Blog IT, Blog Marketing

Microsoft zakończył portowanie API .NET Framework do .NET Core. Tak jakby

Microsoft zakończył portowanie API .NET Framework do .NET Core. Tak jakby

Maciej Olanicki , 16.10.2019 r.

Immo Landwerth, program manager w zespole rozwijającym framework .NET, ogłosił na GitHubie zakończenie prac nad portowaniem API z .NET Framework do otwartego .NET Core. Nie obyło się bez kompromisów, niemniej zakończenie prac oznacza kolejny krok przybliżający nas do premiery nowego ujednoliconego frameworka .NET 5, którego premiery spodziewamy się pod koniec przyszłego roku.

netcoreportframework

Ogłoszenie zakończenia prac jest dla Landwertha okazją do podsumowania dotychczasowych osiągnięć, a tych Microsoftowi nie można odmówić. .NET Core startował od obsługi zaledwie 18 tys. API, w wersji 2.0 było ich już około 38 tys. Kolejne dodano dzięki tzw. Windows Compatibility Pack, które dodały kolejne 60 tys. API dla .NET Core 2.0. Summa summarum w .NET Core 3.0 znalazło się ponad 120 tys. API z .NET Framework i kolejne 62 tys. na wyłączność.

Zobacz też: .NET 5 połączy .NET i .NET Core – nadchodzą duże zmiany dla dotnetowców

Finalnie udało się dostarczyć w .NET Core około 80% API, z których korzystać możńa było .NET Framework. Dużo to czy mało – pozostawiamy ocenie Czytelnika. Pewne kompromisy zostały jednak ocenione przez społeczność łagodnie, jako konieczność kroczenia z duchem czasu. Sam Landwerth nie wyklucza dodania w .NET Core kilku kolejnych API, m.in. CompileToMethod. W planach jest też udostępnienie kodu kolejnych komponentów .NET Framework na licencji MIT,

dotnet5

Jak wspomnieliśmy, finalizacji prac nad portowaniem leciwych API do .NET Core to krok milowy na drodze do całkowitej unifikacji frameworku (lub jak wolą niektórzy – porzucenia rozwoju .NET Framework) w postaci zapowiedzianego na tegorocznej konferencji deweloperskiej Microsoftu .NET 5. Jego premiera ma mieć miejsce w listopadzie 2020 roku, a kolejne wersje będą ukazywać się co roku, choć Microsoft nie wyklucza także mniejszych wydań.

Zobacz też: .NET Core 3.0 dostępny. Wśród nowości obsługa Windows Desktop (Win32) i C# 8.0

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej