Blog IT, Blog Marketing

A jednak! Kolejne wydanie linuksowego jądra to Linux 5.0

A jednak! Kolejne wydanie linuksowego jądra to Linux 5.0

Maciej Olanicki , 07.01.2019 r.

Zeszły rok z dużą dozą pewności można uznać dla Linuksa za udany. Zgodnie z zapowiedziami tuż przed Świętami udało się wydać stabilną wersję jądra oznaczoną numerem 4.20, która przyniosła naprawdę sporą porcję nowości. W pierwszym kwartale 2019 roku spodziewamy się kolejnej wersji – Linus Torvalds przygotował dla nas tutaj pewną niespodziankę.

Linux 5.0 czy 4.21?

Jak wiadomo, numeracja wersji Linuksa przebiega zgodnie z konwencją major-minor-release. Zmiana pierwszej cyfry (major, przed kropką) oznacza kolejne duże wydanie, dwie cyfry po kropce (minor) mniejsze aktualizacje, zaś cyfra po kropce konkretne wydanie jądra (release). Taka systematyzacja nie zakłada jednak, że numeracja minor czy release będzie ciągła. Możliwe są duże skoki, jak to miało miejsce w przypadku Linuksa 3.20 – kolejną wersją był już Linux 4.0.

Początkowo Linus Torvalds nie potwierdzał pogłosek, według których podobna praktyka powtórzy się w przypadki Linuksa 4.20 i 5.0. Teraz wiemy już jednak, że właśnie „piątką” oznaczone będzie kolejne duże wydanie jądra. Wczorajszego popołudnia zakończył się czas na merge’owanie i wydanie 5.0 wkroczyło w fazę release candidate. Zachowało jednak nazwę kodową po 4.21 – wciąż jest to, przynajmniej na razie, Shy Crocodile.

Linux 5.0 – co nowego?

Wydanie 4.20 z całą pewnością nie należało do najmniejszych (dopisano ponad 350 tys. linijek kodu), niemniej w przypadku Linuksa 5.0 możemy się spodziewać jeszcze większej liczby nowości. Wśród najważniejszych należy wymienić wprowadzenie w otwartych sterownikach AMD obsługi FreeSync na ekranach podłączanych przez DisplayPort, obsługę ekranów dotykowych na Raspberry Pi, szyfrowanie Adiantum czy nowy font w konsoli na wyświetlaczach HiDPI.

Oczywiście jak zawsze możemy spodziewać się dodania obsługi pokaźnej listy sprzętu – między innymi SoC-ów NXP i.MX8 i Xavier czy dodatkowego wsparcia (monitorowanie temperatury) architektury AMD Zen 2, a to zaledwie początek długiej listy. Kiedy możemy spodziewać się stabilnej wersji? Najprawdopodobniej już na przełomie lutego i marca.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej