Blog IT, Blog Marketing

Mity na temat relacji pracownik – kierownik

Mity na temat relacji pracownik – kierownik

TeamQuest 26.08.2015 r.
Mity na temat relacji pracownik – kierownik

Relacja pomiędzy pracownikiem a jego przełożonym może być trudna do zdefiniowania. Z jednej strony znamy swoje miejsce w hierarchii, z drugiej strony – jako specjaliści w danej dziedzinie – wiemy jak nasza praca powinna być zorganizowana. Rodzi się naturalny konflikt związany z różnym postrzeganiem własnych, ale i innych osób, kompetencji. W dzisiejszych organizacjach, elementem który może zakłócić relacje szef – pracownik, jest maksymalne spłaszczanie hierarchii zawodowej, jak również podejście koleżeńskie. Nie jest to złe podejście, jednak może wzbudzać w nas wątpliwości, czy w danej sytuacji rozmawiamy z kolegą, czy już z przełożonym.

Dzisiejszy wpis przedstawia mity, które pojawiają się, kiedy mówimy i myślimy o kooperacji pracownika z managerem.

Mit 1: Twój szef nie powinien mówić Tobie, jak masz pracować. Jesteś specjalistą w swojej dziedzinie i sam wiesz, jak wykonywać swoje obowiązki.

Prawda: Każdy z nas potrzebuje drogowskazu lub przewodnika, który nakreśli nasze kierunki działania. Nie ma wątpliwości, że osobą, która powinna kierować Twoją pracą jest Twój przełożony. To on ustala priorytety i kładzie akcenty na poszczególne elementy Twoich codziennych obowiązków zawodowych. Ty jako specjalista powinieneś wykonywać je jak najlepiej.

Mit 2: Muszę pracować sam, aby kreatywnie myśleć.

Prawda: Często nasze najlepsze pomysły rodzą się, kiedy mamy możliwość pracy w samotności. Możemy się wtedy skoncentrować na swoich obowiązkach. Niemniej jednak, ktoś powinien nakreślić kierunki Twojego myślenia. Dzięki wskazówkom możesz wypracować rozwiązanie, które będzie korzystne dla Ciebie, projektu w którym bierzesz udział, czy organizacji dla której pracujesz. Powinieneś mieć świadomość, że Twoje rozwiązanie może być doskonałe, jednak niedopasowane do panujących warunków biznesowych.

Mit 3: Każdy w moim zespole powinien być traktowany w ten sam sposób.

Prawda: Traktowanie wszystkich w ten samo sposób jest niesprawiedliwe. Każdy z nas ma inną rolę w zespole, inne cele, w końcu inne podejście do wykonywania obowiązków zawodowych. To właśnie na podstawie Twojego wkładu pracy podejmowane są decyzje o dodatkach motywacyjnych, czy nawet o awansie. Jeżeli uważasz, że jesteś traktowany gorzej niż inne osoby z Twojego zespołu, to porozmawiaj o tym ze swoim przełożonym.

Mit 4: Wykonywanie obowiązków według ścisłych wskazówek szefa to droga do sukcesu.

Prawda: Droga do sukcesu to suma wskazówek od szefa, własnego doświadczenia zawodowego, posiadanych zasobów i wielu innych czynników. Przełożony nie jest osobą, która będzie Tobie mówiła, jak masz dokładnie pracować. Zostałeś zatrudniony jako profesjonalista, od takiej osoby wymagane jest samodzielne wykonywanie obowiązków zawodowych przy nakreśleniu kierunku przez managera.

Mit 5: Bliższe relacje z przełożonym to świetny pomysł.

Prawda: W pracy ceniony jest przede wszystkim Twój profesjonalizm, zaangażowanie, czy umiejętność pracy w zespole. Jeżeli dodatkowo świetnie „dogadujesz się” ze swoim przełożonym to bardzo dobra wiadomość. Nie powinieneś jednak wykorzystywać swoich dobrych relacji z szefem na potrzeby swoich indywidualnych celów.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej