Blog IT, Blog Marketing

Oxford Economics: do 2030 roku w wyniku automatyzacji pracę straci 20 mln osób

Oxford Economics: do 2030 roku w wyniku automatyzacji pracę straci 20 mln osób

Maciej Olanicki , 26.06.2019 r.

W kontekście automatyzacji ludzkiej pracy w kolejnych segmentach gospodarki coraz częściej pytamy nie „czy?”, lecz „kiedy?”. Na to pytanie spróbowali także odpowiedzieć badacze z firmy analitycznej Oxford Economics. Według ich wniosków niebagatelną rolę procesie automatyzacji pracy odegra nadchodząca trzecia dekada XXI wieku.

Raport „How robots change the world” opiera się na analizie procesu robotyzacji z ostatnich dwóch dekad i na tej podstawie – oczywiście z uwzględnieniem bieżących trendów w robotyce i automatyzacji pracy – przewiduje, że do 2030 roku zautomatyzowana zostanie praca na 20 mln stanowiskach produkcyjnych na całym świecie.

automatyzacja1

Badacze z Oxford Economics szacują, że w ciągu ostatnich dwóch dekad liczba robotów używanych w procesach produkcyjnych wzrosła trzykrotnie, do 2,25 mln. Wszystko wskazuje na to, że liczba ta będzie rosnąć jeszcze szybciej w ciągu nadchodzących 10 lat. Przewiduje się, że w samych Chinach do 2030 roku pracować będzie 14 milionów urządzeń.

Zobacz też: Algorytmy Amazonu mogą zwalniać pracowników bez ingerencji ludzi

Co ciekawe, Oxford Economics sceptycznie podchodzi do podawanych często w kontekście omawiania problemu bezrobocia technologicznego hipotez, według których ludzie zastąpieni przez roboty w sektorze produkcyjnym znajdą zatrudnienie w usługach. W raporcie zwrócono bowiem uwagę, że równolegle do produkcji automatyzowany jest również właśnie sektor usług.

automatyzacja2

Adrian Cooper, dyrektor Oxford Economics, z jednej strony upatruje w procesie postępującej automatyzacji szansę na wystąpienie zjawiska „pozytywnej destrukcji”, tj. kreacji nowych branż i stanowisk pracy. Z drugiej jednak podkreśla, że w ciągu nadchodzącej dekady pracę stracą na całym świecie miliony ludzi, ok 8,5% siły roboczej zatrudnionej dziś w produkcji:

Popularyzacja robotów zwiększy produktywność i wzrost ekonomiczny. Doprowadzi także do powstania nowych miejsc pracy w branżach, które jeszcze nawet nie istnieją w procesie tzw. kreatywnej destrukcji. Ale istniejące modele biznesowe w wielu sektorach zostaną poważnie zakłócone. Dziesiątki milionów istniejących stanowisk zniknie, wzrastać będzie liczba ludzkich pracowników zastępowanych przez roboty, zaś roboty będą stawały się coraz bardziej złożone.

Z pełną wersją raportu „How robots change the world” można zapoznać się po wcześniejszym wypełnieniu formularza osobowego za pośrednictwem strony internetowej Oxford Economics.

Zobacz też: Origami Robot Gripper – roboty dorównają ludziom w zdolnościach manualnych?

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej