Oto jest! Kolejna wersja niewątpliwie najbardziej rozbudowanego, a według wielu także najpiękniejszego linuksowego środowiska graficznego jest już dostępna. KDE Plasma 5.17 przynosi sporo nowości, usprawnień, ale także – co zapewne ucieszy wielu użytkowników tego cokolwiek wymagającego sprzętowo oprogramowania – odczuwalne optymalizacje.
Właśnie od optymalizacji warto zacząć – zmiany w tym zakresie nawet w nocie wydawniczej wybijają się na pierwszy plan. Nic dziwnego, twórcy KDE zdecydowali się przepisać wszystkie skrypty ładujące kolejne komponenty środowiska z Basha na C++. W rezultacie osiągnięto „znaczącą redukcję” czasu, jaki upływa od zalogowania do pełnej gotowości pulpitu do pracy. Słowem – KDE Plasma 5.17 powinno się uruchamiać zauważalnie szybciej niż poprzednie wersje, choć oczywiście na różnych konfiguracjach wyniki mogą się różnić.
Kolejne ważne usprawnienie w nowej wersji środowiska jest zarezerwowane dla sesji wykorzystujących serwer wyświetlania Wayland. Odtąd obsługują one skalowanie o wartości wymierne, co ma przełożyć się na skuteczniejsze skalowanie elementów środowiska (przede wszystkim wielkości czcionek) na monitorach o wysokiej rozdzielczość, np. 4K. Z kolei użytkownicy serwera X11 mogą już korzystać z funkcji ograniczenia emisji niebieskiego światła, które na Waylandzie pojawiło się w wersji 5.11.
Przydatna może się okazać nowość w postaci automatycznego włączania trybu „nie przeszkadzać”, w którym wyłączane jest wyświetlanie powiadomień systemowych. Odtąd będzie się on domyślnie aktywował, gdy włączone zostanie klonowanie ekranu na zewnętrzny wyświetlacz czy rzutnik. Twórcy wyszli bowiem z założenia, że klonowanie wykorzystywane jest przede wszystkim podczas prezentacji, a wówczas niepożądane jest wyświetlanie jakichkolwiek powiadomień.
Pomniejszych nowości jest znacznie więcej – w launcherze KRunner można już np. konwertować ułamki na liczby całkowite (np. ¾ metra może zostać przetworzone na 75 cm, itp.), można także ustawiać własną kolejność dynamicznie zmieniających się tapet oraz korzystać z zewnętrznego źródła obrazków tła w postaci repozytorium Unsplash. Więcej informacji o nowej wersji KDE można znaleźć na stronie środowiska, zaś przetestować będzie je zapewne można już niebawem między innymi dzięki dystrybucji KDE Neon.
Zobacz też: GNOME 3.34 dostępny – przyglądamy się nowościom w nowej wersji środowiska