Blog IT, Blog Marketing

CERN porzuci produkty Microsoftu na rzecz wolnego oprogramowania

CERN porzuci produkty Microsoftu na rzecz wolnego oprogramowania

Maciej Olanicki , 13.06.2019 r.

Europejska Organizacja Badań Jądrowych, znana lepiej jako CERN, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych ośrodków naukowo-badawczych na świecie. W CERN-ie powstaje mnóstwo oprogramowania. Jak jednak twierdzą sami naukowcy, przez lata działalność ośrodka w coraz większym stopniu uzależniona jest od zewnętrznego oprogramowania komercyjnego.

Przez lata Europejska Organizacja Badań Jądrowych mogła liczyć na ulgowe traktowanie ze względu na swój status instytucji akademickiej, ale ostatnio sporo się w tej kwestii zmieniło. Na oficjalnej stronie CERN-u opublikowano notatkę informującą o poszukiwaniu alternatyw dla produktów i usług dostarczanych m.in. przez Microsoft. Wpis opatrzony jest wymownym leadem: „odzyskiwanie kontroli dzięki otwartemu oprogramowaniu”.

Należy zauważyć, że organizowanie pracy setek naukowców w kontekście dostarczania im licencji może być nie lada wyzwaniem, przede wszystkim finansowym. CERN przez ostatnie 20 lat traktowany był przez dostawców komercyjnego własnościowego oprogramowania, przede wszystkim Microsoft, jako organizacja non-profit, placówka naukowo-badawcza, co wiązało się ze znacznie niższymi opłatami licencyjnymi za korzystanie z oprogramowania tej korporacji.

Zobacz też: Koniec Scientific Linuksa – twórcy zachęcają do migracji na CentOS-a

To się jednak w ostatnim czasie zmieniło i Microsoft zażądał opłat licencyjnych naliczanych z uwzględnieniem liczby stanowisk, podobnie jak to ma miejsce w przypadku przedsiębiorstw. Nowe warunki weszły w życie w kwietniu, co poskutkowało ponad dziesięciokrotną podwyżką opłat. Mimo że CERN wynegocjował okres przejściowy, to wiadomo już, że takie koszty są dla ośrodka zbyt wysokie.

cern-lhc-1

W rezultacie w CERN-ie uruchomiono program MAlt, od Microsoft Alternatives: „początkowym celem jest zbadanie możliwości migracji z komercyjnego oprogramowania (Microsoftu i innych) na rozwiązania Open Source tak, aby zminimalizować ryzyko ekspozycji CERN-u na niezrównoważone warunki komercyjne” – czytamy w komunikacie. Chodzi zatem nie tylko o oszczędność, ale także o niezależność.

Zobacz też: NASA zachęca do mierzenia drzew, dane posłużą kalibracji pomiarów satelitarnych

Pierwszą odczuwalną zmianą spowodowaną uruchomieniem programu MAlt będzie porzucenie rozwijanego przez Microsoft komunikatora Skype for Business na wolne oprogramowanie typu softphone, które będzie realizować połączenia VoIP. Cały projekt odnalezienia wysokiej jakości zamienników Open Source rozłożony będzie na lata i poskutkuje całkowitą migracją CERN-u na wolne oprogramowanie.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej