Blog IT, Blog Marketing

Powody dla których warto zlecać projekty rekrutacyjne „na zewnątrz”

Powody dla których warto zlecać projekty rekrutacyjne „na zewnątrz”

TeamQuest 22.11.2015 r.

Wiele organizacji zastanawia się nad tym, czy prowadzone przez siebie projekty rekrutacyjne zlecić firmie doradztwa personalnego. To oczywiście rozwiązanie wygodne, zleceniobiorca projektu ma za zadanie dostarczyć nam odpowiednich kandydatów; my jako organizacja oczekujemy pewnych efektów z których możemy firmę rekrutacyjną rozliczyć. Oczywiście za takie rozwiązanie należy zapłacić, profesjonalna obsługa projektu rekrutacyjnego ma swoją cenę. O wiele taniej jest na przykład opublikować ogłoszenie o pracę.

Przed takimi dylematami staje codziennie wielu zarządzających projektami rekrutacyjnymi. Czy poszukiwanie kandydatów przy wsparciu firmy doradztwa personalnego ma sens i rzeczywiście się opłaca? O tym w dzisiejszym poniżej:

Skupienie się na pracy

Powody dla których warto zlecać projekty rekrutacyjne „na zewnątrz”

Dla jednych firmy prowadzenie kilku lub kilkunastu projektów rekrutacyjnych jednocześnie, to codzienna rzeczywistość, kolejny z procesów odbywających się w ramach organizacji. Dla innych rekrutacja to zdarzenie, które odbywa się maksymalnie kilka razy w roku. W tego typu organizacjach prowadzenie projektów rekrutacyjnych traktowane jest jako dodatkowa praca dla jednego z zatrudnionych. Tym samym pracownik musi odrywać się od swoich codziennych obowiązków, aby poświęcić swój czas również na zrekrutowanie odpowiednich kandydatów. Jeżeli jest to dla naszego pracownika dodatkowe zajęcie, to czy na pewno przyłoży się do jego wykonania? Czy realizując projekt rekrutacyjny, jego inne obowiązki na tym nie ucierpią? To są pytania, na które warto sobie odpowiedzieć, ważne aby zrobić to przed zleceniem naszemu pracownikowi wyszukania kandydatów.

W tego typu przypadkach, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firm doradztwa personalnego. To właśnie one odpowiedzialne są za wyszukanie i przedstawienie satysfakcjonujących nas kandydatów. Naszym zadaniem jest jedynie wybór najbardziej odpowiedniego dla naszego zespołu kandydata.

Zwiększenie jakości zatrudnianych kandydatów

Firma która poszukuje pracowników samodzielnie, może tak naprawdę wykorzystać dwa źródła kandydatów; są to ogłoszenia o pracę i polecenia. To bardzo dobre i efektywne źródła kandydatów; jednak nie do każdego projektu rekrutacyjnego. Im bardziej specjalistyczne stanowisko pracy, tym trudniej jest wyszukać pracowników posiadających unikalne kwalifikacje.

Firmy doradztwa personalnego posiadają rozbudowane bazy kandydatów. W swojej codziennej pracy wykorzystują bezpośrednią metodę poszukiwania pracowników (direct search), tym samym dostęp do najlepszych pracowników jest o wiele większy. Oczywiście należy wybierać takie firmy rekrutacyjne, które posiadają doświadczenie w danym sektorze i tym samym posiadają dobrą bazę kandydatów.

Podtrzymywanie wymagań

Nadmiar obowiązków osoby rekrutującej, czy też brak dostępu do wykwalifikowanych kandydatów może powodować zmianę oczekiwań względem danego stanowiska pracy. Nasze wymagania zmniejszają się po to, aby możliwie jak najszybciej zapełnić wakat. Jest to zachowanie naturalne, które pozwala na zmniejszenie potencjalnych kosztów wynikających z nieobsadzonego stanowiska pracy.

Jeżeli zlecamy projekt rekrutacyjny „na zewnątrz”, to mamy prawo wymagać. To firma rekrutacyjna, która posiada dostęp do znacznie większej liczby kandydatów, musi przedstawić nam odpowiednie osoby. Płacimy za zrekrutowanie kandydata spełniającego wymagania stanowiska pracy.

Redukcja kosztów

Koszty niewłaściwych decyzji rekrutacyjnych zostały opisane w odrębnym artykule: Koszty niewłaściwych decyzji rekrutacyjnych. Jak ich unikać?. Mogą być one nie tylko kłopotliwe pod kątem finansowym, ale i organizacyjnym. Jeżeli zatrudniony przez nas kandydat nie sprawdzi się, to koszt projektu rekutacyjnego nie ogranicza się jedynie do jego przeprowadzenia. Należy doliczyć koszty adaptacji pracownika, czy też ponownego wakatu. Rotacja pracowników, niewłaściwi kandydaci mają negatywny wpływ na działanie całego zespołu, to również powinno traktować się w kategoriach kosztu.

Usługi dobrych firm rekrutacyjnych nie są tanie, jednak przy całościowym policzeniu kosztów, jakie musi ponieść organizacja na samodzielne zrekrutowanie pracownika, koszt usługi przestaje być barierą zaporową. Organizacja musi ponieść koszty związane z pracą osoby która realizuje dany projekt rekrutacyjny. Do tego należy doliczyć koszty emisji ogłoszeń o pracę. Wspomniane wcześniej koszty niewłaściwych decyzji rekrutacyjnych, również nie należą do najniższych. Co ważne, w przypadku naszego niezadowolenia z zarekomendowanego kandydata, firma rekrutacyjna ma obowiązek w ramach gwarancji przedstawić nam kolejnego kandydata.

Jeżeli interesują Ciebie wpisy o firmach doradztwa personalnego, to koniecznie przeczytaj:

Wiedza o rynku pracy – podstawa employer branding w firmie rekrutacyjnej

Powszechne błędy w procesach rekrutacyjnych

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej