Blog IT, Blog Marketing

Rynek pracy IT — czy obecnie można mówić o rynku pracownika, czy pracodawcy?

Rynek pracy IT — czy obecnie można mówić o rynku pracownika, czy pracodawcy?

Zuzanna Kochel , 19.11.2021 r.

Jeszcze do niedawna sytuacja na globalnym rynku pracy zmieniała się co roku. Dla przykładu, w 2007 roku w branży IT był rynek kandydata, rok później w branży finansowej rynek pracodawcy. Obecnie pod wpływem zmian, które wywołała pandemia, globalny rynek pracy jest rynkiem pracownika i pracodawcy (mieszany), branża IT jest całkowicie rynkiem pracownika. Co to oznacza dla kandydatów ubiegających się o pracę na stanowiskach IT? Czy rynek pracownika jest korzystny dla osób, które chcą zmienić branżę i wejść do IT?

Niski próg wejścia do branży IT

Rynek IT w obecnym kształcie jest najbardziej atrakcyjnym rynkiem pracy. Pandemia przyspieszyła pewne procesy, związane z pracą zdalną, skutkiem czego większość obecnych stanowisk pracy w branży jest dostępna globalnie, bez ograniczeń związanych z miejscem zamieszkania. Oferty pracy IT w modelu home-office w roku 2020 stanowiły ⅓ całego rynku pracy w Polsce.

Rynek pracownika ma wpływ na niski próg wejścia do branży IT, dlatego na konkretne stanowiska mogą aplikować osoby po bootcampach i kursach przygotowujących. W związku ze wzrostem atrakcyjności sektora IT na rynku pracy coraz więcej osób decyduje się zmienić swój dotychczasowy zawód. Nagły wzrost ofertami pracy IT sprawił, że firmy IT szukające pracowników często decydują się na specjalne programy stażowe dla juniorów, kursy, szkolenia, webinary przygotowujące ich pod kątem potencjalnego zatrudnienia.

Wzrost wynagrodzenia pracowników IT

Wraz z globalizacją sektora IT, wzrosły także wynagrodzenia pracowników na poszczególnych stanowiskach. Wg danych z zeszłego roku, wynagrodzenia zwiększyły się o 13% na umowie o pracę i 18% na umowie B2B. W związku ze wzrostem popularności ofert na B2B, które obecnie jest zasadniczą formą zatrudnienia na rynku IT, największy przyrost wynagrodzeń odnotowano na stanowiskach specjalistycznych w obszarze Big Data i Security.

Największa dynamika na rynku pracy od lat

Branża IT jest obecnie jednym z najbardziej dynamicznych obszarów na globalnym rynku pracy. Gwałtowne przyspieszenie rozwoju sektora IT sprawiło, że już teraz firmy muszą mocno konkurować między sobą o najlepszych specjalistów i nie zanosi się, by w ciągu najbliższego roku sytuacja uległa zmianie. Oczywiście, wynagrodzenia pracowników nie będą stale się zwiększać, ale obecnie trudno określić, jak będą się kształtować ostateczne progi finansowe na poszczególne stanowiska.

Praca za granicą bez relokacji

Pandemia stworzyła możliwość, która wcześnie dopiero zaczynała się pojawiać w IT, a mianowicie pracę za granicą bez konieczności relokacji. Dzięki zmianie modelu pracy z biurowej na zdalną, kandydaci z dowolnego miejsca na świecie mogą bez ograniczeń aplikować na dowolne stanowiska pracy do firm IT. Co więcej, wykonując pracę dla zagranicznej firmy IT, możecie pracować z domu i zarabiać w innej walucie. Czy jest to trend, który się utrzyma? Na podstawie obecnej sytuacji na rynku pracy można wnioskować, że tak.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej