Blog IT, Blog Marketing

Nachodzi kamień milowy w rozwoju Redoksa, systemu w całości napisanego w Ruście

Nachodzi kamień milowy w rozwoju Redoksa, systemu w całości napisanego w Ruście

Maciej Olanicki , 29.11.2019 r.

W ostatnim czasie wielokrotnie poruszaliśmy kwestię świetlanej przyszłości, jaka maluje się przed językiem Rust. Najlepszym tego przykładem są trwające w Microsofcie eksperymenty, w ramach których starsze komponenty Windowsa są przepisywanie nie na C++, lecz właśnie na język rozwijany pod egidą Mozilli. Pojedyncze składniki to jednak nic w porównaniu z systemem Redox, który w całości napisany zostały w Ruście. Dla entuzjastów tego projektu mamy dobre wieści.

Twórcom Redoksa jest Jeremy Soller, na co dzień zaangażowany w rozwój sprzętu produkowanego przez firmę System76 słynącą ze sprzedawania laptopów z preinstalowaną autorską dystrybucją Pop!_OS. Dla System76 nie będzie zapewne ujmą stwierdzenie, że Redox to przedsięwzięcie znacznie ambitniejsze. Jego celem jest zbudowanie na bazie zbliżonego do UNIX-a jądra kompletnego systemu operacyjnego ogólnego przeznaczenia, który będzie zarazem bezpieczny, jak i wolny. Jedynym językiem wykorzystywanym w pracach nad Redoksem jest właśnie Rust.

Powiew świeżości, szczególnie tak ambitny, jest więcej niż mile widziany – tym bardziej cieszy wpis opublikowany na blogu przedsięwzięcia. Dowiadujemy się z niego, że poczynione zostały znaczne postępy w zakresie obsługiwanego sprzętu – Redox poradzi sobie już z pamięciami nieulotnymi czy rozdzielczościami HiDPI. Niestety wciąż nie sposób polecić samodzielnych eksperymentów z instalacją Rusta nawet zaawansowanym użytkownikom: testy przebiegają głównie na maszynach System76 z autorskim Open Firmware, zaś z dokumentacji można dowiedzieć się sporo o samym Redoksie, ale niewiele o sposobach jego instalacji na zwykłym BIOS-ie czy UEFI.

To jednak nie wydłużająca się lista obsługiwane przez Redoksa sprzętu napawa największym entuzjazmem, lecz zapowiedź, że już wkrótce na systemie w końcu będzie można kompilować kod napisany w Ruście. Oczywiście prace nad możliwością budowania binarek trwają od lat, ale oprócz zapewnień udało się już zrealizować konkretne zadania – Soller podzielił się bowiem informacją, że sukcesem zakończyły się „już” na gruncie Redoksa próby kompilacji rustc, ale tylko jeśli wykorzystano linkowanie statyczne, a to zostało w rustc porzucone. Eksperymenty trwają zatem nadal, zaś ich zwieńczenie ma nastąpić w ciągu najbliższych miesięcy.

Jako bonus Soller podzielił się filmem, na którym zaprezentowano start systemu na maszynie System76 z NVM. Widać na nim, że od włączenia komputera do osiągnięcia stanu gotowości Redoksa mijają aktualnie około 3 sekundy. Sam twórca systemu stwierdza jednak, że ten cokolwiek imponujący wynik to wciąż zbyt dużo. Zdaje się, ze pierwszy system operacyjny ogólnego przeznaczenia napisany od początku do końca w Ruście to zdecydowanie coś, na co warto czekać.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej