Blog IT, Blog Marketing

Intel ujawnia plany wobec Clear Linuksa na najbliższy kwartał. Będzie się działo

Intel ujawnia plany wobec Clear Linuksa na najbliższy kwartał. Będzie się działo

Maciej Olanicki , 22.10.2019 r.

Podczas tegorocznej odsłony Open Source Technology Summit Intel ogłosił daleko idące zmiany w swojej linuksowej dystrybucji. Clear Linux miał być odtąd system operacyjnym możliwie jak najlepiej odpowiadającym potrzebom deweloperów – zarówno poprzez dostarczanie im odpowiednich narzędzi, jak i ograniczenie narzutu na zasoby systemowe. Dziś wiemy już więcej na temat najbliższej przyszłości Clear Linuksa.

Clear Linux – kolejna dystrybucja dla programistów?

Wygląda na to, że zapanowała istna moda na rozwijanie linuksowych dystrybucji kierowanych do programistów. Raptem wczoraj opisywaliśmy nową wersję Pop!_OS-a, od niedawna także Intel chce porwać deweloperów, a przykładów można byłoby wymienić znacznie więcej. Za każdym razem jednak rodzi się pytanie: co takiego mają dystrybucje kierowane do programistów, czego nie mają lub nie mogą mieć inne?

Niestety, zazwyczaj weryfikacja ich przydatności w ten sposób wypada negatywnie. W przypadku Clear Linuksa możemy jednak mówić o pewnych udogodnieniach, które mogą zachęcić do migracji. Bodaj największym z nich jest autorski menedżer pakietów Intela swupd. Dzięki niemu można instalować całe paczki narzędzi przydatnych dla konkretnego języka czy frameworka.

Clear Linux – plany na czwarty kwartał

Clear Linux dystrybuowany jest w modelu rolling release – Intel nie publikuje zatem regularnych zapowiedzi nowości, które mogłyby się pojawiać w kolejnych wersjach, lecz roadmapy na kolejne kwartały. Na blogu dystrybucji ukazał się już wpis zarysowujący plany na bieżący czwarty kwartał 2019 roku i trzeba przyznać, że może on być dla użytkowników dystrybucji Intela całkiem ekscytujący.

Planowane jest przeniesienie dystrybucji na jądro Linux 5.4, którego premiery spodziewam się na przełomie października i listopada. Ponadto do końca roku Intel chce się całkowicie pozbyć ze swojej dystrybucji Pythona 2, dla którego kończy się wsparcie, a także dostarczyć wsparcie dla Pythona 3.8. Planowana jest także aktualizacja kompilatorów LLVM i Clang do wersji 9. Kubernetes do wersji 1.16 i Perla do 5.30.

Nowości nie będą się jednak sprowadzać wyłącznie do aktualizacji. Bodaj najważniejsza nowość będzie dotyczyć możliwości wspomnianego już menedżera pakietów swupd i dystrybucji oprogramowania w ogóle. W bieżącym kwartale w Clear Linuksie pojawią się bowiem clr-user-bundles, dzięki którym w systemie pojawi się możliwość wykorzystania w dystrybucji zewnętrznych paczek.

Tkwi tu duży potencjał, gdyż od Intela oczekuje się, że dzięki code>clr-user-bundles[/code] zacznie dostarczać na gruncie autorskiej dystrybucji swoje własnościowe oprogramowanie. Jak dotąd Clear Linux w całości budowany jest z wolnego oprogramowania, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, by umożliwić użytkownikom opcjonalną instalację własnościowych pakietów na przykład już podczas instalacji systemu operacyjnego.

Interesujących nowości jest znacznie więcej – w planach jest między innymi dodanie obsługi LVM, liczne optymalizacje, poprawki w obsłudze maszyn pozbawionych EFI, ale także nowy sklep z oprogramowanie. Intel pracuje nad natywną wersją Clear Linux Store, autorskim oprogramowaniem, które będzie stanowić alternatywę dla GNOME Software Center. Z pełną listą planowanych na ten kwartał nowości w można się zapoznać na oficjalnym blogu Clear Linuksa.

Zobacz też: Clear Linux dla deweloperów – Intel wprowadza zmiany w swojej dystrybucji

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej