Blog IT, Blog Marketing

Jak wygląda obecnie polska branża gier?

Jak wygląda obecnie polska branża gier?

Joanna Wasiak , 21.12.2022 r.

Znasz kogoś, kogo nie kręcą gry komputerowe? Znalazłoby się takie grono, ale odkąd bycie nerdem i granie w RPG online przeszło do mainstreamu, boom na granie w gry objął sporą część społeczeństwa, także w Polsce. Odkąd bycie graczem kojarzy się raczej z prestiżowymi międzynarodowymi turniejami w Starcrafta podczas Intel Extreme Masters, niż z byciem kompletnym społecznym nieudacznikiem, sprzedaż gier komputerowych i na inne platformy znacząco wzrosła. Jak obecnie wygląda nasza krajowa branża gier?

W artykule wymieniono:

  • Twarde dane i statystyki
  • Kobiety do konsol i do gamedevu
  • Gry, które najlepiej się sprzedają

Twarde dane i statystyki

Rok 2020 i szalejąca pandemia zdecydowanie wpłynęły na popularność rynku gier, nie tylko w Polsce, ale w samym kraju powstało 30 nowych firm związanych z gamedevem, mimo niestabilności ekonomicznej i pandemii. Sam CD Project odnotował przychód 485 mln euro w 2020 roku, a łącznie polskie firmy gamingowe osiągnęły przychody wysokości 969 mln euro. W porównaniu z 2019 rokiem to wzrost o 110%. Co ciekawe, w 2020 r. miała miejsce w Polsce sytuacja, w której eksportowano dużo więcej gier, niż importowano.

Kobiety do konsol i do gamedevu

Jeszcze do niedawna branża gier była zdominowana przez mężczyzn. Większość graczy była męska i to właśnie dla nich głównie wydawano gry rywalizacyjne. Tymczasem, już ponad 49% kobiet w Polsce w wieku 18-16 lat to aktywne graczki, które lubią się w ten sposób odprężyć. Co ciekawe, kobiet programistek, projektantek gier też przybyło i gamedev w Polsce nie jest już typowo męskim środowiskiem. W naszej gamedevovej branży pracuje ok. 12 tys. osób. 1/4 z nich stanowią kobiety, co stawia Polskę na pozycji światowych liderów, jeśli rozpatrywać udział kobiet programistek i designerek w gamingu.

Gry, które najlepiej się sprzedają

W czym Polacy przodują? W grach mobilnych! To właśnie gry mobilne generują prawie 60% światowych przychodów z gamingu. Trudno się dziwić, każdy ma dostęp przynajmniej do telefonu komórkowego, jeśli nie do tabletu, a gry mobilne mają elementy grywalizacji, edukacji, czasem są to po prostu gry logiczne, czasem RPG, zajmują umysł i są na tyle lekkie, że można w nie grać w przerwach między pracą i w trakcie dojeżdżania do biura.

Inne gry, które mają potencjał, to gry symulacyjne. Symulatory są odprężające, relaksujące i nie wymagają od gracza szczególnych umiejętności, by mógł z nich czerpać przyjemność. Gry symulacyjne rozwijają wyobraźnię i pozwalają odkrywać nowe obszary zainteresowań – możesz się sprawdzić jako pilot, uprawiać własną farmę lub naprawić marsjańskiego łazika! Co ciekawe, wielu polskich twórców gier kieruje swoją uwagę właśnie na symulatory, którym poświęcają całą uwagę, by stworzyć coś, co trafi do jak największej grupy docelowej.

Przyszłość polskiej branży gier nie jest zła, chociaż odnotowuje wyraźny spadek w porównaniu z rokiem 2020. Prognozy jednak są optymistyczne, właśnie ze względu na to, że granie w gry komputerowe nie jest już oznaką nieudanego życia społecznego, ale jest modne i obecnie niewiele osób w wieku 18-40 nie gra w ogóle. Nie zapominajmy o młodszych graczach, którzy od dziecka grali w gry na PC lub gry mobilne. Samodzielne albo z rodzicem.

Na koniec, taka ciekawostka: Czy wiesz, że najwięcej graczy na PC jest właśnie w Polsce?

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej