Blog IT, Blog Marketing

KDE Plasma 5.17 dostępne z nowymi, znacznie szybszymi skryptami rozruchowymi

KDE Plasma 5.17 dostępne z nowymi, znacznie szybszymi skryptami rozruchowymi

Maciej Olanicki , 15.10.2019 r.

Oto jest! Kolejna wersja niewątpliwie najbardziej rozbudowanego, a według wielu także najpiękniejszego linuksowego środowiska graficznego jest już dostępna. KDE Plasma 5.17 przynosi sporo nowości, usprawnień, ale także – co zapewne ucieszy wielu użytkowników tego cokolwiek wymagającego sprzętowo oprogramowania – odczuwalne optymalizacje.

Właśnie od optymalizacji warto zacząć – zmiany w tym zakresie nawet w nocie wydawniczej wybijają się na pierwszy plan. Nic dziwnego, twórcy KDE zdecydowali się przepisać wszystkie skrypty ładujące kolejne komponenty środowiska z Basha na C++. W rezultacie osiągnięto „znaczącą redukcję” czasu, jaki upływa od zalogowania do pełnej gotowości pulpitu do pracy. Słowem – KDE Plasma 5.17 powinno się uruchamiać zauważalnie szybciej niż poprzednie wersje, choć oczywiście na różnych konfiguracjach wyniki mogą się różnić.

plasma517 KDE Plasma 5.17.

Kolejne ważne usprawnienie w nowej wersji środowiska jest zarezerwowane dla sesji wykorzystujących serwer wyświetlania Wayland. Odtąd obsługują one skalowanie o wartości wymierne, co ma przełożyć się na skuteczniejsze skalowanie elementów środowiska (przede wszystkim wielkości czcionek) na monitorach o wysokiej rozdzielczość, np. 4K. Z kolei użytkownicy serwera X11 mogą już korzystać z funkcji ograniczenia emisji niebieskiego światła, które na Waylandzie pojawiło się w wersji 5.11.

Przydatna może się okazać nowość w postaci automatycznego włączania trybu „nie przeszkadzać”, w którym wyłączane jest wyświetlanie powiadomień systemowych. Odtąd będzie się on domyślnie aktywował, gdy włączone zostanie klonowanie ekranu na zewnętrzny wyświetlacz czy rzutnik. Twórcy wyszli bowiem z założenia, że klonowanie wykorzystywane jest przede wszystkim podczas prezentacji, a wówczas niepożądane jest wyświetlanie jakichkolwiek powiadomień.

kde517 Redukcja emisji niebieskiego światła w sesji X11.

Pomniejszych nowości jest znacznie więcej – w launcherze KRunner można już np. konwertować ułamki na liczby całkowite (np. ¾ metra może zostać przetworzone na 75 cm, itp.), można także ustawiać własną kolejność dynamicznie zmieniających się tapet oraz korzystać z zewnętrznego źródła obrazków tła w postaci repozytorium Unsplash. Więcej informacji o nowej wersji KDE można znaleźć na stronie środowiska, zaś przetestować będzie je zapewne można już niebawem między innymi dzięki dystrybucji KDE Neon.

Zobacz też: GNOME 3.34 dostępny – przyglądamy się nowościom w nowej wersji środowiska

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej