Blog IT, Blog Marketing

Windows zaczął wyłączać się zbyt powoli? To przez błąd w obsłudze USB-C

Windows zaczął wyłączać się zbyt powoli? To przez błąd w obsłudze USB-C

Maciej Olanicki , 25.06.2019 r.

Windows nie przestaje zaskakiwać swoją złożonością – nie ma tygodnia, byśmy nie mieli do czynieniu z cokolwiek egzotycznym błędem spowodowanym przez, wydawałoby się, losowy czynnik. Nie inaczej jest tym razem. Użytkownicy zgłaszają, że Windows 10 w wersji 1809 w ostatnim czasie ma irytujące problemy z poprawnym wyłączaniem się.

windows-bug-usbc

Nie chodzi jednak o to, że Windows nie wyłącza się wcale, lub że przełącza się w niepożądany tryb, co zresztą już wcześniej się zdarzało. Jak zauważa Lawrance Abrams z redakcji Bleeping Computer, tym razem użytkownicy systemu Microsoftu borykają się z problemem nieznośnie długiego wyłączania się systemu. Według różnych zgłoszeń czas potrzebny na zakończenie pracy wydłużył się nawet o minutę.

Zobacz też: Czerwcowe biuletyny Microsoftu łatają podatności SandboxEscaper i… psują Bluetooth

Problem dostrzeżono tylko w przypadku Windowsa w wersji 1809 i szybko dostrzeżono zależność pomiędzy występowanie problemu a wykorzystaniem… interfejsu USB, a konkretniej gniazd USB typu C. Oficjalnie te informacje potwierdził już Microsoft, wewnętrznie w korporacji błąd dostrzeżono już 2 tygodnie temu. Dotąd jednak nie ma mowy o jego rozwiązaniu:

Błąd w programowej implementacji USB Type-C Connector System Software Interface (USC) w Windowsie 1809 powoduje 60-sekundowe opóźnienie w usypianiu systemu lub procesie wyłączania, jeśli ma to miejsce, gdy USCI jest zajęte obsługą wydarzeń podłączania lub odłączania na porcie USB C. Oprócz dodatkowej minuty opóźnienia błąd nie wpływa w inny sposób na funkcjonalność USB Type-C na twojej maszynie.

Łatki najwcześniej możemy spodziewać się w lipcowych aktualizacjach Windowsa, choć w samym wątku nie znajdujemy żadnego potwierdzenia, że prace nad łatką w ogóle trwają. Aktualnie użytkownikom Windowsa, którzy napotkali problemy z opóźnieniami w wyłączaniu lub usypianiu systemu, zaleca się podłączanie i odłączanie urządzeń USB typu C wtedy, gdy system akurat się nie wyłącza.

Zobacz też: Koniec paranoi z hasłami w Windows: Microsoft pogodził się z odkryciami naukowców

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej