Blog IT, Blog Marketing

Jak zatrudniać najlepszych z sektora IT? - liczby

Jak zatrudniać najlepszych z sektora IT? - liczby

TeamQuest 23.08.2015 r.

Nie tylko rynek pracy, ale branża IT jako całość, jest bardzo dynamiczna. Każdego roku pojawiają się nowe produkty i technologie, które należy poznać, by następnie wykorzystywać je w realizacji swoich projektów biznesowych.

Wysoki popyt na specjalistów z sektora IT to również wyzwanie, z jakim muszą zmierzyć się firmy. Na tym rynku pracy, istotny głos posiada pracownik, który ma wpływ na swoje warunki zatrudnienia. Liczba ofert pracy dla szeroko pojętych informatyków wciąż rośnie szybciej od liczby informatyków funkcjonujących na rynku pracy. Jak w takich warunkach zarządzać zasobami ludzkimi?

Wpływ niedoboru profesjonalistów IT na firmę poszukującą

  • 42% firm deklaruje trudności w utrzymaniu najlepszych pracowników w swoich szeregach
  • 45% firm uważa, że największym problemem przy zatrudnianiu kandydatów są ich niewystarczające umiejętności
  • 77% firm deklaruje, że rozwijałoby się o wiele szybciej, gdyby mieli szeroki dostęp do pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami

Czy brak profesjonalistów to rzeczywisty problem?

  • Średnio połowa z szeroko pojętych informatyków otrzymuje co najmniej jedną ofertę w miesiącu do wzięcia udziału w projekcie rekrutacyjnym
  • Sugeruje to, że kandydaci istnieją na rynku, a problemem może być brak odpowiednich umiejętności organizacji do zaadaptowania tych kandydatów do własnych struktur lub nieumiejętność stworzenia odpowiedniej oferty dla kandydata.

Jak informatycy są zatrudniani?

  • Według firm, najlepszym źródłem profesjonalistów z branży IT są polecenia i przysłowiowe „kontakty”. Rekomendacja znajomego jest wyżej ceniona niż rekomendacja rekrutera
  • Drugim skutecznym i popularnym źródłem kandydatów na stanowiska IT są firmy doradztwa personalnego; trzecim w kolejności źródłem są ogłoszenia o pracę, które pozwalają na zbudowanie bazy kandydatów

Czego kandydaci oczekują od oferowanego stanowiska pracy?

  • 86% kandydatów oczekuje od stanowiska pracy możliwości rozwoju zawodowego
  • 60% kandydatów zwraca uwagę na opinię i reputację firmy na rynku.
  • Kandydaci cenią sobie również profesjonalizm rekutera

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej