Blog IT, Blog Marketing

Visual Studio Online to teraz Video Studio Codespaces. Microsoft tnie ceny

Visual Studio Online to teraz Video Studio Codespaces. Microsoft tnie ceny

Maciej Olanicki , 01.05.2020 r.

W odpowiedzi na pandemię koronawirusa Microsoft wprowadza zmiany w narzędziach i usługach wykorzystywanych do pracy zdalnej. Ledwie wczoraj informowałem o dużej aktualizacji Windows Virtual Desktop, a już dziś poinformowano o zmianach w Visual Studio Online. Nie tylko wirtualny edytor kodu zmienił nazwę, ale też wzbogacił się o nowe funkcje, a także potaniał.

Visual Studio Online

Możliwości Visual Studio Online szerzej opisywałem między innymi przy okazji relacjonowania konferencji Microsoft Ingnite. Korporacja zaprezentowała wówczas edytor programistyczny pokrywający się w dużej części z możliwością klasycznego VSC, lecz działający w całości na zewnętrznej infrastrukturze chmurowej. Dostęp do edytora uzyskuje się przez przeglądarkę.

To jednak nie sam edytor jest tu najistotniejszy. Wszak także klasyczny VSC to program, który trafił na pulpity dzięki frameworkowi Electron. Oznacza to, że Visual Studio Code de facto wrócił do środowiska przeglądarkowego, a nie został do niego przeniesiony. Znacznie istotniejsze jest to, że w ramach Visual Studio Online Microsoft dostarcza także wirtualne platformy testowe.

Video Studio Codespaces

Visual Studio Online jako marka przeszło właśnie do historii. Na blogu deweloperskim Microsoft ogłosił bowiem, że odtąd narzędzie nosi nazwę Visual Studio Codespaces. Korporacje motywuje swoją decyzję chęcią lepszego oddania prawdziwej wartości usługi i sentymentu. To jednak nie rebranding jest w ogłoszonych właśnie nowościach najważniejszy, lecz przede wszystkim nowe ceny i nowe funkcje.

Aby zachęcić pracujących zdalnie programistów do korzystania z Visual Studio Codespaces, Microsoft znacznie obniży ceny instancji linuksowych. Za instancję typu Standard z 4 rdzeniami i 8 GB RAM-u płaci się dziś 45 centów za godzinę użycia. W przyszłym tygodniu cena ta wyniesie już tylko 17 centów. W przypadku instancji Premium z 8 rdzeniami i 16 GB RAM-u stawka zmaleje z 87 na 34 centy za godzinę.

Wspominana nowość także wiążę się z taryfami za platformę sprzętową. Microsoft dostrzegł, że część deweloperów nie ma potrzeby wykorzystywania całości zasobów oferowanych w planie Standard. Dlatego zdecydowano się na wprowadzenie nowego rodzaju instancji, Basic. Basic oferuje tylko dwa rdzenie, 4 GB RAM-u i 64 pamięci SSD. Za godzinę zapłacimy 24 centy, a po obniżce tylko 8 centów.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej