Czy trudno jest zatrudnić informatyka?

TeamQuest 14.12.2015 r.

Sektor informatyczny to obecnie jedna z najbardziej dynamicznych gałęzi gospodarki. Powszechne zapotrzebowanie na rozwiązania informatyczne w zakresie automatyzacji procesów w organizacji, naturalnie zwiększają zapotrzebowanie na specjalistów mogących te rozwiązania wdrożyć. Nie dziwi zatem nikogo fakt, że w przypadku rynku informatyków, od zawsze mamy do czynienia z rynkiem pracownika. To zatrudnieni w IT często dyktują warunki swojego zatrudnienia i nie martwią się widmem bezrobocia. Czy w takich warunkach możliwe jest przeprowadzenie projektu rekrutacyjnego bez większych problemów? Od czego uzależniona jest trudność w realizowaniu rekrutacji na stanowiska IT?

Twoja wiedza ma kluczowe znaczenie

Twoja wiedza ma kluczowe znaczenie

Podejmując się realizacji projektów rekrutacyjnych na stanowiska związane z branżą IT, należy przede wszystkim posiadać wiedzę na temat pracy na tych stanowiskach. Wynika to z faktu, że zawód o nazwie informatyk posiada bardzo szerokie znaczenie. Mnogość rozwiązań, technologii informatycznych sprawia, że każdy z programistów możne znać różne języki programowania, przydatne w odmiennych projektach. Osoba podejmująca się rekrutacji kandydatów musi dokładnie wiedzieć, kogo i z jakimi kwalifikacjami szuka.

Ponadto, kandydaci z branży IT są bardzo wyczuleni na niewiedzę z zakresu ich zawodu. Szybko tracą motywację do udziału w projekcie rekrutacyjnym, jeżeli rekruter nie rozróżnia podstawowych pojęć programistycznych lub zadaje pytania ogólne, zamiast szczegółowych.

Jeżeli Ty lub Twoja organizacja nie posiadacie rekrutera, który ma wiedzę o stanowisku na które prowadzi projekt rekrutacyjny, to o wiele lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy doradztwa personalnego. W ten sposób uzyskuje się dostęp do wykwalifikowanych i sprawdzonych kandydatów. Spotkania z tak wyselekcjonowanymi kandydatami mogą się odbywać już jedynie z bezpośrednimi przełożonymi, którzy z reguły muszą posiadać wiedzę, którą wymagają od swoich podwładnych. Takie rozwiązanie to oszczędność czasu i pieniędzy. Jednocześnie firma nie jest postrzegana na rynku pracy jako niekompetentna.

Czy jesteś szybki?

Jeżeli realizujesz projekt rekrutacyjne na stanowiska IT, to musisz być szybki. Specjaliści w swoim fachu są rozchwytywani przez firmy. Jeżeli każesz czekać kandydatowi ponad dwa tygodnie na decyzję o zatrudnieniu, to nie spodziewaj się dalszego zainteresowania z jego strony. Najprawdopodobniej zostanie mu złożona oferta przez inną firmę. Branża IT nie należy już do pracodawców, a do pracowników. To oni z reguły dyktują warunki zatrudnienia, czy decydują w jakiej firmie będą realizowali projekty informatyczne.

Informatyk to często osoba niecierpliwa. Lubi konkretne odpowiedzi i wyniki. Jeżeli decyzja o podjęciu z nim współpracy wydłuża się, traci ona zainteresowanie podjęciem zatrudnienia.

Czy jesteś elastyczny

Czy jesteś elastyczny

Jeżeli masz możliwość negocjować warunki zatrudnienia, to masz o wiele większa szansę na zrekrutowanie dobrego informatyka. Współcześni pracownicy cenią sobie stanowiska pracy, które dostosowane są do ich potrzeb. Elastyczny czas pracy, możliwość pracy z domu to cechy, które są doceniane przez kandydatów. Przy tworzeniu stanowiska pracy warto wziąć pod uwagę różne jego warianty, aby w ten sposób uzgodnić z kandydatem najlepsze rozwiązanie dla niego i dla organizacji. Firma wcale nie musi stracić na swojej elastyczności. Wręcz przeciwnie może zyskać specjalistów, którzy będą wdzięczni za szanowanie ich potrzeb. Konkurencja wśród firm jest duża, kandydatów jest niewielu. Warto o tym pamiętać.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT: