Blog IT, Blog Marketing

Jak się uczyć nowych rzeczy efektywnie

Jak się uczyć nowych rzeczy efektywnie

Marcin Sarna , 19.10.2021 r.

Aby odnieść sukces w branży technologicznej, nie ma jednej umiejętności, którą naprawdę „musisz znać”. No może oprócz tego, że musisz wiedzieć jak skutecznie uczyć się nowych rzeczy.

Wiedza o tym, jak uczyć się samemu jest szczególnie przydatna gdy nie masz dostępu do mentora lub oficjalnego programu studiów w danej dziedzinie. Krótko mówiąc – gdy jesteś samoukiem. Pamiętaj, że podczas każdej nauki będą chwile, kiedy nie możesz natychmiast zrozumieć czegoś, lub czujesz, że coś jest całkowicie poza Twoim poziomem. Jest to całkowicie normalne. Nauka nie zawsze jest procesem liniowym. Czasami najlepszą rzeczą do zrobienia jest odpuszczenie i powrót do niej później. A najgorszą? Szukanie wymówek.

Krok 1: Zrób plan

Pierwszym krokiem do samodzielnego i wydajnego uczenia się jest zrobienie planu tej nauki. Kiedy uczęszczamy na studia na uniwersytecie czy chociażby uczyliśmy się w szkole średniej, zawsze było to w jakiś sposób zaplanowane przez kogoś innego. Teraz musisz robić to samo – samemu. Aby skutecznie poznawać nowe technologie powinieneś więc najpierw określić:

  • Jakie są tematy, których musisz się nauczyć?
  • Jakie są podtematy, które musisz opanować, aby opanować dany temat?
  • W jakiej kolejności i w jakim czasie powinieneś uczyć siebie tych pojęć?

Dla początkującego (a więc dla każdego kto zaczyna się dopiero uczyć danej porcji wiedzy) może to być dość trudne, ponieważ taka osoba nie wie jeszcze, o co właściwie chodzi w danej dziedzinie. Jak więc zabrać się za tworzenie planu nauki?

Załóżmy, że próbujesz nauczyć się o nowej klasie podatności: server-side request forgery (SSRF). Jak zidentyfikować główne podtematy tego tematu? Pierwszą rzeczą, którą polecamy zrobić jest wyszukanie tematu w Google i przejrzenie głównych nagłówków każdego artykułu na ten temat. Przekonasz się wówczas, że artykuły traktujące o tym temacie dotyczą głównie tego czym jest SSRF, jakie są rodzaje SSRF i jak obejść ochronę SSRF. Możesz zapisać te informacje na liście rzeczy, które musisz wiedzieć na dany temat. Zrób to dla kilku artykułów: przejrzyj główne tematy postów od różnych autorów, aby uzyskać ogólny zarys tematu, ponieważ żaden artykuł nie jest w stanie omówić wszystkich aspektów tematu i zrobić tego poprawnie.

Następnie możesz uporządkować listę tematów i określić, jak się uczyć i w jakiej kolejności. Zacznij od tematu, który wymaga najmniejszej wiedzy na dany temat, a następnie przejdź do nauki rzeczy, które stanowią swego rodzaju nadbudowę na wiedzy, którą już poznałeś. I to prowadzi nas do naszej następnej wskazówki.

Krok 2: Powoli

Dogłębne zrozumienie tematu zazwyczaj zajmuje o wiele więcej czasu niż myślisz. Dlatego naprawdę warto zaplanować co najmniej dwa razy tyle czasu, ile myślisz, że potrzebujesz na każdy podtemat i trzymanie się tego harmonogramu. Jeśli więc myślisz, że zrozumienie danej koncepcji zajmie Ci dwa dni, poświęć na to cztery dni.

Wracając do poprzedniego przykładu, można poświęcić co najmniej jednego tygodnia na każdy z tych tematów: podstawy SSRF, rodzaje SSRF oraz obejście zabezpieczeń SSRF. Jeśli już dobrze zrozumiemy podstawowe sposoby omijania ochrony SSRF w trzecim dniu tygodnia poświęconego omijaniu ochrony SSRF, możemy spędzić resztę tygodnia na czytaniu o bardziej niejasnych przypadkach omijania ochrony SSRF i próbować wymyślać nowe sposoby robienia tego w różnych środowiskach. Ten rodzaj nauki jest najbardziej efektywny bo pomoże Ci dowiedzieć się więcej na dany temat, niż z większości tutoriali czy kursów.

Krok 3: Znajdź swój styl uczenia się

Różni ludzie będą woleli uczyć się na różne sposoby. Więc eksperymentuj z różnymi rodzajami zasobów edukacyjnych, takich jak blogi, filmy i interaktywne samouczki, aby zobaczyć, co wolisz. I regularnie odpoczywaj - nie dopuść do przeciążenia swojego umysłu.

Naucz się relaksować

Krok 4: Weryfikuj swoje źródła

Ludzie, którzy uczą innych online również popełniają błędy. Dlatego zawsze dobrze jest zweryfikować swoją wiedzę używając wielu różnych wersji tego samego źródła, zamiast używać jednego źródła jako jedynego źródła informacji. Tu nie ma prawdy objawionej – podchodź do wszystkiego krytycznie. Jeśli masz tylko cień wątpliwości co do tego czy autor się czasem nie pomylił, sprawdź to w innym miejscu.

Krok 5: Sprawdź się i śledź swoje postępy

Realizując swój własny plan nauki, musisz upewnić się, że jesteś na właściwej drodze i rzeczywiście uczysz się tego, czego powinieneś się nauczyć. A czytanie na dany temat i faktyczne przyswajanie wiedzy to dwie bardzo różne rzeczy. Aby zmierzyć swoje postępy, musisz się testować a najlepszym testem jest oczywiście sama praca ;-) Jeśli pracy związanej z poznawaną dziedziną dopiero będziesz szukał to nadal masz wiele innych sposobów na sprawdzenie swojej wiedzy. Możesz na przykład zapisywać wszystko, co wiesz na dany temat, a następnie wracać do swoich notatek i sprawdzać czy czegoś nie pominąłeś lub nie pomyliłeś. Kluczem jest tu upewnienie się, że coś zrozumiałeś, a nie zakładanie, że tak jest tylko dlatego, że się tego uczyłeś.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej