Blog IT, Blog Marketing

Pop!_OS 19.10: czy dystrybucja System76 ma szansę przyciągnąć programistów?

Pop!_OS 19.10: czy dystrybucja System76 ma szansę przyciągnąć programistów?

Maciej Olanicki , 21.10.2019 r.

Firma System76 znana jest przede wszystkim z produkowanego sprzętu, a raczej z niecodziennego założenia, by sprzedawać sygnowane marką laptopy i stacje robocze z preinstalowanym Linuksem: do wyboru jest Ubuntu lub autorski system Pop!_OS. Rozwijana na bazie Ubuntu dystrybucja kierowana jest przede wszystkim do programistów i właśnie doczekała się nowego wydania, bazującego na zaprezentowanym w miniony weekend Ubuntu 19.10.

Nowy Pop!_OS już jest

Jak dotąd nie sposób twierdzić, by Pop!_OS spotkał się z większym zainteresowaniem programistów poza ekosystemem urządzeń produkowanych przez System76. Najczęstszym argumentem wyrażającym niechęć do migracji jest brak funkcji, które mogłyby na deweloperskiej stacji roboczej dawać Pop!_OS-owi jakąkolwiek przewagę nad zwykłym Ubuntu. Warto sprawdzić, czy coś się w tej kwestii zmieniło wraz z wydaniem 19.10.

Pop!_OS 19.10 – co nowego?

popos3

Nowa wersja systemu zwraca uwagę jedynie za sprawą dwóch nowości: narzędzie Tensorman i nowości w mechanizmie aktualizacji. Pozostałe bowiem wynikają z implementacji środowiska GNOME 3.34 i bazowania na Ubuntu 19.10. Jako zasługę można jeszcze wymienić nowy dopracowany ciemny motyw. Twórcy dystrybucji poświęcają bowiem wiele uwagi wyglądowi systemu, utrzymując go w łaskawej dla wzroku kolorystyce i stylistyce kojarzącej się z edytorem Atom.

Tensorman

Przejdźmy jednak do konkretów. W Pop!_OS 19.10 udostępniono nowe autorskie narzędzie Tensorman, które w znaczący sposób upraszcza korzystanie z biblioteki uczenia maszynowego TensorFlow. Twórcy wyszli z założenia, że korzystanie z niej na Linuksie jest uciążliwe – konieczne jest budowanie wielu wariantów dla każdego wydania, w dodatku z zachowaniem zależności, które także mogą sprawić nie lada problemy w zakresie kompatybilności z gospodarzem.

Narzędzie wykorzystuje kontenery Dockera z instancjami biblioteki TensorFlow. Działają one w izolacji od systemu operacyjnego i w ten sposób użytkownik nie musi się już troszczyć o zależności i kompatybilność kolejnych wersji. Problem w tym, że wygoda obsługi biblioteki w ten sposób pozostawia wiele do życzenia – docker wykorzystuje żmudną składnię i to właśnie ten aspekt zmienić ma Tensorman.

Przykład? Oba poniższe polecenia są równoważne.

docker run -u $UID:$UID -v $PWD:/project -w /project \
--runtime=nvidia --it --rm tensorflow/tensorflow:latest-gpu \
python ./script.py
tensorman run --gpu python -- ./script.py

Więcej informacji na temat Tensormana znaleźć można w dokumentacji.

Aktualizacje

Nowa wersja Pop!_OS-a wprowadza także ważną nowość w mechanizmie aktualizacji systemu. Odtąd aktualizacje będą domyślnie pobierane automatyczne, gdy tylko system rozpozna, że są dostępne. Nie należy jednak mylić tego procesu z automatyczną aktualizacją systemu – wciąż to użytkownik będzie decydował, kiedy i czy w ogóle instalowane mają być nowości. Zmiana sprowadza się tylko do ich automatycznego pobierania.

Pop!_OS 19.10 – dla kogo?

Oczywiście wspomniany Tensorman to nie jedyne dostępne narzędzie deweloperskie. W sklepie Pop!_Shop znajdziemy znacznie więcej środowisk programistycznych, edytorów czy hipernadzorców. Rzecz w tym, że z ich dostępnością nie ma także problemów na mnóstwie innych dystrybucji. Zwłaszcza dziś, kiedy coraz rzadziej ręcznie dodajemy adresy repozytoriów do listy, a coraz częściej pobieramy z sieci paczkę snap czy flatpak.

popos2

Dla użytkowników wykorzystujących bibliotekę TensorFlow uproszczenie poleceń pozwalających na obsługę kontenerów będzie najpewniej mile widziane. Ale czy to funkcja na tyle duża, by obok aktualizacji środowiska graficznego uczynić z niej najważniejszą nowość wydania? Na to pytanie Czytelnik musi sobie odpowiedzieć sam po testach Pop!_OS-a. Obrazy znaleźć można na stronie dystrybucji.

Zobacz też: Ubuntu 19.10 dostępne z nowym motywem graficznym i obsługą systemu plików ZFS

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej