Blog IT, Blog Marketing

Płatne wersje darmowych, wolnych programów zalewają Microsoft Store

Płatne wersje darmowych, wolnych programów zalewają Microsoft Store

Maciej Olanicki , 17.06.2019 r.

Nie brakuje opinii, że to jakość Microsoft Store pogrzebała szanse na sukces mobilnego Windowsa. Od tego czasu zawartość sklepu istotnie się zmieniła, ale w ostatnim czasie na horyzoncie pojawił się nowy typ zagrożeń – użytkownicy Windowsa naciągani są w Microsoft Store na kupno darmowego oprogramowania Open Source.

fake-microsoft-store

Niegdyś trudno było przecenić rolę Microsoft Store w Universal Windows Platform – to przecież sklep znajdował się w centrum tej koncepcji, dostarczając (w teorii) te same programu na urządzenia mobilne, pecety, tablety, hybrydy, a nawet konsolę Xbox czy gogle HoloLens. Czas pokazał, że koncepcja ta (a w zasadzie jej realizacja) była chybiona, a Microsoft zmuszony jest dziś przeprosić się z oprogramowaniem Win32 i wpuścić je do Microsoft Store.

W oficjalnym sklepie Microsoftu nigdy nie panował przesadny porządek. Co prawda nigdy nie odnotowano tak ogromnych kampanii malware, jak to ma miejsce w Google Play, ale nie brakuje tam aplikacji śmieciowych. Ich autorzy oferują zerową funkcjonalność, ale także lokują w interfejsach reklamy, zarabiając i zapełniając sklep oprogramowaniem pozbawiony m większej wartości. Praktyka ta trwa od lat.

Zobacz też: Piekło zamarzło! Oprogramowanie Win32 zawita do Microsoft Store

Teraz twórczo ją rozwinięto. W ostatnim czasie informowaliśmy, że do Microsoft Store zawitał Arch Linux, oczywiście w wersji do uruchomienia na linuksowym subsystemie Windowsa 10. Już wówczas zwracaliśmy uwagę, że jest to nieoficjalna dystrybucja i najpewniej nie została tam udostępniona przez deweloperów powiązanych z Archem. Dziś zresztą tamta wersja nie jest już dostępna w oficjalnym sklepie.

A to rodzi pytania – czy każdy może wziąć otwarty program i opublikować w Microsoft Store? Jest to oczywiście uzależnione od konkretnej decyzji, ale dla administracji Microsoft Store nie stanowi to żadnego problemu. Co więcej, coraz częściej mamy do czynienia z mocno wątpliwymi praktykami – darmowe wolne oprogramowanie jest udostępniane w Microsoft Store za opłatą.

fake-microsoft-store

Jak donosi ghacks.net, tak było w ostatnim czasie z programami Screen To Gif, Screen Recoreded & Webcam Recorder, a także OBS Studio, PhotoDemon czy Captura. Wszystkie programy udostępniane są odpłatnie (ceny wahały się od kilku do kilkunastu dolarów) przez osoby niepowiązane z producentem. Nietrudno domyślić się, że sami twórcy nie otrzymują ani grosza, a na sprzedaży zarabia wyłącznie osoba, która opublikowała aplikację w Microsoft Store.

Zobacz też: Microsoft potwierdza duże zmiany w Universal Windows Platform i Microsoft Store

Niestety, Microsoft zdaje się w tej sprawie nie robić nic. Twórcy niektórych programów zwrócili się już do administracji z żądaniem usunięcia swoich programów, ta jednak nie reaguje. Najwidoczniej jednak sami publikujący zaczęli się obawiać reakcji twórców, gdyż część programów jest już darmowa, w niektórych przypadkach zmieniona zostały nazwy i ikony. Jak widać, czas płynie, a w Microsoft Store niezmiennie panuje chaos.

Automatic Tester

Warszawa
Aplikuj

Senior Account Manager

Warszawa
Aplikuj

Projektant/Programista React Native

Praca zdalna
Aplikuj

IT Project Manager (experience with C#) 16000 - 20000 PLN

Warszawa
Aplikuj

Senior PHP Developer

Praca zdalna
Aplikuj

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej