Prezentujemy subiektywny wybór najważniejszych wydarzeń w branży IT w mijającym tygodniu. Biznesowe przepychanki pomiędzy branżowymi kolosami, nowości w oprogramowaniu, premiery nowych wersji IDE czy kolejne skandale związane z pogwałceniem prywatności internautów? Wszystko to znajdziesz w podsumowaniu tygodnia podane w oszczędnej i przystępnej formie.
Najpopularniejsze artykuły na blogu TeamQuest
W mijającym tygodniu na naszym blogu najwięcej odsłon odnotował artykuł na temat program MAlt uruchomionego przez CERN, tuż za nim uplasowała się publikacja o zmianach w obsłudze powiadomień push w Androidzie, artykuł o błędzie skutkującym trasowaniem europejskiego ruchu sieciowego przez infrastrukturę należącą do China Telecom, największego chińskiego dostawcy usług internetowych, spółkę o większościowych udziałach należących do Chińskiej Republiki Ludowej.
Premiera Opery GX
Portfolio mało którego producenta przeglądarek jest tak bogate jak w przypadku Opery. Do grona Opery Mini, Opery Touch, standardowego wydania na smartfony i desktopy oraz wersji testowych właśnie dołączyła kolejna ciekawa odmiana. Nowa przeglądarka nosi nazwę Opera GX i kierowana jest do… graczy! Trzeba przyznać, że to dość niecodzienny pomysł noszący znamiona skoku na gamingową kasę, warto zatem odpowiedzieć na pytanie, co jest takiego gamingowego w Operze GTX.
Już a pierwszy rzut oka widać wpisujący się w przyjęte w gamingowym wzornictwie pstrokaty interfejs, który jednak przy obecnej modzie na ciemne motywy może się podobać. Przeglądarka oferuje newsy i oferty z growego światka w widoku szybkiego wybierania, ale także możliwość programowego ograniczania zasobów sprzętowych, do jakich dostęp może uzyskać przeglądarka. Kontrolować można apetyt na moc obliczeniową procesora i RAM w Operze GX. Dodajmy do tego jeszcze prekonfiguracje ustawień dźwięków.
Nowa identyfikacja Firefoksa
Pozostajemy w temacie przeglądarek. W mijającym tygodniu Mozilla zdecydowała się bowiem na zaprezentowanie mocno odświeżonej wersji identyfikacji wizualnej Firefoksa i nie tylko. Wraz z przeglądarką dostarczane są przecież kolejne nowe usługi i programy i one także doczekały się nowych logotypów. Firefox to teraz także marka konsolidujące ofertę usług i przeglądarek Mozilli, która posiadła własne logo z charakterystycznym płomieniem lisiego ogona, ale już bez samego liska. Warto zapoznać się z ciekawym filmem na temat rebrandingu udostępnionym przez fundację. Dowiedzieć można się z niego, że Mozilla w toku prac między innymi otarła się o… plagiat logo GitLaba!
Apple ma chrapkę na modemowy biznes Intela
O ile rozwój autorskiego procesora mobilnego od lat idzie Apple świetnie, tak korporacja daleka jest o samodzielności w zakresie dostaw modemów. To się jednak może wkrótce zmienić. Według nieoficjalnych informacji korporacja prowadzona przez Tima Cooka ma bowiem zamiar zakupić zlokalizowany w Niemczech modemowy departament Intela zbudowany na bazie firmy Infineon przejętej przez niebieskich w 2011 roku. Doniesienia te szczególnie wypadają w kontekście wcześniejszych deklaracji Intela – kierownictwo zmagającej się z wieloma trudnościami korporacji korporacji podjęło w ostatnim decyzję o całkowitym wycofaniu się z zaangażowania w rozwój 5G.
Zawirowania wokół laptopów Huawei
Blokada Huawei jest przykładem tego, jak pozorna jest komunikacja pomiędzy branżą a klientami, zaś korporacyjne blogi służą tylko działaniom wizerunkowym. W ostatnim czasie sporo informacyjnego szumu narosło wokół rzekomych planów anulowania udanych laptopów Huawei. Powodem miały być oczywiście programy z oprogramowaniem, co jest konsekwencją wycofania licencji na Windowsa przez Microsoft. Sieć obiegły nawet informacje o całkowitym wycofaniu się Huawei z produkcji laptopów, co zostało jednak – podobnie jak pierwsze informacje – zdementowane przez przedstawicieli chińskiej korporacji. Wygląda na to, że narracje obu stron będzie musiał zweryfikować czas.