Blog IT, Blog Marketing

Czy humanista może zostać programistą? Sprawdzamy.

Czy humanista może zostać programistą? Sprawdzamy.

Zuzanna Kochel , 03.12.2021 r.

W ostatnich kilku latach można zaobserwować gwałtowny proces przebranżowienia się wśród osób spoza branży IT, w tym polonistów, filozofów, historyków sztuki, czyli osób do niedawna związanych raczej z kulturą i sztuką, niż z techniką. Dlaczego humaniści zmieniają swój zawód? Czy łatwo jest zostać programistą, nie mając wykształcenia kierunkowego? Czy każdy może nauczyć się języka programowania?

Kilka powodów, dla których humaniści zmieniają branżę na IT

Na początku trzeba zaznaczyć, że branża IT jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się branż na rynku pracy, a co za tym idzie, notuje stale rosnące zarobki. Już sam fakt atrakcyjnych zarobków, których nie zarobi się w marketingu czy w szkole sprawia, że coraz więcej osób podejmuje działania w kierunku zmiany swojego zawodu. Jest jeszcze jeden czynnik, o którym nie wolno zapominać — ze względu na braki kadrowe, obecny próg wejścia do IT jest niski, a firmy same zachęcają humanistów do zmiany zawodu, organizując bootcampy i kursy testerskie. Jakie są inne powody masowej zmiany zawodu na rynku pracy?


Brak możliwości rozwoju zawodowego

To jeden z najważniejszych powodów nie tylko zmiany dotychczasowej pracy, ale nawet zmiany zawodu. Brak perspektyw na rozwój, a co za tym idzie, brak możliwości otrzymania lepszej płacy motywują do zmian. Najbardziej poszkodowanymi osobami są nauczyciele, którzy w obecnych warunkach nie mają szansy na ciągły rozwój zawodowy i zwiększanie swoich kompetencji, a co za tym idzie, większą pensję. To właśnie nauczyciele różnych przedmiotów (nie tylko humanistycznych) najczęściej zmieniają branżę na IT.


Syndrom wypalenia zawodowego

Od stycznia 2022 syndrom wypalenia zawodowego zostanie oficjalnie uznany jako jednostka chorobowa, na którą będzie przysługiwać L4. Z jednej strony, ta wiadomość ucieszy wiele osób, które borykają się z objawami wypalenia, z drugiej zaś, w końcu trzeba będzie wrócić do pracy i wówczas będzie trzeba podjąć decyzję o zmianie stanowiska albo zmianie zawodu. Oczywiście, syndrom wypalenia zawodowego dotyczy wszystkich branż na rynku pracy, ale istnieje grupa osób podwyższonego ryzyka, wśród niej znajdują się wspomnieni wcześniej nauczyciele, wykładowcy, ale też prawnicy, lekarze, ratownicy pogotowia, pielęgniarki, czy osoby pracujące w szkodliwych warunkach.


Rosnąca inflacja

Choć problem galopującej inflacji to przede wszystkim rok 2021/2022, to jednak spowoduje, że jeszcze więcej osób będzie szukało lepiej płatnej pracy. Nie wiadomo jak długo będziemy mierzyć się z rosnącymi cenami prądu, gazu i żywności, ale świadomość tego, że już niebawem można odczuć dotkliwe konsekwencje wzrostu cen towarów i usług również motywuje do zmiany dotychczasowego stanowiska pracy.


Pandemia i jej skutki

Globalna pandemia przyspieszyła cyfrową rewolucję, która spowodowała, że można pracować w dowolnym miejscu z dowolnego miejsca na świecie. To cyfrowe otwarcie granic i umożliwienie pracy w 100% zdalnej sprawiło, że nie istnieją żadne bariery fizyczne, przez które osoba mieszkająca w Polsce nie mogła podjąć pracy w USA. Co więcej, zdalny tryb pracy znacznie ułatwia jednoczesną opiekę nad dziećmi, które z różnych względów nie mogą skorzystać ze stacjonarnego przedszkola (lub szkoły — w trakcie pandemii). Możliwość pracy z domu stwarza też większy komfort i wygodę dla pracownika, choć z drugiej strony może wywołać poczucie izolacji.

epidemic Pandemia przyspieszyła cyfrową rewolucję, która spowodowała, że można pracować w dowolnym miejscu z dowolnego miejsca na świecie.

Co warto wiedzieć przed zmianą ścieżki zawodowej?

Zanim osoba spoza branży rozpocznie swoją karierę w IT, powinna dobrze rozważyć swoją decyzję. Diametralna zmiana branży wiąże się z dużą ilością nauki, ćwiczeniami i ogromem czasu poświęconym na praktykę. Co warto wiedzieć, nim podejmie się decyzję o przejściu do IT?


Jeśli chcesz być specjalistą, przygotuj się na ogrom samodzielnej pracy

I to jest coś, czego nie da się uniknąć przy procesie zmiany zawodu. Nadrabianie wiedzy i umiejętności to żmudny i długotrwały proces, przez który powinien przejść każdy, kto myśli o pracy programisty. Chociaż próg wejścia do IT jest niski, trzeba opanować m.in. podstawy języka programowania, aby pomyślnie przejść rekrutację na stażystę lub juniora. Z myślą o tym powstały bootcampy, kursy i szkolenia, które pozwalają na przyswojenie podstawowej wiedzy technicznej, jednak większość praktycznych ćwiczeń, trzeba przerabiać samodzielnie.


Proces zmiany branży jest kosztowny

Istnieją pomoce naukowe, które pozwalają na przyswojenie podstaw wybranego języka programowania, czy testy ISTQB dla testerów, ale wiążą się one z kosztami. Taki boocamp jest wydatkiem kilku tysięcy złotych, oprócz tego na pewno dobrą inwestycją będą książki i kursy do samodzielnej nauki wybranego języka programowania. Czasem firmy IT organizują kursy dla osób myślących o przejściu do branży, które finalnie decydują o zatrudnieniu jednej lub kilku osób. Choć nauka języka programowania może przypominać naukę języka obcego, w przeciwieństwie do niego, język programowania ciągle się zmienia i ewoluuje. Dlatego chcąc zostać programistą, warto mieć na uwadze, że nauka programowania nigdy się nie kończy.


Bądź zdecydowany na zmianę, tylko wtedy Twoje działania mają sens

Ile zarabia programista? To jedno z najczęściej wyszukiwanych zapytań w Google przez osoby, które myślą o nauce programowania. Programiści zarabiają dużo, to jest fakt. Ale zanim zacznie się wyszukiwać oferty pracy IT, trzeba uświadomić sobie, że za takimi zarobkami stoi wieloletnie doświadczenie i lata nauki. Jeżeli myślicie, że po kilku miesiącach szkoleń i kursów wskoczycie na zarobki seniora no to… Raczej się rozczarujecie. Tylko zdecydowane i zmotywowane osoby mają szansę odnieść sukces i po jakimś czasie stać się specjalistami w swojej dziedzinie.


Bądź gotowy na nowe wyzwania

Jeżeli należycie do osób, które łatwo się zniechęcają, są niecierpliwe i oczekują natychmiastowych efektów, jakakolwiek zmiana branży nie jest dla Was. Możecie wysyłać aplikacje miesiącami, mimo ukończonych kursów i zdobytych certyfikatów i pozostawać bez pozytywnych odpowiedzi. Proces przebranżowienia to żmudna i trudna praca, dlatego łatwiej będzie potraktować go jako nowe wyzwanie, niż konieczność. Niepowodzenia rodzą frustrację, warto więc zastanowić się, czy jesteście na nie gotowi i otwarci, w takim samym stopniu, jak na sukcesy.

Jakie cechy i umiejętności pomogą Ci w pracy programisty?

Jeżeli myślicie o pracy w IT, na pewno przydadzą Wam się umiejętności i cechy, które już posiadacie. W pewnych obszarach będziecie przyswajać wiedzę od zera, ale może się okazać, że już na tym etapie posiadacie solidne zaplecze. Jakie cechy i umiejętności pomogą przyszłym programistom w karierze?


Szybka i sprawna nauka języków obcych

Co ma wspólnego język obcy z językiem programowania? Jak się okazuje — wiele! Każdy język posiada swoją unikalną gramatykę i zasady. Podobnie jest w przypadku języków programowania, każdy z nich jest inny, ale jeżeli nie mieliście problemów z nauką języka obcego, zasady programowania nie będą dla Was trudne!

Możecie zacząć od nauki Pythona, który jest najbardziej intuicyjnym językiem programowania, przez co jest stosunkowo łatwy do przyswojenia dla osób rozpoczynających swoją przygodę w programowaniu.


Umiejętność analitycznego myślenia

Nie trzeba być ścisłowcem, żeby rozumieć procesy zachodzące w świecie i wyciągać z nich odpowiednie wnioski. Umiejętność analitycznego myślenia jest podstawą pracy programisty. Pomaga odpowiednio zmieniać i tworzyć kod, w zależności od procesów, jakie zachodzą w całym technicznym projekcie. Dobra analiza i odpowiednie wnioski, znacznie skracają czas wdrażania poprawek i naprawiania błędów.


Determinacja

Wbrew pozorom, determinacja jest kluczowa, by zmienić branżę i odnieść sukces. Stare, dobre przysłowie mówi: „Do it or not. There is no try”. Jak wiadomo, mądrość z bajek i baśni jest uniwersalna i często sprawdza się, także w odniesieniu do ścieżki zawodowej. Mądrość Mistrza Yody rzeczywiście warto wprowadzić do swojego życia, zwłaszcza jeśli jesteście na etapie zmiany zawodu. Bez umiejętności podejmowania konkretnych działań i mierzenia się z ich konsekwencjami, nie licz na sukces w procesie przebranżowienia.


Umiejętność wyszukiwania informacji (researchu)

Brzmi jak oczywistość, prawda? Przecież każdy potrafi wpisać odpowiednią frazę w Google, aby znaleźć odpowiedź na konkretne pytanie. Jak się okazuje, stosunkowo niewielki odsetek osób korzystających na co dzień z Internetu może pochwalić się umiejętnością sprawnego wyszukiwania informacji na konkretne zapytania.

Nie chodzi tutaj jedynie o wpisanie zapytania w wyszukiwarkę w odpowiedni sposób, ale przede wszystkim o umiejętność „kopania” za odpowiedzią na konkretnych stronach, portalach i forach internetowych. Nawet doświadczony programista często korzysta z researchu, by znaleźć najbardziej precyzyjną i kluczową podpowiedź w celu naprawienia skomplikowanego błędu w kodzie.

Oczywiście, podstawą pracy w każdej firmie IT jest komunikatywne, swobodne posługiwanie się językiem angielskim w mowie i w piśmie. Slang techniczny jest do przyswojenia, część z nich przyswaja się już na etapie uczenia się języka programowania, ale bez dobrej znajomości angielskiego, możecie nie być brani pod uwagę w procesie rekrutacyjnym na stanowisko juniora.

english Oczywiście, podstawą pracy w każdej firmie IT jest komunikatywne, swobodne posługiwanie się językiem angielskim w mowie i w piśmie.

Od humanisty do junior developera. Jak wygląda proces rekrutacji?

Jesteście już po kursie lub czujecie się już na tyle pewnie, że aplikujecie na stanowisko junior developera. Odzywa się do Was rekruter z odpowiedzią zwrotną, w której zaprasza was na pierwszy etap rozmowy kwalifikacyjnej. Najczęściej jest to telefoniczna rozmowa z kandydatem na stanowisko juniora (tzw. screening), która ma na celu zbadanie praktycznej znajomości angielskiego kandydata oraz zebranie wiedzy o jego dotychczasowym doświadczeniu zawodowym i motywacji do zmiany branży.

Jeżeli pierwszy etap zostanie zakończony pomyślnie, kandydat zostaje zaproszony na rozmowę techniczną, która w obecnych warunkach pandemicznych najczęściej również jest przeprowadzana zdalnie. Rozmowa techniczna składa się najczęściej z kilku zadań do rozwiązania przez kandydata, które mają na celu sprawdzić jego podstawową wiedzę techniczną i praktyczne umiejętności zastosowania odpowiednich zmiennych, w rozwiązaniu prostych przykładów (niektóre zadania polegają na znalezieniu jak największej ilości błędów w konkretnym kawałku kodu).

Czasem firmy organizują jeszcze dodatkowe spotkanie z osobami z zespołu, w którym kandydat będzie pracował, ale standardowy proces rekrutacyjny obejmuje dwie rozmowy. O sukcesie w drugim etapie zadecydują nie tylko Wasze umiejętności techniczne, czy praktyczne umiejętności wykorzystania konkretnego języka programowania. Często zdarza się, że pomimo braków w praktyce, kandydat zostaje zatrudniony na stanowisko junior developera, bo wykazał się nieszablonowym podejściem do rozwiązania problemu, które zostało zauważone i docenione przez przyszłego pracodawcę.

Czy warto ubiegać się o pracę w branży IT?

Praca w branży informatycznej kusi dobrymi zarobkami, stabilną umową i możliwością pracowania z dowolnego miejsca na świecie. Cyfrowa rewolucja trwa w najlepsze, chociaż póki co najsilniej zaznaczyła się właśnie w IT. Zarobki testerów i programistów wciąż rosną, nie można jednoznacznie powiedzieć, kiedy osiągną swój szczyt. To wszystko sprawia, że rzeczywiście IT ma monopol na najatrakcyjniejsze oferty pracy. Czy warto więc rzucać wszystko i ubiegać się o stanowisko juniora?

Zanim wymarzona praca stanie się rzeczywistością, przed Wami wiele wyzwań, problemów i ważnych decyzji, z którymi będziecie się musieli zmierzyć w procesie zmiany branży, który jest wyczerpujący nie tylko dla Waszych portfeli, ale i dla głowy. Nauka nowych rzeczy to przyjemność i motywacja, z drugiej strony zaś wiąże się z psychicznym zmęczeniem i frustracją. U osób szczególnie podatnych, takie objawy mogą pojawić się już na samym początku nauki. Zniechęcenie, zniecierpliwienie i wspomniana wcześniej frustracja to istotne sygnały, które mówią, że proces zmiany branży może nie być korzystny dla tych osób.

Decydując się na ten krok, warto rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”, bo przyswojenie nowych umiejętności może zająć miesiące, jak nie lata intensywnej nauki, a powrót po dłuższym czasie do wyuczonego wcześniej zawodu może okazać się co najmniej problematyczny, jeśli nie niemożliwy (głównie przez stale zmieniający się rynek pracy i rosnącą konkurencję). Zmieniając branżę na IT, trzeba wziąć pod uwagę, że nie zawsze próg wejścia będzie tak niski, jak obecnie.

Mimo że rynek informatyczny jest wciąż nienasycony i brakuje specjalistów, to jednak próg wejścia do IT jest dynamiczny i zmienia się co jakiś czas. Obecnie jest jednak dość niski, co sprawia, że coraz więcej osób próbuje swoich sił w nowym zawodzie. Nie wiadomo kiedy sytuacja na rynku IT ulegnie zmianie, natomiast pandemia znacznie wpłynęła na zwiększenie możliwości zatrudnienia programistów i testerów z dowolnej części globu. To może sprawić, że rynek IT szybko się nasyci, a próg wejścia dla nowych osób stanie się wyższy.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej