Mozilla wśród nominowanych do tytułu Internetowego Złoczyńcy 2019

Maciej Olanicki , 05.07.2019 r.
firefox

Wizerunek, który przez lata wypracowała sobie Mozilla, jest dziś w cenie. Firefox kojarzony jest z ochroną prywatności użytkownika i ideami ruchu wolnego oprogramowania. Co ważne, nie chodzi tu wyłącznie o PR, ale także o konkretne parametry i funkcje dostarczanego przez Fundację oprogramowania.

Zobacz też: Firefox odtąd będzie domyślnie blokował wszystkie skrypty śledzące

Tym bardziej zaskakująca może być lista nominowanych do tytułów Internetowego Bohatera i Złoczyńcy 2019 przygotowana przez Internet Services Providers’ Association, brytyjskie stowarzyszenie dostawców usług internetowych. ISPA co roku nagradza osoby lub organizacje, które w jej opinii najbardziej przysłużyły się Internetowi, ale przyznawane są także statuetki dla internetowych szkodników. Mozilla została zaliczona do tych drugich:

Mozilla – za propozycję dostarczania DoH w ten sposób, by ominąć brytyjskie wymogi odnośnie filtrowania i kontroli rodzicielskiej, podkopującą standardy bezpieczeństwa internetowego w Wielkiej Brytanii.

O co chodzi? DoH, czyli DNS-over-HTTPS to, jak sama nazwa wskazuje, protokół umożliwiający nawiązywanie połączenia z serwerami DNS przez szyfrowane HTTP. Mozilla z sukcesami pracuje nad implementacją DoH w Firefoksie od miesięcy – odnotowywane są jedynie minimalne spadki wydajności w stosunku do nawiązywania połączenia przez HTTP.

Implementacja DoH na poziomie przeglądarki pozwala na nawiązywanie szyfrowanego połączenia z kompatybilnym serwerem DNS niezależnie od konfiguracji systemu, na którym działa przeglądarka. Skutkiem, za który oberwało się Mozilli od brytyjskich dostawców usług internetowych, jest ochrona prywatności. Dostawcy nie mają możliwości wychwytywania i analizowania połączeń i ich blokowania.

Zobacz też: Efektywne blokowanie reklam w Google Chrome tylko dla użytkowników biznesowych

Wielka Brytania znana jest z surowych ograniczeń w zakresie dostępu do określonych zasobów Sieci i filtrowania ruchu. Przykład może stanowić nowe prawo, według którego dostęp do stron pornograficznych możliwy ma być wyłącznie za okazaniem dowodu osobistego poświadczającego pełnoletniość. Na poziomie organizacji infrastruktury implementacja systemu AgeID musi być więc ogromnym wyzwaniem.

To właśnie AgeID oraz inne obostrzenia pozwala ominąć DoH w Firefoksie i to za implementację protokołu Mozilla została nominowana do nagrody Internetowego Złoczyńcy 2019. Zapewne nie zabrakłoby chętnych, którzy Mozillę za walkę z ograniczeniami do określonych treści nagrodziliby tytułem Bohatera. To, co dla jednych jest sprzeciwianiem się cenzurze, dla innych jest przejawem nikczemności.

firefox-ustawienia Ekran ustawień prywatności w Firefoksie.

Przyjrzymy się jeszcze pozostałym nominowanym przez ISPA. Do nagrody Bohaterów Internetu brytyjscy dostawcy nominowali Tima Bernersa-Lee za opracowanie Contract for the Web, Andrew Fergusona za niezależną pracę analityczną oraz Oscara Tappa-Scottinga w duecie z Paulem Blakerem z brytyjskiego Departamentu ds. Cyfrowych, Kultury, Mediów i Sportu.

Wśród nominowanych do antynagrody Internetowego Złoczyńcy 2019 Mozilla znalazła się w zaszczytnym gronie Donalda J. Trumpa oraz Artykułu 13. Dyrektywy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Jak na ironię, uzasadnieniem w ostatnim przypadku jest „zagrożenie dla wolności wyrażania się online”.

Zobacz też: ProtonMail: „nie dajcie się nabrać na fałszywą troskę Google o prywatność”

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT: