Blog IT, Blog Marketing

Have I Been Pwnd na sprzedaż. Co dalej z największą bazą wycieków w Internecie?

Have I Been Pwnd na sprzedaż. Co dalej z największą bazą wycieków w Internecie?

Maciej Olanicki , 11.06.2019 r.

Serwis Have I Been Pwnd odwiedzają co miesiąc miliony użytkowników. Wyszukiwarka agreguje w tej chwili wycieki z ponad 360 stron zawierające łącznie niemal 8 mld kont. Twórca i administrator Have I Been Pwnd, Troy Hunt, właśnie ogłosił plany co do rozwoju serwisu.

Hunt to MVP Microsoftu, który poświecił się misji agregowania wyciekłych danych i udostępniania internautom możliwości darmowego sprawdzenia bezpieczeństwa swoich danych. Na stronie można zapoznać się także z informacjami o kolejnych wyciekach, ustawić alarmowe powiadomienie, Hunt udostępnia także API. Od 2013 roku, kiedy zostało uruchomione, Have I Been Pwnd stało się narzędziem rozpoznawalnym, według danych Similar Web odnotowuje co miesiąc około 140 mln wizyt.

haveibeenpwnd

Według twórcy usługi nadszedł czas na kolejny etap tej przygody – Project Svalbard. Nazwa wzięła się od archipelagu, na którym mieści się Globalny Bank Nasion. Co wspólnego ma on z Have I Been Pwnd? Pod tą marką Troy Hunt ma zamiar sprzedać serwis, deklarując jednocześnie, że nadal będzie go rozwijał, a także, że pozostanie on dostępny za darmo. Dzięki przejęciu możliwe będzie zatrudnienie zespołu rozwijającego nowe funkcje i dotarcie do nowych użytkowników.

Zobacz też: Collection #2-5 – kolejny „rekordowy wyciek”, który nie jest wyciekiem

W swoim wpisie blogowym Hunt nie dzieli się listą potencjalnych kupców, warto jednak pamiętać, że jest on certyfikowanych ekspertem Microsoftu. Chętnych do kupna zapewne nie będzie brakować – według danych zebranych za pośrednictwem Google Analytics serwis przeżył boom popularności przy okazji „wycieków” z serii Collection. Warto się tu na chwilę zatrzymać i wytknąć Troyowi dość kontrowersyjną decyzję związaną z tymi incydentami.

Kolejne części wycieków Collection były przedstawiane przez Troya jako „największe wycieki w historii” i tak ten temat przedstawiło wiele mediów. To zapewniło Have I Been Pwnd ogromną liczbę odwiedzin, a co za tym idzie – zarobków na partnerstwie z 1Password, która na stronie lokuje swoje bannery. Problem w tym, że to cało było przedstawiane jako największy wyciek, nie było nowym wyciekiem, lecz kompilacją już dostępnych danych. A nawet gdyby było, to nie byłoby wyciekiem największym.

Zobacz też: ji32k7au4a83 – niezwykła tajemnica hasła, które wyciekło ponad sto razy

W rezultacie fali sensacyjnych (i mocno naciąganych) doniesień, Troy Hunt uzyskał świetne wyniki oglądalności i rozpoznawalność, co procentuje teraz jako Project Svalbard. Warto wspomnieć, że od niedawna podobną usługę do Have I Been Pwnd prowadzi Mozilla. Fundacja rozwija ją pod nazwą Firefox Monitor.

Senior PHP Developer

Praca zdalna
Aplikuj

Mid IT Recruiter

Warszawa
Aplikuj

Mid Account Manager

Warszawa
Aplikuj

QA Manager

Warszawa
Aplikuj

Mid Account Manager

Warszawa
Aplikuj

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej