Blog IT, Blog Marketing

Microsoft za darmo udostępnia maszyny wirtualne z oryginalnym Edgem i IE 11

Microsoft za darmo udostępnia maszyny wirtualne z oryginalnym Edgem i IE 11

Maciej Olanicki , 03.02.2020 r.

Choć dostępna jest już stabilna wersja nowego, bazującego na Chromium Edge’a, to korporacja przynajmniej na razie nie zdecydowała się na wymuszanie instalacji czy choćby agresywną kampanię informacyjną, od czego w podobnych sytuacjach nie stroniła w ciągu ostatnich lat. Ba, Microsoft właśnie udostępnił za darmo nowy sposób na korzystanie ze swoich starszych przeglądarek.

edge-chrome

Na łamach naszego bloga pisaliśmy niegdyś, że w kontekście porzucenia klasycznego Edge’a najważniejszą przeglądarką Microsoftu pozostaje Internet Explorer. O ile Satya Nadella mógł sobie z dnia na dzień pozwolić na rezygnację z Edge’a, tak IE pozostaje niezastąpione wszędzie tam, gdzie w użyciu są aplikacje przeglądarkowe wykorzystujące ActiveX. Mowa więc o wielkich korporacyjnych klientach, dla których napisanie od nowa całego oprogramowania generowałoby ogromne koszty.

Microsoft może więc sobie do woli eksperymentować na gruncie Windowsa 10 i rynku konsumenckiego, ale oferta biznesowa i enterprise to zupełnie inna para kaloszy, czego beneficjentem może być teraz każdy zainteresowany. Microsoft zdecydował się bowiem na bezpłatne udostępnienie swoich starszych przeglądarek, tj. oryginalnego Microsoft Edge oraz Internet Explorera 11, w postaci maszyn wirtualnych kompatybilnych z najpopularniejszymi hipernadzorcami.

Oczywiście propozycja jest kierowana także do deweloperów, którzy chcą przetestować kompatybilność swoich projektów ze starszym oprogramowaniem. Microsoft udostępnia pliki maszyn wirtualnych kompatybilne z VirtualBoksem, Vargantem, HyperV, VMWare i Parallels. Na maszynie zainstalowany został z Windows z obiema starszymi przeglądarkami równolegle, nie ma potrzeby samodzielnej konfiguracji czy instalacji. Microsoft nie pobiera żadnych opłat, choć nie obyło się bez ograniczeń.

edge-vm

Maszyny wygasają bowiem po 90 dniach. Na szczęście jest łatwy (i oficjalny, sugerowany przez Microsoft) sposób, by sobie z tym poradzić. Wystarczy utworzyć zaraz po pierwszym postawieniu maszyny migawkę, do której będzie można potem powrócić. Zainteresowanych testami odsyłamy na strony deweloperskie Microsoftu.

Zobacz też: Internet Explorer to wciąż najważniejsza przeglądarka internetowa Microsoftu

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej