Blog IT, Blog Marketing

Jak znaleźć dobrą pracę w IT? Weź sprawy w swoje ręce!

Jak znaleźć dobrą pracę w IT? Weź sprawy w swoje ręce!

TeamQuest 12.03.2017 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • co zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na wymarzoną pracę w IT?
  • jak dać się znaleźć rekruterowi?
  • gdzie szukać najlepszych ofert pracy IT?

Programista, tester, administrator, web developer – lista specjalizacji, których na rynku pracy IT brakuje, i o które pracodawcy gotowi są między sobą walczyć, jest długa. Wydawałoby się, że w tej sytuacji informatyk nie musi zawracać sobie głowy szukaniem pracy. Prędzej czy później to ona znajdzie jego. Co jednak, jeśli propozycje, które dostajesz trudno nazwać porywającymi? Znalezienie sensownej pracy w IT, za którą będą stały satysfakcjonujące pieniądze i możliwości rozwoju, wbrew pozorom wcale nie jest proste. Nie czekaj zatem biernie na telefon od headhuntera, ale weź sprawy w swoje ręce.

Wykorzystaj networking

Networking

Utrzymywanie i rozbudowywanie sieci kontaktów ma obecnie kluczowe znaczenie na każdym etapie kariery w IT. Niezależnie od tego, czy planujesz zmienić pracodawcę, chcesz awansować czy po prostu szukasz dla siebie nowych ścieżek rozwoju, rekomendacje innych osób związanych z branżą bywają nieocenioną pomocą. Kopalnią możliwości w tym zakresie są oczywiście media społecznościowe, ale nie ograniczaj się tylko do nich. Bierz udział w branżowych eventach i wymieniaj się doświadczeniami z jak największą ilością osób. Nigdy nie wiesz, które z tych znajomości okażą się przydatne.

Stwórz listę firm, w których chciałbyś pracować

Zrób solidny research i opracuj listę swoich wymarzonych pracodawców, dla których naprawdę chciałbyś poświęcić kawałek swojego życia. Oprócz korzystania z dostępnych w Internecie informacji, uruchom swoją sieć kontaktów i dowiedz się „z pierwszej ręki” u kogo warto pracować. Dobrym źródłem wiedzy mogą okazać się również lokalne lub branżowe grupy na Facebooku. Kiedy twoja lista będzie gotowa, aplikuj, nawet jeżeli w danym momencie nie jest prowadzona żadna rekrutacja. Wiele firm nie publikuje informacji o wolnych stanowiskach. A nawet jeśli w tym momencie nie jest prowadzony nabór, masz szansę trafić w ten sposób do bazy kandydatów.

Buduj swoją markę osobistą w Internecie

Własna marka

Zestaw narzędzi, z jakich korzystają dzisiejsi pracodawcy rekrutując na stanowiska IT, jest ogromny. Zastosowanie w CV odpowiednich słów kluczowych to za mało, by dać się znaleźć korzystającym z różnego rodzaju wyszukiwarek rekruterom. Najbardziej istotne frazy warto wkomponować również w swoje profile w mediach społecznościowych, których rola w rekrutacji specjalistów IT z roku na rok rośnie. Upewnij się ponadto, że pracodawca nie znajdzie o tobie w Internecie żadnych kompromitujących treści.

Współpracuj z (dobrą) agencją rekrutacyjną IT

Niezależnie od tego, jakie masz zdanie o rekrut erach, współpraca z prawdziwym specjalistą w swoim fachu może ci przynieść same korzyści. Najlepsze agencje doradztwa personalnego IT mają bardzo dobre kontakty wśród pracodawców, świetnie orientują się w najnowszych trendach i wiedzą, jakie umiejętności są aktualnie najbardziej poszukiwane na rynku pracy. Co szczególnie istotne, wiele z nich ma dostęp do ofert pracy, które jeszcze nigdzie nie zostały opublikowane!

Przeglądaj serwisy ogłoszeń

Wydaje ci się, że szukanie pracy przez serwisy ogłoszeń to w dzisiejszych czasach strata czasu? Wiele firm to jednak właśnie tam w pierwszej kolejności publikuje informacje o wakatach. Poszukaj takich miejsc w sieci, gdzie pojawia się najwięcej ogłoszeń z twojej specjalizacji. Wbrew pozorom nie zawsze będą to największe i najbardziej popularne serwisy.

Znalezienie wymarzonego pracodawcy samodzielnie, z całą pewnością wymaga większego zaangażowania i nakładu pracy niż przebieranie w gotowych ofertach. Czy jednak warto? Cóż, jednej firmie zwykle poświęcamy niemały kawałek swojego życia. Dobrze jest mieć poczucie, że trafiliśmy do miejsca, które z pełną świadomością sami sobie wybraliśmy.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej