Blog IT, Blog Marketing

Powszechne błędy w procesach rekrutacyjnych

Powszechne błędy w procesach rekrutacyjnych

TeamQuest 11.10.2015 r.

Rekrutacja to jeden z najważniejszych procesów, jakie odbywają się w każdej firmie. To właśnie decyzje dotyczące zatrudnienia danej osoby mogą mieć wpływ na dalszy rozwój organizacji. Ludzie to najważniejszy kapitał każdej firmy; ta zasada uznawana jest przez coraz większą liczbę działów human resources. Coraz więcej menedżerów dostrzega wagę odpowiedniego doboru pracowników. Rekrutacja, z punktu widzenia jej interesariuszy, staje się kluczowym działaniem.

O tym, jak prowadzić projekty rekrutacyjne napisano już wiele. Również i na tym blogu. Dzisiaj chciałbym skupić się na popularnych błędach, jakie popełniane są w trakcie prowadzenia projektów rekrutacyjnych. Na co zwracać uwagę? O tym poniżej:

Nadmierny pośpiech

Wakujące stanowisko pracy to realna strata dla organizacji. Pośpiech w poszukiwaniu odpowiedniego kandydata jest wskazany. Nie oznacza to jednak podejmowania nieracjonalnych decyzji. Pośpiech nie oznacza zatrudniania pierwszej lepszej osoby. Rekrutacja to merytoryczny proces. Wymaga dokładnej analizy zapotrzebowania na konkretne kompetencje, a następnie wyselekcjonowanie kandydata, który najbardziej odpowiada stawianym wymaganiom.

Kandydat niedopasowany do kultury organizacyjnej

Powszechne błędy w procesach rekrutacyjnych

Nawet najlepszy specjalista nie sprawdzi się w firmie, która posiada kulturę organizacyjną rozbieżną z jego potrzebami. Jeżeli firma jest innowacyjna, zatrudniająca młodych i mobilnych pracowników, to zatrudnienie eksperta z 20 – letnim doświadczeniem, niekoniecznie musi być najlepszym rozwiązaniem. Jeżeli oczywiście poszukujemy kierownika, który okiełzna nasz zespół, to wtedy taka osoba jest oczywiście wskazana. Pracownik, który nie będzie dopasowany do zasad panujących w firmie, może szybko stracić motywację do pracy. Jego potencjał i zaangażowanie nie będzie w pełni wykorzystane i może skutkować jego rezygnacją z pracy. Dla osób zajmujących się prowadzeniem projektów rekrutacyjnych to chyba największe wyzwanie, zatrudnić osobę, która płynnie dołączy do pozostałych członków zespołu.

Niejasny opis stanowiska pracy

Nie wiesz kogo szukasz, nie oczekuj że zatrudnisz odpowiednią osobę. Analiza potrzebnych kompetencji jest niezbędna na etapie tworzenia nowego stanowiska pracy. Taka analiza jest również niezbędna w przypadku próby zapełnienia stanowiska już istniejącego – każde wolne stanowisko pracy można doprecyzować i „ulepszyć” pod kątem wymagań związanych z jego wykonywaniem. W tworzenie opisu stanowiska pracy powinny być zaangażowane nie tylko osoby z działu human resources; to również zadanie dla przyszłego przełożonego kandydata, czy nawet osoby zarządzającej organizacją.

Poleganie jedynie na ogłoszeniach o pracę

Publikowanie ogłoszeń o wciąż najpopularniejsza metoda poszukiwania kandydatów na wolne stanowisko pracy. Jej popularność to dowód na to, że jest to metoda skuteczna. Jednak nie każde stanowisko pracy można obsadzić kandydatami, którzy odpowiedzieli na nasze ogłoszenie. Im poszukiwane kompetencje są bardziej specjalistyczne, tym trudniej o odpowiednich kandydatów z ogłoszeń. Najlepsi specjaliści nie szukają pracy, to praca szuka ich. Zasada ta obowiązuje przede wszystkim w branży IT i Telco. Jeżeli ogłoszenia o pracę nie są źródłem odpowiednich kandydatów, to warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług firmy doradztwa personalnego.

Jeżeli interesują Ciebie temat prowadzenia projektów rekrutacyjnych to przeczytaj wpisy:

Sposoby na znalezienie pracowników w przyszłości

Koszty niewłaściwych decyzji rekrutacyjnych. Jak ich unikać?

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej