Blog IT, Blog Marketing

Najpopularniejsze frameworki i narzędzia do testowania

Najpopularniejsze frameworki i narzędzia do testowania

Aleksandra Golenia , 27.06.2024 r.

Z artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego Selenium jest jednym z najpopularniejszych frameworków
  • Co ciekawego oferuje Playwright
  • Jak Postman wspiera współpracę nad testami
  • Przy jakich projektach sprawdzi się Cypress
  • Jakie zalety ma framework PyTest
  • Czy Robot Framework to dobry wybór na początek

Selenium do uruchomienia na wszystkich popularnych przeglądarkach

Selenium to zautomatyzowana platforma testowa typu open source ze stosunkowo długim stażem na rynku, ponieważ od 2004 roku. Pozwala ona pisać testy w kilku językach: Java, JavaScript, Python, C#. Scala, Ruby, Groovy, Perl i PHP. Co ważne, testy na frameworku można uruchomić na wielu popularnych przeglądarkach internetowych, w tym Firefox i Chrome. Ważne jest to, że Selenium działa na zasadzie interakcji z przeglądarką, traktując ją tak, jak gdyby był to człowiek. Co to oznacza w praktyce? A no mianowicie to, że możesz zautomatyzować różne czynności na stronie, np. nawigowanie czy też klikanie.

To jeszcze nie wszystko. Selenium pozwala ponadto na debugowanie kodu testów i generowanie raportów przedstawiających wyniki testów. To duże udogodnienie i na pewno ogromne wsparcie przy testach manualnych. Framework oferuje też kilka przydatnych narzędzi, dzięki czemu jest jeszcze bardziej wszechstronnym i praktycznym narzędziem do testowania, niż mogłoby się wydawać.

Absolutna podstawa to Selenium Webdrive. To właśnie on stymuluje przeglądarkę i odpowiada za prawidłową pracę frameworku. Uruchomisz go na każdej popularnej i powszechnie używanej przeglądarce, czyli Firefox, Safari, Edge, Chrome i Internet Explorer. Jeśli zależy Ci na nagrywaniu i odtwarzaniu testów na przeglądarce, to potrzebować będziesz rozszerzenia Selenium ID. Z kolei jeśli chcesz uruchomić testy na kilku komputerach jednocześnie, musisz zainstalować Selenium Grid, które wyraźnie skraca czas potrzebny do przeprowadzenia testów.

Praca na Selenium nie należy do skomplikowanych. W pierwszej kolejności należy pobrać Selenium Webdrive, po czym wybieramy język programowania, w którym będziemy pisać testy automatyczne. Identyfikujemy scenariusze testowe i odpowiednie narzędzia internetowe. I to właściwie wszystko, czego potrzebujesz na start.

Playwright – framework wieloprzeglądarkowy i do testów na urządzeniach mobilnych

To framework, któremu blisko jest do Selenium, mają ze sobą wiele wspólnego. Pozwala na testowanie stron internetowych na różnych przeglądarkach. Swój debiut miał stosunkowo niedawno, ponieważ w 2020 i od tego czasu jest rozwijany przez Microsoft. Na starcie Playwright był dedykowany jedynie do pracy z Pythonem, ale obecnie oferuje znacznie więcej możliwości testowania. Wspiera języki tj. Python oczywiście, Java, JavaScript i C#. Co ciekawe, wspiera emulacje urządzeń mobilnych i jest dostępny dla systemów Windows, Linux i Mac OS. Jest w pełni darmowy, więc można z niego korzystać bez żadnych opłat.

Do zalet Playwright możemy zaliczyć automatyczne czekanie na elementy. O co chodzi? A mianowicie o to, że narzędzie czeka na elementy, zanim podjęte zostaną jakiekolwiek działania. Oferuje przy tym ciekawy zestaw zdarzeń introspekcyjnych. I właśnie dzięki temu nie ma konieczności stosowania sztucznych opóźnień. Oprócz tego w Playwright znajdziemy funkcję śledzenia. Polega na konfiguracji strategii ponownego próbowania testów czy nagrania wideo. Framework tworzy również kontekst przeglądarki dla każdego testu. Trwa to zaledwie kilka milisekund, a przy tym gwarantuje absolutną izolację testów bez żadnych dodatkowych obciążeń.

Specjaliści doceniają go także za prosty w obsłudze, intuicyjny interfejs. Mówi się o nim jako o frameworku, który oferuje prostotę testowania podobną do Selenium, ale z dużymi możliwościami jak Cypress. Coś w tym jest…

Postman, framework do efektywnej współpracy nad testami

Postman oferuje wiele funkcjonalności. Obecnie używa go ok. 500 tys. firm na całym świecie. Tak ogromna społeczność sprawia, że może liczyć na stałe wsparcie i rozwój, a to duża wartość dla takich narzędzi do testowania. Postman nie stoi w miejscu, a ciągle jest udoskonalany, dzięki czemu można się spodziewać, że będzie nadążać nad prężnymi zmianami w programowaniu i testowaniu. Jeśli chodzi o dostępność, to w podstawowej wersji Postman jest bezpłatny. Jeśli jednak chcesz mieć dostęp do zaawansowanych funkcji, to będziesz potrzebować rozszerzonego pakietu, za który już trzeba zapłacić.

Rozpoczęcie pracy Postmanie jest bardzo proste. Możesz zdecydować się na wersję desktopową na system Windows, Macos lub Linus bądź jako aplikację przeglądarkową, która oferuje jednak nieco mniej możliwości. W tym celu wystarczy wejść na stronę www Postman i wybrać właściwą wersję. Instalujemy i korzystamy.

Postman sprawdzi się doskonale, jeśli zależy Ci na łatwym zarządzaniu endpointami. Pozwala na tworzenie kolekcji, dzięki którym możliwe jest grupowanie i uporządkowanie wszystkich zapytań. Co ważne, kiedy już powstanie taka kolekcja, możemy ją udostępnić wraz ze wszystkimi niezbędnymi danymi innym użytkownikom. Wbudowane narzędzia umożliwiają także przejście przez każdy etap budowania API krok po kroku. Kiedy stworzymy już pierwsze zapytania, możemy przygotować odpowiednią dokumentację, która ułatwia zrozumienie całego schematu innym użytkownikom. Kolejna funkcja to przekształcenie struktur API na dostępny publicznie serwer. Framework pozwala na dodawanie testów. Mamy dwie opcje – możemy skorzystać z gotowych rozwiązań i integracji CI, jak np. Travis CI czy CircleCI lub dodać własne testy.

To doskonałe narzędzie do pracy w zespole, czyli wtedy, kiedy nad jednym projektem pracuje kilka osób. Jedną z podstawowych trudności w takiej współpracy są różnice w dostępnych danych. W Postmanie ten problem nie występuje, ponieważ mamy do dyspozycji obszar roboczy, do którego możemy dodawać kolejnych użytkowników, przyznając im odpowiednie uprawnienia.

Cypress tylko dla testerów ze znajomością JavaScript

To jedno z najbardziej zaawansowanych narzędzi do testowania. Przeznaczone jest do automatyzacji testów aplikacji webowych i działa w oparciu o relację klient-serwer. To właśnie serwer uruchamia przeglądarkę internetową i pozwala na testowanie aplikacji webowych. To raczej jasne.

Cypress umożliwia pisanie testów w języku JavaScript i działa w oparciu o selektory CSS. Dzięki temu możliwa jest łatwa identyfikacja elementów strony internetowej i manipulowanie nimi. Oprócz tego możemy przeglądać testy w czasie rzeczywistym i debugować kod JavaScript. Jedną z ważniejszych funkcjonalności Cypress jest tryb Live Reload. Pozwala on na aktualizowanie testów w czasie rzeczywistym. Ale to nie wszystko. Możemy testować aplikację bez konieczności ponownego uruchamiania przeglądarki i serwera.

Do najważniejszych funkcji Cypress zaliczamy:

  • Nagrywanie testów – pozwala to na szybkie i łatwe tworzenie testów, które w pełni odzwierciedlają scenariusze użytkowania aplikacji
  • Asercję – dzięki niej można porównać wartości poszczególnych elementów strony z wartościami oczekiwanymi. W ten sposób łatwo sprawdzimy, czy wybrane funkcjonalności aplikacji działają zgodnie z naszymi oczekiwaniami
  • Debugowanie testów – to z kolei umożliwia szybkie znajdywanie ewentualnych błędów w kodzie testów

Wybierając Cypress, można jednak napotkać kilka niedogodności. Nie ma narzędzia idealnego. Koncentruje się on na testach front-endu, więc nie jest to rozwiązanie spełniające oczekiwania przy testach aplikacji wymagających integracji z bazami danych. No i oczywiście należy zwrócić uwagę, że jest to narzędzie dedykowane jedynie dla tych testerów, które dobrze znają JavaScript. Bez tego nie ruszysz.

PyTest do uruchamiania testów w Pythonie

To kolejne narzędzie typu open source. Tym razem jest to framework stworzony z myślą o testerach znających Pythona. Skorzystają z niego tylko Ci, którzy chcą uruchamiać testy właśnie w tym języku. Na pewno jest bardzo uniwersalny, ponieważ z powodzeniem poradzi sobie zarówno przy prostych, jak i zdecydowanie bardziej zaawansowanych testach. PyTest wspiera fixtury. O co chodzi? To funkcja, którą wykorzystuje się do ustawiania warunków początkowych i końcowych. Wykonuje się to zarówno przed, jak i po teście.

Jedną z ciekawszych funkcji narzędzia jest parametryzacja testów. Jest to przydatne wtedy, kiedy ten sam test używany jest przy okazji różnych danych wejściowych. PyTest poza tym pozwala na integrację z innymi rozwiązaniami, w tym PyCharm. Dzięki temu testy można łatwo uruchomić bezpośrednio w IDE, ale też łatwo jest sprawdzić w debugerze, co pozwala z kolei na łatwe lokalizowanie ewentualnych błędów.

PyTest charakteryzuje się też dużą dostępnością bibliotek i szeroką paletą możliwości rozszerzenia przy pomocy różnych wtyczek. Skupia też wokół siebie całkiem dużą społeczność, co sprzyja jego prężnemu rozwojowi.

Robot Framework dla laika, ale z pewnymi ograniczeniami

To narzędzie do testowania bazujące na Pythonie i korzystające z KDT, czyli Keyword Driven Testing. Proces testowania opiera się na słowach kluczowych, które wcześniej definiujemy. Są to nazwy związane z działaniami wymaganymi do wykonania konkretnego kroku w scenariuszu testowym. Co ważne, taki schemat działania testów nie wymaga znajomości programowania, co znacznie ułatwia przeprowadzenie testów nawet przez osoby nowe w temacie.

Robot Framework jest znany również ze swoich niezwykle czytelnych raportów. Oferuje dużą ilość bibliotek i pozwala na integrację z narzędziami CI/CD. Jest szczególnie polecany jako runner testów, przede wszystkim tych bardziej skomplikowanych. Co warto wiedzieć to, że nie oferuje możliwości debugowania. Posiada większość funkcji innych języków, ale korzystanie z nich jest nieco uciążliwe. Aby uniknąć stosowania złych praktyk programistycznych, zaleca się umieszczenie całej logiki w Pythonie. W ten sposób zachowujemy czytelność definicji testów. To jednak zadanie, z którym poradzą sobie nieco bardziej doświadczeni specjaliści.

To oczywiście nie jest kompletna lista frameworków wspierających proces testowania aplikacji. Jest ich znacznie więcej, szczególnie że proces automatyzacji przeżywa właśnie swój rozkwit. Wszystko, co tylko można, to automatyzujemy, ponieważ sprzyja to efektywniejszej pracy. Nie ma uniwersalnego narzędzia do testowania, które sprawdzi się w każdym możliwym przypadku. Właśnie dlatego wybór tego odpowiedniego wymaga zdefiniowania własnych priorytetów i dopasowania dostępnych możliwości do indywidualnych warunków pracy, wiedzy i umiejętności.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej