Do 2020 roku praca zdalna byłą pewną opcją lub benefitem od firmy IT, dla której świadczycie swoje usługi. W innych branżach praca z domu byłą utrudniona lub niemożliwa. Początek roku 2020 przyniósł rewolucję na rynku pracy w skali światowej — przez szalejącą pandemię model pracy zdalnej stał się dominującym modelem wykonywania pracy. Adaptacja do nowych warunków pracy nie zawsze jest łatwa, szczególnie dla programistów. Jak dbać o zdrowie psychiczne, pracując z domu?
Grupy szczególnego ryzyka, czyli osoby narażone na wypalenie zawodowe
Od stycznia 2022 roku wypalenie zawodowe stanie się odrębną jednostką chorobową, na którą będzie przysługiwało zwolnienie lekarskie. Do osób z grupy szczególnego ryzyka, które są najbardziej narażone na wypalenie zawodowe, należą programiści. Praca na home office spowodowała, że bardzo łatwo jest zapomnieć o zdrowym work-life balans. Przepracowanie i przemęczenie znacząco obniża efektywność pracy, jak i prowadzi do wypalenia. Jak można skutecznie temu przeciwdziałać?
Wyodrębnienie przestrzeni do pracy pomoże w zachowaniu work-life balans
Pierwszą i podstawową rzeczą, jaką trzeba zrobić pracując zdalnie, jest wyodrębnienie specjalnej przestrzeni, przeznaczonej tylko na wykonywanie pracy. To nie musi być duża przestrzeń, jej znaczenie jest symboliczne. Zaznaczenie wyraźnej granicy pomiędzy miejscem wykonywania pracy a resztą domu sprawi, że nie stracimy poczucia, że nasz dom przestał być miejscem odpoczynku, a stał się biurem, w którym spędzamy 8 godzin dziennie.
Jeden dzień pracy z biura zniweluje skutki społecznej izolacji
Dla wielu osób pracujących zdalnie, zagrożenie stanowi pogłębiające się poczucie izolacji. Trudno się temu dziwić, kontakty na żywo zostały zastąpione przez rozmowy na czacie lub kamerkach, co nie jest naturalną sytuacją. W związku z tym część osób wykonujących pracę z domu, w tym programistów, może odczuwać przykre skutki „zamknięcia”. Dobrym rozwiązaniem jest organizacja 1-2 dni roboczych w tygodniu w trybie biurowym. Dzięki temu osoby, które do tej pory pracowały w jednym zespole, będą mogły znów poczuć się potrzebne.
Częstsze spotkania firmowe w celu zachowania higieny pracy
Jak zachować dobrą higienę i komfort pracy? Organizując częstsze spotkania firmowe! Praca zdalna wymusza przymusową izolację, dlatego warto pomyśleć o niezobowiązujących spotkaniach zespołowych po pracy. Taka impreza nie tylko pomoże Wam się rozluźnić, ale przede wszystkim zacieśni zawodowe więzi, które trochę się zmieniły pod wpływem komunikacji online.
W razie potrzeby zalecany kontakt ze specjalistą
Co zrobić, w przypadku pogłębiającego się wypalenia, braku chęci na podtrzymywanie relacji (nie tylko zawodowych) oraz spadku zawodowej efektywności? W takim momencie dobrze jest się zwrócić do specjalisty, który przepisze Wam odpowiednie leki, dzięki którym szybko poczujecie się lepiej lub skieruje na terapię. Wypalenie zawodowe to nic wstydliwego i może przytrafić się każdemu.