Blog IT, Blog Marketing

Pięć niezbędnych porad, aby rozmowa rekrutacyjna zakończyła się sukcesem

Pięć niezbędnych porad, aby rozmowa rekrutacyjna zakończyła się sukcesem

TeamQuest 01.09.2016 r.

Aktualne oferty pracy, a w szczególności ich ilość pozwalają na stwierdzenie, że pracownicy powinni mieć więcej powodów do zadowolenia. Wskaźniki makroekonomiczne wskazują bowiem na wzrost gospodarczy, jak również większą otwartość firm na zatrudnianie nowych pracowników.

Optymistyczne wiadomości z rynku pracy nie muszą jednak oznaczać, że każdy kandydat otrzyma zatrudnienie. Na te najlepsze oferty pracy mogą liczyć najlepsi kandydaci. Co zrobić, aby być w tym gronie? Odpowiedź poniżej:

Wyszukaj informacji na temat firmy

Jeżeli otrzymałeś zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną, to warto wykorzystać czas oczekiwania na zdobycie większej ilości informacji na temat firmy poszukującej kandydatów. Warto poszukać informacji na temat świadczonych przez nią usług, wielkości zatrudnienia, czy też obszarów ją wyróżniających. Rzeczą kluczową jest również zapoznanie się z informacjami na temat stanowiska pracy na które odbywa się rekrutacja. Warto dobrze znać zakres obowiązków i wymagania, aby w ten sposób nakreślić sobie sylwetkę idealnego kandydata, do której oczywiście należy dążyć w trakcie rozmowy rekrutacyjnej.

Dowiedz się, dlaczego odbywa się rekrutacja

Punkt ten bezpośrednio wynika z pierwszego. Jeżeli zaczniesz szukać informacji na temat potencjalnego pracodawcy, czy też oferowanego stanowiska pracy, to postaraj się wyszukać również wiadomości na temat powodów uruchomienia rekrutacji. Czy jest on związany z otwieraniem nowego oddziału? A może budowany jest zespół programistów dla nowej linii biznesowej? Zajrzyj na zakładkę kariera i sprawdź aktualne oferty pracy. Często w samym opisie stanowiska pracy będzie informacja o powodach uruchomienia procesu rekrutacyjnego. Wiedza na temat powodów rekrutacji pozwoli Tobie na położenie akcentu na kluczowe kompetencje, które na przykład nie muszą być związane bezpośrednio z Twoją wiedzą specjalistyczną; mogą one dotyczyć umiejętności szybkiej adaptacji do zmieniających się warunków biznesowych, udziału w coraz to innych przedsięwzięciach.

Określ swoją ścieżkę rozwoju

Chyba nie znam rekrutera, który nie lubiłbym zdecydowanych kandydatów, którzy wiedzą, co chcieliby robić za pięć lat. Przychodząc na rozmowę rekrutacyjną przygotuj się również pod tym kątem. Zastanów się nad ścieżką swojej kariery i powiąż to ze stanowiskiem pracy, na które aplikujesz. Jeżeli zależy Tobie na danej ofercie pracy, to powinieneś udowodnić, że masz pomysł na siebie, na dalszy rozwój swoich kwalifikacji, które będą wartością firmy.

Panuj nad mową ciała

błędy mowy ciała

W czasie rozmowy rekrutacyjnej okazuj swoje zainteresowanie jej przebiegiem. Pokaż swoje zaangażowanie; pamiętaj jednak, aby nie okazywać swojej potencjalnej desperacji. Między tymi dwoma pojęciami jest bardzo cienka granica. Nie zakładaj rąk na klatce piersiowej, bo to znak że możesz czuć się nie do końca komfortowo. Niezwykle ważny jest kontakt wzrokowy. Pozwala on bowiem na podtrzymanie i pogłębienie interakcji, jakie odbywają się w czasie wywiadu. Podtrzymywanie kontaktu wzrokowego to również oznaka naszego zdecydowania i odwagi.

Podziękuj za rozmowę rekrutacyjną

Może nie dla każdego jest to jeszcze oczywiste, ale za udział w rozmowie rekrutacyjnej i poświęcony Tobie czas powinieneś podziękować. Z jednej strony jest to element pewnej kultury, a z drugiej to wyraz szacunku dla naszego rozmówcy. Proste słowo dziękuję może sprawić, że rekruter poczuje do nas ludzką sympatię, o wiele większą niż do kandydata, który był przed Tobą i zachował się jak przysłowiowy gbur.

Udział w rozmowie rekrutacyjnej to dla wielu czas dużego stresu. Badania jednak pokazują, że głównym źródłem naszego stresu jest niewiedza, poczucie niepewności. Tym samym warto przygotować się do rozmowy, aby w ten sposób zmniejszyć swój poziom stresu.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej