pewnością!

Co musisz znać jako JS Developer?

Oprócz JS powinieneś orientować się również w działaniu systemów unix, znać HTML i CSS, wiedzieć czym jest SaaS i GiT oraz orientować się w tworzeniu aplikacji webowych i designie, Dobry JS Developer jest niemal na wagę złota, ze względu na swoje umiejętności. Nie jest to język programowania dla każdego, wymaga bowiem ciągłej praktyki i przyswajania wiedzy.

TypeScript

Mówi się, że TS jest nadzbiorem JS i ma praktycznie takie samo zastosowanie. TS jest używany w tworzeniu stron internetowych i aplikacji mobilnych oraz aplikacji desktopowych. Został opracowany w 2012 roku przez Microsoft z misją „poprawienia problemów JavaScript”. Obecnie jest drugim, najbardziej popularnym językiem programowania wśród społeczności IT wg badań StackOverflow. W rzeczywistości jednak warto wziąć pod uwagę, że TS jest kompilacją JS, co oznacza, że teoretycznie każdy program napisany w JS, będzie poprawnym programem TS.

Wady, jakie zarzuca się TypeScript to m.in. nieczytelny kod, który wprowadza więcej skomplikowanych zasad, jego rozwój nie nadąża za rozwojem JS, w związku z czym staje się coraz mniej przydatny, a co najważniejsze, wcale nie rozwiązuje problemów z typowaniem.

GNU R

To język open source na licencji GNL (General Public License), którego środowisko wykorzystywane jest głównie w analizie danych. Jest bardzo intuicyjnym językiem, a do jego głównych zalet należą:graficzna wizualizacja danych, takich jak wykresy, analiza danych oraz statystyczne dopasowanie danych. Powstał w Belle Laboratories jako implementacja istniejącego języka S. Wykorzystuje się go powszechnie w bioinformatyce np. do analizy danych sekwencji DNA.

Głównymi cechami R są szerokie możliwości wyboru różnych cech statystycznych, takich jak: modelowanie liniowe i nieliniowe, analiza szeregów czasowych oraz wiele możliwości graficznego przedstawienia analizowanych danych za pomocą wykresów, symboli i formuł matematycznych. Z tego języka programowania korzysta nie tylko bioinformatyka, ale również LinkedIn, Facebook, Twitter, Pfizer i Google. Wielu użytkowników R myśli o nim, jak o rozbudowanym systemie statystyk.

C#

C# jest obiektowym językiem programowania stworzonym dla firmy Microsoft. Jest odpowiedzią na potrzebę stworzenia języka obiektowego, który pozwalałby na stworzenie skomplikowanych programów. Mówi się, że łączy w sobie najlepsze cechy języków C++ oraz C. Jednocześnie, C# jest bardzo podobny do innego języka obiektowego — Javy. To, co łączy oba języki programowania to m.in.: obiektowość z jednym dominującym elementem nadrzędnym, dynamiczne tworzenie kodu oraz bogata biblioteka klas.

Chcesz spróbować sił w Game Devie? Poznaj C#

Czy wiedziałeś, że silnik Unity Games jest napisany właśnie w C#? Unity Games Engine to nie tylko znane i lubiane gry komputerowe, takie jak: Disco Elysium, Fallout Shelter, Heartstone, Pokemon Go czy Rimworld, ale też używa się go w VR dla platform Samsung Gear i Ocullusa. Jeżeli Twoim marzeniem jest praca Game Developera, zacznij swoją naukę języka programowania od C#. Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję o pracy w branży gier komputerowych, wiedz, że tutaj zarobki developera będą niższe niż w innych gałęziach IT.

Zarobki C# Developera

Ile może zarobić C# Developer? Średnie wynagrodzenie na stanowisku Junior C# Developera to ok. 7000 do 9000 zł brutto. Ci najbardziej doświadczeni mogą zarobić nawet 25000 zł brutto. Jak widać, nauka C# jest wciąż ogromną szansą na rozwój zawodowy i stosunkowo szybką poprawę warunków finansowych. Wbrew niekorzystnym prognozom na rok 2022 (o tym za chwilę) popularność języka C# ma się dobrze.

Prognozy C# na rok 2022

Od 2020 zapadła decyzja o tym, że C# będzie open-source, aby, jak twierdzi firma Microsoft, stworzyć najbardziej aktualny i dokładny standard języka programowania. Ma to znacznie ułatwić prace nad językiem oraz przyspieszyć takie działania jak projektowanie funkcji, standaryzacje oraz implementacje. Mimo podjętych przez Microsoft działań w kierunku ogólnodostępnego C# pojawiły się niepokojące prognozy o tym, jakoby w 2022 miał być już martwym językiem.

Na szczęście nie ma żadnego potwierdzenia takich obaw, zwłaszcza że C Sharp jest językiem programowania wykorzystywanym na każdej platformie, a swoją przyszłość buduje w branży gamingowej, aplikacjach webowych, technologiach związanych z wykorzystywaniem Sztucznej Inteligencji. Nawet jeśli dotarły do Ciebie plotki o tym, że C# stanie się przeżytkiem, mamy nadzieję, że udało nam się rozwiać Twoje wątpliwości.

Golang

Pierwsza wersja języka Go (Golang) została wypuszczona w 2012 roku przez Google. Od tamtej pory ten open source’owy język programowania cieszy się niegasnącą popularnością i dynamicznie rozwijającą się społecznością do tego stopnia, że pojawiły się hipotezy mówiące o tym, jakoby to właśnie GO był przyszłością back-endu. Dlaczego Golang cieszy się takim uznaniem? Przede wszystkim jest językiem intuicyjnym i mocno zautomatyzowanym (chociaż wywodzi się z tej samej rodziny języków programowania co C++ i Java), dzięki czemu w pewnych obszarach nie wymaga ręcznych ustawień programisty, jak ma to miejsce w innych językach.

Dlaczego mówi się, że Go jest językiem przyszłości? Wielu inżynierów upatruje przyszłości technologicznych rozwiązań w chmurze. Go jest językiem statycznym, który powstał z myślą o zarządzaniu danymi w chmurze i mikroserwisami. Mimo że jest dość intuicyjny i ma przejrzystą strukturę, jego nauka dla początkujących może być trudniejsza niż w przypadku innych języków programowania. Jest językiem, który wypełnił pewną niszę, zapewnia szybkość, bezpieczeństwo i pewną skalowalność, dzięki czemu skutecznie przyspiesza pewne procesy.

Wiele dużych korporacji, takich jak Twitch, Uber czy Slack powszechnie wykorzystuje Go. Za rosnącą popularnością tego języka, przemawia też fakt, że obecnie programiści, którzy nie chcą programować w Javie, jako alternatywę wybierają Golanga. Co ciekawe, niektóre badania wskazują na większe wynagrodzenia dla programistów Go niż standardowe. Ta ciekawostka może stać się Twoją motywacją do nauki, prawda?

Biorąc pod uwagę trend, w którym zmierza branża IT m.in. nacisk na bezpieczeństwo i przetwarzanie danych (Big Data), automatyzacja procesów czy rozwój technologii Data Science z wykorzystaniem możliwości Sztucznej Inteligencji, przyszłość Go rysuje się nader optymistycznie.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej