Blog IT, Blog Marketing

KDE Plasma 5.16 – przyglądamy się nowościom w nowej wersji środowiska

KDE Plasma 5.16 – przyglądamy się nowościom w nowej wersji środowiska

Maciej Olanicki , 12.06.2019 r.

Jedno z najpopularniejszych i najbardziej rozbudowane linuksowe środowisko graficzne właśnie doczekało się nowej wersji. Przyjrzyjmy się bliżej zmianom, jakie pojawiły się w KDE Plasma w wersji 5.16, jest ich bowiem całkiem sporo.

KDE Plasma 5.16 to duże wydanie, zaś na największą nowość wybijają się zmiany w powiadomieniach. Cały system powiadomień przepisano od zera, dodano możliwość ich wyciszania z poziomu tacki systemowej na określony czas, dodano grupowanie powiadomień ze względu na program, z którego pochodzą. Przebudowane zostało także menu konfiguracyjne powiadomień w ustawieniach środowiska.

Zobacz też: Mark Shuttleworth o śmierci Unity, fragmentacji i przyszłości Linuksa na desktopach

Środowisko powinno odtąd wyglądać jeszcze bardziej spójnie za sprawą automatycznego dostosowywania wyglądu widżetów i paneli do wybranego przez użytkownika motywu. W kwestii samych widżetów także dokonano wielu usprawnień: ujednolicono ich okna konfiguracyjne, przeorganizowano także elementy menu kontekstowych na panelu głównym, dodano ikonę „Pokaż pulpit”.

kde-notif

Być może najbardziej praktyczną nowością są nowe funkcje, które przez twórców środowiska powiązane zostały z modną prywatnością. Od wersji 5.16 KDE Plasma będzie na bieżąco informować, czy któryś z programów nagrywa w danej chwili dźwięk. Jeśli tak, na panelu pojawi się automatycznie ikona mikrofonu, po kliknięciu której można będzie regulować głośność nagrywania lub w ogóle wyciszyć mikrofon.

Zobacz też: MATE 1.22 – przegląd nowości w lubianym linuksowym środowisku graficznym

Odświeżone i dopracowane zostały elementy ekranu logowania: dodano nowe ikony etykiety, zmieniona została kolejność przycisków. KDE Plasma doczekał się także nowego menu pozwalającego na zarządzanie automatyczną zmianą tapet. Nie ma już konieczności przerzucania obrazków do osobnego foldera, możliwe jest bowiem odznaczanie niechcianych grafik z poziomu ustawień środowiska.

kde-motywy

Tradycją z wydania na wydanie stały się już kolejne poprawki w samych ustawieniach – trzeba przyznać, że utrzymywanie w porządku czytelnego sposobu na konfigurację tak zaawansowanego środowiska nie jest łatwe. Tym razem dodano między innymi nowy sposób przeglądania motywów i karnacji, możliwe jest nawet grupowanie i odfiltrowywanie ciemnych lub jasnych.

Zobacz też: GNOME 3.32 – przegląd nowości w najnowszej wersji środowiska

Nie mogło także zabraknąć nowości w zarządzaniu oknami. W KDE Plasma 5.16 dodano wstępną obsługę serwera Wayland przez własnościowe sterowniki NVDII, możliwe jest już także przenoszenie metodą przeciągnij i upuść pomiędzy oknami XWayland i Wayland. Poprawki pojawiły się także w dostarczanym przez KWin efekcie rozmycia, co dobrze widoczne jest na przykładzie Terminala.

kde-konsola

Nowości jest oczywiście znacznie więcej, z ich pełną listą można zapoznać się na stronach KDE. Warto wspomnieć, ze wraz z dużą aktualizacją środowiska wydana została już także nowa wersja dystrybucji KDE Neon.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej