Blog IT, Blog Marketing

Oto Hermes, otwarty silnik JavaScript Facebooka dla aplikacji React Native

Oto Hermes, otwarty silnik JavaScript Facebooka dla aplikacji React Native

Maciej Olanicki , 12.07.2019 r.

Mamy nowego gracza wśród silników JavaScript. Mowa o Hermesie, otwartym silniku udostępnionym przez Facebooka. Nie sposób jednak stwierdzić, by Hermes miał bezpośrednio konkurować z V8 Google czy SpiderMonkey Mozilli, gdyż nie będzie wykorzystywany jako silniki JS w żadnej z przeglądarek internetowych.

Hermes udostępniony został na licencji MIT, jego kod oraz dokumentacja dostępne są na GitHubie. W odróżnieniu od wymienionych silników JavaScript, które wykorzystywane są w Chrome i Firefoksie, silnik Facebooka ma znaleźć zastosowanie w aplikacjach przygotowywanych z wykorzystaniem frameworka React Native. Najważniejszą jego właściwością w tym kontekście ma być znacznie przyśpieszenie uruchamiania aplikacji.

Zobacz też: Ten sam binarny kod na każdym systemie i urządzeniu. Mozilla zrobi to lepiej niż Oracle

Jak dotąd Hermes nie został zoptymalizowany pod kątem wykorzystania w innych javascriptowych frameworkach, jak Node.js czy Electron. Nie oznacza to jednak, że jego możliwości są ograniczone. Wręcz przeciwnie, z aplikacji przygotowanych w React Native korzystamy dziś nagminnie na wszystkich przodujących systemach operacyjnych, przede wszystkim zaś na Androidzie i iOS-ie. Na tych systemach jest to wręcz najpopularniejszy framework JavaScript.

Ale na tym nie koniec. Wszak podczas tegorocznego Builda ogłoszono prace nad React Native for Windows 10 – reimplementacja facebookowego frameworka, dzięki React będzie miał prostą drogę do zdobycia popularności także na komputerach osobistych i to bez wyrzeczeń w kwestii wydajności. Hermes ma się także przyczynić do odchudzenia aplikacji mobilnych oraz zredukować ich apetyt na pamięć operacyjną.

Zobacz też: React Native – poważny sposób na programowanie na Windows 10

Facebook zaprzecza, jakoby miał w planach zbudowanie autorskiej przeglądarki internetowej w oparciu o udostępniony silnik JS. Celem ma być wyłącznie optymalizacja i upowszechnienie oprogramowania wykorzystującego ReactNative. Nic dziwnego, gdyż Facebook już taką „przeglądarkę” posiada – jest nim aplikacja Facebooka, która wykorzystując silniki Safari czy Androida eliminuje konieczność surfowania poza „ekosystemem” Marka Zuckerberga.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej