Blog IT, Blog Marketing

Google porzuci 32-bitowe wersje androidowych narzędzi deweloperskich

Google porzuci 32-bitowe wersje androidowych narzędzi deweloperskich

Maciej Olanicki , 12.06.2019 r.

Nadchodzą zmiany dla programistów rozwijających aplikacje na Androida. Przynajmniej jeśli nadal korzystają z 32-bitowych systemów operacyjnych. Google ogłosiło bowiem, że wkrótce porzucony zostanie rozwój 32-bitowych wersji kluczowych androidowych narzędzi deweloperskich – Android Studio i Android Emulator dostępne będą tylko w wariantach 64-bitowych.

Trudno oczywiście mówić tutaj o zaskoczeniu, 32-bitowe systemy operacyjne spotykamy coraz rzadziej, a już na pewno na wykorzystywanych przez deweloperów stacjach roboczych. „Ofiar” decyzji Google nie będzie zatem zbyt wiele, zwłaszcza, że jest jeszcze sporo czasu na ewentualną migrację. Wprowadzona zostanie faza przejściowa, kiedy oba narzędzia nie będą już otrzymywać nowych funkcji.

Zobacz też: Premiera Android Studio 3.4. Wśród nowości menedżer zasobów i R8 zamiast ProGuarda

W przypadku Android Emulatora nowe funkcje przestaną się pojawiać już 30 czerwca, zaś wsparcie zostanie całkowicie porzucone 31 grudnia 2020 roku. W przypadku Android Studio aktualizacje 32-bitowej wersji przestaną być wydawane wraz z końcem bieżącego roku, wsparcie zakończy się 31 grudnia 2020 roku. Po tym czasie ze stron Google znikną także linki pozwalające na instalacje 32-bitowych wersji.

androidstudio

Dobre wieści dla użytkowników, którzy z jakichś powodów nadal chcą korzystać z 32-bitowych wersji Android Studio i Android Emulatora, są także, że oba narzędzia nadal będą działać. Po prostu Google nie będzie ich już aktualizował. Warto także w bezpiecznym miejscu posiadać kopię instalatora, nawet wypadek, gdyby konieczna była ponowna instalacja już po usunięciu linków ze stron Google.

Zobacz też: Powiadomienia push na Androidzie już nie dla aplikacji na wolnej licencji

Decyzja jest także rezultatem przyjęcia założeń, które przyświecają rozwojowi Android Studio już od wielu miesięcy. Chodzi rzecz jasna o Project Marble czyli takie podejście do rozwoju narzędzie deweloperskich, by te oferowały jak największą stabilność i solidność. Nawet jeśli miałoby się to odbywać kosztem opóźnień w implementacji nowych funkcji.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej