Blog IT, Blog Marketing

Boom na specjalistów od bezpieczeństwa IT

Boom na specjalistów od bezpieczeństwa IT

TeamQuest 11.05.2016 r.

Liczba coraz bardziej wyrafinowanych cyberataków na firmy rośnie w gigantycznym tempie. Straty liczone są już w milionach złotych. Sytuacja ta sprawia, że zwiększa się świadomość zagrożeń wynikających z niedostatecznych zabezpieczeń infrastruktury informatycznej a popyt na specjalistów w tym obszarze z roku na rok systematycznie się zwiększa.

Trendy

Bezpieczeństwo systemów komputerowych oraz ochrona przed dostępem do nich osób niepowołanych w ostatnich latach stały się jednym z najważniejszych wyzwań, przed którymi stają działy IT. Według raportu Robert Half Technology co drugi szef działu IT w Wielkiej Brytanii planuje w najbliższym czasie zatrudnić dodatkową osobę odpowiedzialną za zabezpieczenia w firmie. W raporcie stwierdzono ponadto, że 37% z badanych obawia się tego, że poufne informacje mogą wpaść w ręce nieuprawnionych do tego pracowników lub osób trzecich. Choć dane dotyczą rynku brytyjskiego, warto je wziąć pod uwagę, gdyż wskazują na światowe trendy, które są już zauważalne na rodzimym podwórku.

Firmy inwestują w zabezpieczenia

Wzrost zainteresowania tematyką bezpieczeństwa IT dotyczy również polskich firm. Nagłaśniane w ostatnich latach przypadki ataków cyberprzestepców na instytucje finansowe czy linie lotnicze sprawiły, że wizja utraty własnych pieniędzy czy też poufnych danych stała się u nas bardziej realna. Jak wynika z raportu firmy IDC rodzimy rynek produktów i usług związanych z tym obszarem wart był w 2015 roku już ponad 300 mln. dolarów. Każdego roku wartość tego sektora wzrasta średnio o około 7%. Biorąc pod uwagę fakt, że polski rynek IT rośnie w tempie 3-4 % rocznie, trzeba przyznać, że rozwój IT security jest szczególnie imponujący. Z roku na rok polskie firmy zwiększają również wydatki na systemy zabezpieczeń. W zależności od branży, wielkości przedsiębiorstwa czy typu działalności, nakłady na kwestie bezpieczeństwa stanowią, według różnych szacunków, od 2,5% do nawet 30% całkowitego budżetu na rozwiązania informatyczne. Optymizmem napawa fakt, że w zabezpieczenia inwestują już nie tylko wielkie międzynarodowe firmy, instytucje bankowe czy rządowe, w których bezpieczeństwo IT ma charakter fundamentalny, ale również drobni przedsiębiorcy i władze samorządowe.

Polscy specjaliści w światowej czołówce

Firmy inwestują w zabezpieczenia

IT security to dziedzina stosunkowo nowa, wymagająca stałego uzupełniania wiedzy i chęci doskonalenia kompetencji, ale wśród osób z branży IT cieszy się sporą popularnością. Mimo że system edukacji w tym nie pomaga (brak odpowiednich kierunków studiów i oraz wykwalifikowanej kadry na uczelniach), Polacy świetnie się odnajdują na światowym rynku osiagając międzynarodowe sukcesy i współpracując z zagranicznymi gigantami. Niestety, mimo tego, jak w całej branży IT, rynek pozostaje nienasycony…

W dobie wszechobecności urządzeń mobilnych, zdalnego dostępu do usług i danych kwestie bezpieczeństwa informatycznego mają kluczowe znaczenie. Można tylko przypuszczać, że zapotrzebowanie na specjalistów od zabezpieczeń będzie wprost proporcjonalne do pomysłowości cyberprzestępców. Niejeden dział HR i agencja doradztwa personalnego już łamią sobie głowy, jak przyciągnąć największe talenty w tej dziedzinie. Wakaty na stanowiska związane z bezpieczeństwem już teraz są bowiem jednymi z tych, które najtrudniej zapełnić.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej