Blog IT, Blog Marketing

Metaverse: start, czy meta dla Internetu?

Metaverse: start, czy meta dla Internetu?

Tomasz Staśkiewicz , 05.11.2021 r.

Czy Facebook zatrudni wszystkich absolwentów polskich kierunków IT?

Facebook chce zatrudnić na terenie Unii Europejskiej ok. 10 tysięcy programistów tylko do projektu metaverse. W dużym przybliżeniu tylu absolwentów kończy rocznie kierunki informatyczne w Polsce. Dlaczego Mark Zuckerberg chce zainwestować fortunę w coś, co nie istnieje? Bo przewiduje, że w perspektywie kilku lat rozszerzona rzeczywistość (Augmented Reality) stanie się tak samo oczywistym narzędziem, jakim teraz jest smartfon.

To obiecująca perspektywa dla rynku pracy IT i dla najlepszych pracowników.

Metawyścig z turbodoładowaniem 5G

Dzięki AR i sieci 5G, w ciągu kilku kolejnych lat internet zmieni się tak, jak zmieniło się nasze życie codzienne w wyniku ekspansji telefonów komórkowych i upowszechnienia globalnej sieci. Gdy pojawiały się pierwsze powszechnie dostępne „komórki”, a z internetem łączyliśmy się przez numer dostępowy, nie dało się przewidzieć wszystkich możliwych konsekwencji. Pewne było tylko, że ci, którzy włączą się do wyścigu pierwsi, wciąż będą mieli szanse czerpać zyski z jego efektów. Jeśli nie pozwolą się wyprzedzić nowym graczom.

Co metaverse zawdzięcza pandemii?

Globalna pandemia, której właśnie doświadczyliśmy, może okazać się niedoszacowanym katalizatorem tych przemian. Metaverse może okazać się rzeczywistością w ciągu kilku, zamiast kilkunastu lat. Można powiedzieć, że jesteśmy świadkami ewolucji lawinowej. W niespełna pół roku przeszliśmy na pracę zdalną, co wcześniej było nie do pomyślenia dla większości szefów i prezesów. Zmianie mentalnej towarzyszyła gwałtowana zmiana technologiczna i rynkowa. Natychmiast pojawiły się narzędzia umożliwiające coraz sprawniejszą komunikację oraz kontrolę środowiska zdalnych spotkań. Akcje firm i start-upów tworzących takie narzędzia – poszybowały. Dziś na rynku pracy, w biznesie ale też w kontaktach towarzyskich nie ma już powrotu do modeli obowiązujących przed pandemią. Oczywiście, tęskniliśmy za bezpośrednim kontaktem. Ale może niekoniecznie... codziennie. Nadal spotykamy się w wirtualnych klasach, pracujemy zdalnie, wznosimy toasty na teleimprezach – każdy przed swoim smartfonem lub laptopem. Na zorganizowany w Fortnite koncert Travisa Scotta wybrało się – wirtualnie – kilkanaście milionów fanów. Wg wielu źródeł, wirtualna formuła nie przeszkodziła Travisowi zainkasować za ten koncert realnych 20 milionów dolarów. To zmiana mentalna i technologiczna, dzięki której projekt metaverse ma szansę na gwałtowną ekspansję.

Alternatywa dla... teleportacji

Metaverse nie ma jednoznacznej definicji. Jedną z prób opisu jest metafora sieci trójwymiarowych miejsc, w których będziemy mogli być „razem” i między którymi będziemy mogli swobodnie się przemieszczać. Trójwymiarowe, wirtualne miejsca spotkań, przenikające się i połączone z realnym życiem w sposób coraz mniej dostrzegalny. Pewne jest, że „rozszerzona rzeczywistość” na naszych oczach i smartfonach staje się „po prostu rzeczywistością”, a ekspansja urządzeń 5G da temu zjawisku efekt turbo. Jak zwykle, wygoda i ekonomia będą dla nas kluczowe. Każde z takich „miejsc” będzie dostępne dla nas (lub naszych awatarów) na jedno kliknięcie – a raczej gest lub komendę głosową. W takim świecie wynalazek teleportacji mógłby zostać przyjęty wzruszeniem ramion. Bo po co tracić czas (a być może także rękę lub nogę) na teleportację, jeśli mogę spotkać się natychmiast – w metaverse – z kimś fizycznie przebywającym w drugim pokoju, po drugiej stronie Ziemi albo na stacji kosmicznej?

Jaki problem rozwiązuje metaverse, czyli – dlaczego chcesz w nim być?

Prawdopodobnie zacznie się od „miejsca towarzyskiego”. Już dziś twórcy Fortnite rozwijają swoją platformę w tym właśnie kierunku. Szybko dojdzie do tego warstwa autoprezentacji. W metaverse będzie można wykreować swój wizerunek i początkowo będzie to łatwiejsze niż w świecie realnym. Na początek warto będzie zadbać o wygląd swojego awatara. Dzięki technologii NFT na randkę będzie można założyć np. jedyny, autentyczny kostium od i-Diora lub np. od Krzywo – najnowszej marki hajpowego designera. Na randkę, na wystawę albo na... rozmowę o pracę.

Cyfrowe niebo czy metapiekło? Też. Na pewno nowe miejsce do pracy

Być może prawdziwe życie stanie się tylko jedną z dostępnych wirtualnych przestrzeni. Być może próbujemy właśnie stworzyć sobie cyfrowe niebo. Najbardziej prawdopodobne jest, że metaverse zacznie przenikać się ze światem realnym w sposób tak ścisły, że nie będziemy mogli wyobrazić sobie życia bez niego. Tak, jak dziś nie możemy już żyć bez prądu, czy nawigacji satelitarnej (a właściwie aplikacji Google Maps). I właśnie dlatego firmy takie jak Facebook „uciekają do przodu”. Czy zatrudnienie 10 000 pracowników wystarczy, by Facebook przetrwał? Nie wiemy. Wiemy, że to dobra prognoza dla specjalistów IT.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej