Blog IT, Blog Marketing

Tester Manualny. Co warto wiedzieć przed aplikacją na stanowisko testera?

Tester Manualny. Co warto wiedzieć przed aplikacją na stanowisko testera?

Joanna Wasiak , 22.11.2021 r.

Tester Manualny. Co warto wiedzieć przed aplikacją na stanowisko testera?

Stanowisko Junior Test Engineer, czyli młodszego testera oprogramowania, cieszy się dużym zainteresowaniem wśród osób, które z różnych powodów, postanowiły zmienić branżę. Co warto wiedzieć, zanim rozpocznie się kursy i szkolenia na testera manualnego? Jakimi cechami powinien wyróżniać się dobry tester? Czy warto aplikować do IT bez doświadczenia? W dzisiejszym wpisie znajdziecie najważniejsze wskazówki, które pomogą Wam podjąć decyzję o pracy w IT.

Jakie cechy charakteryzują dobrego testera?

Osoba, która chce aplikować na stanowiska testerskie, powinna wykazywać się sprytem, umiejętnością szybkiej analizy (myślenia analitycznego) i dokładnością. Ponadto, osoba pracująca na tym stanowisku, będzie współodpowiedzialna za finalną pracę całego zespołu. W tym celu przyda się umiejętność pracy zespołowej oraz komunikatywność i empatia. Dobry tester to taki, który chce się rozwijać i potrafi przyjąć konstruktywną krytykę, zwłaszcza jeśli jest osobą początkującą.

Czym się zajmuje tester manualny?

Testerzy oprogramowania są odpowiedzialni za dokładne sprawdzenie produktu. W tym celu przeprowadzają testy (funkcjonalne i strukturalne), by odkryć błędy uniemożliwiające jego poprawne działanie na jak najwcześniejszym etapie jego tworzenia. Każdy produkt (system) powinien być sprawdzony szczegółowo, kawałek po kawałku, by spełnić wymagania klienta. Tester manualny to idealne stanowisko dla osób początkujących, które z czasem mogą nauczyć się automatyzowania procesów.

Czy można zostać testerem bez doświadczenia?

Tak! Można aplikować na stanowiska juniorów lub stażystów bez doświadczenia w testowaniu. To, co może pomóc w nauce testowania, to kursy ISTQB lub szkolenia organizowane bezpośrednio przez firmy IT szukające pracowników. Warto skorzystać z jednej z tych dwóch opcji, zwłaszcza że często osoby uczestniczące w szkoleniach firmowych na testera, mają szansę na zatrudnienie.

Zalety pracy testera manualnego

Jedną z najważniejszych zalet pracy testera, jest kreatywność. Tak, w tym zawodzie trzeba wykazać się często większą kreatywnością niż pracujący po sąsiedzku marketingowiec! Nie będziecie narzekać na brak wyzwań i nudę. Tworzenie scenariuszy testowych (czyli co może się wydarzyć w trakcie testów oprogramowania) to niezła zabawa, która przy okazji rozwija kreatywność.

Co więcej, tę pracę pokochają analityczne umysły, które świetnie poradzą sobie na stanowisku testerskim. Oprócz wymienionych zalet można wskazać także na szeroką perspektywę zawodową. To od Was zależy, czy pójdziecie ścieżką liderów, czy wdrożycie się w testowanie automatyczne, a może nawet pokochacie programowanie?

Zarobki testera manualnego

Początkujący tester na stanowisku juniora, obecnie zarabia średnio 3800-4000 zł netto, będąc zatrudnionym na umowę o pracę. Standardowe zarobki osób pracujących na tym stanowisku, różnią się w zależności od rodzaju umowy. Na umowie o pracę, średnie zarobki testera manualnego wahają się w granicach 5800-6000 zł netto. Na umowie B2B (bez odliczenia składek) miesięczne wynagrodzenie może wynosić nawet 11.500 zł netto. Trzeba dodać, że testerzy automatyczni zarabiają obecnie więcej od testerów manualnych o 1700 zł na UoP oraz o 3800 zł więcej na B2B.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej